İstanbul Tersanesi Komutanlığı ile MKE A.Ş’nin birlikte geliştirdiği 76/62 mm Millî Deniz Topu, kara test atışlarının ardından liman ve deniz testleri için TCG BEYKOZ’a başarıyla entegre edildi.

Milli Savunma Bakanlığı açıklamasında, ” Tersaneler Genel Müdürlüğümüze bağlı İstanbul Tersanesi Komutanlığı ile MKE A.Ş’nin birlikte geliştirdiği 76/62 mm Millî Deniz Topu, kara test atışlarının ardından liman ve deniz testleri için TCG BEYKOZ’a başarıyla entegre edildi.” ifadelerini kullandı.

Makine ve Kimya Endüstrisi A.Ş.(MKE) tarafından geliştirilen 76/62mm Deniz Topu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın katıldığı seri atış tesitini Aralık 2021’de başarıyla tamamlamıştı.

76mm 62 kalibre Deniz Topu MKE Ana Yükleniciliğinde 3 özel sektör firmasının desteği ile geliştiriliyor.MKE namlu ve namlu ceketinden sorumlu olurken, özel sektör firmaları ise toptaki mekanizma ve kontrol sistemlerinin geliştirilmesi ve üretiminden sorumlu olacak.

Yerli 76/62mm Deniz Topunun, İtalyan ürüne kıyasla daha çeşitli mühimmat atabilmesi, özel tapalı mermileri kullanabilmesi ve dijital kontrole imkan sunan elektro-mekanik yapısı gibi özellikleri ile öne çıkıyor.Sistemin hem servo, hem de hidrolik kontrol kabiliyetine yani hibrit kontrollü olacak şekilde tasarlandığı, bu sayede topun her fonksiyonu gemideki Savaş Harekat Merkezi (SHM)’ndeki operatör konsolu vasıtasıyla kullanılabilecek.

Parası ödense bile iki yıl sonra teslim ediliyor

İtalya tarafından üretilen 76mm Deniz Topunun parası ödense bile şirket 24 ay sonrası için teslimat tarihi veriyordu. Teslimat günü geldiğinde müşteriye AB ambargosu nedeniyle topu teslim edemeyeceğini söyleniyordu. Bunu üzerine 76mm 62 kalibre Deniz Topu projesine başlandığı belirtildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here