ABD Donanması, Cumartesi günü yaptığı açıklamada, nükleer güçle çalışan güdümlü füze denizaltısı USS Florida’nın (SSGN-728) Bahreyn merkezli ABD Beşinci Filosu’na destek amacıyla Orta Doğu’da faaliyet gösterdiğini belirtti.

Açıllamada, “USS Florida, Perşembe günü bölgeye girdi ve Süveyş Kanalı’nı transit geçmeye başladı. 154 Tomahawk kara saldırı seyir füzesi taşıyabilen ve bölgesel deniz güvenliği ve istikrarını sağlamak için ABD 5. Filosuna konuşlandırıldı..” denildi. 

Deniz Kuvvetleri tarafından yayınlanan fotoğrafta, denizaltının su yüzeyinde özel harekat sualtı araçlarının kullanımı için bir sığınakla donatılan denizaltının Süveyş Kanalı’nda seyir halinde olduğu görülüyor.

ABD Donanması’nın Bahreyn’deki sözcüsü, görevle ilgili daha fazla ayrıntı sağlamayı veya denizaltının operasyonel güvenlik protokolleriyle çelişeceği için İran’a doğru gitmek üzere olup olmadığını belirtmeyi reddetti.

Geçtiğimiz ay ABD Başkan Joe Biden, İngiltere Başbakanı Rishi Sunak ve Avustralya Başbakanı Anthony Albanese Kaliforniya San Diego Deniz üssünde AUKUS projesinin planlarını onayladı. 

Anlaşma kapsamında, ABD ve İngiltere, “batı denizaltı rotasyon kuvveti” olarak adlandırılan yeni bir uygulama başlatacak. Dört Amerikan ve bir İngiliz denizaltısı Avustralya’nın güneybatı kıyısındaki Perth’e konuşlandırılacaktı. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here