Türk Silahlı Kuvvetleri’nin envanterinde bulunan Airbus A400M yeni nesil nakliye uçağı, H225M helikopteri ile ilk defa gerçekleştirdiği havada kuru yakıt ikmali testini başarıyla tamamladı.

Fransa’nın ” DGA essais en vol ” uçuş test merkezinin koordinasyonunda A400M nakliye uçağının tanker uçağı olarak kabiliyetlerini kanıtlamada belirleyici olan testler için dört uçuş süresi boyunca 51 temas gerçekleştirildi.

Yakıt içermeyen ve 105 knot kadar düşük uçuş hızlarında 1.000 ft ile 10.000 ft arasında gerçekleştirilen testlerde, Airbus A400M uçağı ile H225M helikopteri dört uçuş süresince kuru yakıt ikmali tesi yaptı. Bundan sonraki aşamanın 2021’de nihai sertifikasyon öncesi bu yıl sonuna kadar ıslak temas testlerinin tamamlanması.

Fransız Savunma Tedarik Ajansı (DGA) tarafından talep edilen H160 helikopterinin fizibilite çalışması kapsamında A400M ile H225M helikopteri arasındaki ilk yakın temas denemeleri başarıyla tamamlanmış oldu.

Airbus tarafından geliştirilen H160M helikopterinin askeri versiyonu, Ortak Hafif Helikopter projesi (HIL programı) 2022 askeri bütçesinde başlatılması planlanıyordu. Fakat başlama tarihini bir yıl öne çekilerek 2021 yılında projenin başlatılamasına karar verildi. İlk helikopterin 2026 yılından itibaren Fransız ordusunda uçmaya başlayacağı açıklandı.

Fransız ordusuna 169 ile 190 arasında “Guépard” (Çita) H160M helikopterin teslim edilmesi planlanıyor. Genel maksat ve silahlı platform olarak kullanılacak H160M, Fransız Ordusu’nun kara havacılık birliklerinde kullanılan Alouette III, Dauphin ve Gazelle, Deniz Kuvvetleri’nde kullanılan Panther ve Hava Kuvvetleri’nde kullanılan Fennec tipi helikopterlerin yerini alacak.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin taktik ve ulaştırma kabiliyetlerini artıran A400M uçaklarından şu ana kadar 9 adet teslim alındı. Türkiye’nin hem tasarımcı hem de imalatçı olarak yer aldığı projeye 10 uçak siparişi ile girmişti. Test uçuşundaki kaza nedeniyle teslimatı yapılamayan son A400M ise 2022’de teslim edilecek.

Kaynak: AIRBUS, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here