ABD Hava Kuvvetleri Özel Harekat Komutanlığı (AFSOC) 3 adet MQ-9B SkyGuardian İnsansız Hava Aracı tedariği için General Atomics Aeronautical Systems (GA-ASI) ile sözleşme imzaladı. MQ-9B daha küçük dronları fırlatma platformu olarak kullanılcak.  

MQ-9B SkyGuardian üretici firması Aeronautical Systems (GA-ASI) basın açıklamasında Özel Harekat Komutanlığı (AFSOC) yeni bir özleşme imzaladığını duyurdu. Anlaşmaya göre şirket 14 yılı aşkın süredir Reaper’ı uçuran AFSOC’a üç SkyGuardian sağlayacak. Özel Harekat Komutanlığı (AFSOC) bu yılın sonuna kadar ilk SkyGuardian’ına sahip olmayı planlıyor. 

SkyGuardians daha küçük dronları düşman hava savunma sahasına girmeden daha güvenli mesafeden fırlatabilecek. MQ-9B, ABD Ordusunun Havadan Fırlatma Etkisi (ALE) programı için ideal bir platform olarak gösteriliyor. 

ALE programı ABD Ordusu tarafından 2020’de başlatıldı. Program insanlı veya insansız platformlardan fırlatılabilen bir sistem ailesi (FoS) geliştirmeyi ve sahaya sürmeyi hedefliyor. ALE insansız hava araçları istihbarat, gözetleme ve keşiften (ISR) elektronik harp ve saldırı düzenlemeye kadar çeşitli görevleri gerçekleştirmek için ağ bağlantılı sürüler halinde çalışabilmeleri hedeflenmektedir.İHA’ların bazıları izci, bazıları sinyal bozucu ve bazıları da mühimmat olarak görev yapması planlanıyor. 

Firmanın açıklamasında SkyGuardians’ın AFSOC’nin yeni Adaptive Airborne Enterprise (A2E) konseptini geliştirmede önemli bir rol oynayacağıda belirtiliyor. 

A2E konsepti, insansız ve insanlı platformlara komuta eden, havada insan-makine ekipleri geliştirmeye yönelik üç aşamalı bir girişim olarak tanımlanıyor. 

General Atomics Aeronautical Systems (GA-ASI) tarafından geliştirilen ‘Eaglet’ havadan fırlatılan insansız hava aracı (İHA) ilk uçuşunu 2022’de gerçekleştirmişti.  

‘Eaglet’ konsepti ağa bağlı sürüler halinde çalışabilceğini belirten firma, birden fazla Eaglet İHA’sı insanlı-insansız platformları yeteneklerini artırabileceği ve genişletebileceğini umduklarını belirtti.

GA-ASI, Eaglet’in ilk uçuşunu 8 Aralık 2022’de Utah’daki Dugway Proving Grounds’ta düzenlenen bir gösterinin parçası olarak, ABD ordusuna ait bir MQ-1C Gray Eagle Extended Range’den fırlatıldı. 

SkyGuardian platformunu ABD haricinde Birleşik Krallık, Japonya ve Belçika da dahil olmak üzere bir dizi uluslararası müşteri tarafından satın alındı. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here