ABD Savunma İnovasyon Birimi Kızıldeniz’deki drone saldırılarına karşı koyacak sistemler arıyor

0
26
Deniz Piyadeleri için geliştirilen gemiden kalkabilen uzun menzilli bir ISR insansız hava aracı olan TERN gözetleme İHA'sı

İran destekli Husi isyancı grupları, Kızıldeniz’deki gemileri hedef almak için saldırı dronları kullanmaya devam ederken, ABD Donanması ve Savunma İnovasyon Birimi, dronları devre dışı bırakabilecek veya vurabilecek bir karşı insansız hava aracı sisteminin prototipini yapmak için ortaklık kuruyor.

Savunma İnovasyon Birimi (DIU) 14 Haziran’da yaptığı açıklamada, Donanma’nın bu tür düşman insansız hava aracı saldırılarına karşı savunma platformlarına kolayca entegre edilebilecek bir sistem aradığını belirtti. Counter NEXT olarak adlandırılan program, prototipleri hızlı bir şekilde test etmeyi ve bunları dünyanın dört bir yanındaki gemilerde sahaya sürmeyi amaçlıyor.

DIU’dan yapılan açıklamada, “Çözümlerin dünya çapında hızlı bir şekilde konuşlandırılabilmesi, çeşitli deniz platformlarıyla entegre olabilmesi ve bir deniz aracındaki mevcut sensörlere kolayca entegre edilebilme becerisini göstermesi beklenmektedir” denildi.

Geçtiğimiz sonbahardan bu yana, İran destekli gruplar Kızıldeniz’de ABD, müttefik ve ticari nakliye gemilerine düzinelerce saldırı düzenlemek için insansız hava araçları (İHA), mürettebatsız su üstü gemileri (İDA) ve gemisavar balistik füzeler kullandı. Saldırılar, kilit su yollarındaki küresel ticareti sekteye uğrattı ve üç denizcinin ölümüne neden oldu.

Savunma İstihbarat Ajansı’nın 13 Haziran tarihli bir raporuna göre, 65 ülke ve 29 büyük enerji ve nakliye şirketi bu saldırılardan etkilendi ya da rotalarını değiştirmek zorunda kaldı.

Savunma İnovasyon Birimi’nde (DIU) Uygulama Güvenliği Lideri Matthew Way, karşı İHA’ların kurum için yüksek bir öncelik olduğunu söyledi ve DIU’nun Kongre’nin 2024 mali yılında sağladığı 800 milyon dolarlık bütçe artışının bir kısmını Counter NEXT gibi çabaları finanse etmek için kullanmayı planladığını ekledi.

Pentagon yetkilileri, düşman insansız hava araçlarına karşı savunmanın elektronik savaş ve kinetik etkileri de içeren katmanlı bir yaklaşım gerektireceğini vurguladılar.

Counter NEXT, geleneksel bir füze veya hava savunma sisteminden daha ucuza mal olan ve sözleşme imzalandıktan sonra 90 gün içinde teste hazır hale gelebilecek olgun teknolojiye dayanan kinetik sistemlere odaklanmaktadır. Şirketler seçildikten sonraki 12 ay içinde en az beş sistem teslim edebilmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here