ABD, genellikle egemen devletler için kullanılan bir program aracılığıyla Tayvan’a ilk kez askeri yardımı onayladı.

Biden yönetimi, ABD askeri teçhizatının ilk defa Tayvan’a aktarımını Salı günü Kongre’ye gönderilen bir bildirimle onayladı.

Toplam değeri 80 milyon dolar olan yardım paketi, Dışişleri Bakanlığı’nın yabancı askeri finansman (FMF) programı kapsamında ABD vergi mükellefleri tarafından karşılanacak.

Kongre’ye gönderilen bildirimde, “FMF, Tayvan’ın ortak ve birleşik savunma yetenekleri ile gelişmiş deniz alanı farkındalığı ve deniz güvenliği yetenekleri aracılığıyla öz savunma yeteneklerini güçlendirmek için kullanılacak” ifadelerine yer verildi.

Kongre’ye gönderilen mektupta, satışın geniş bir yelpazeyi kapsadığı belirtiliyor; hava ve kıyı savunma sistemleri, balistik füze savunması, siber savunma, insansız hava araçları, askeri eğitim, bireysel asker koruyucu teçhizat ve mühimmatlar bulunuyor.

ABD’nin Tayvan’a desteği Çin’den öfkeli bir tepki aldı. Çin, bu özerk adayı kendisine ait olduğunu iddia ediyor. Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Wang Wenbin Perşembe günü yaptığı basın toplantısında silah satışına “sert hoşnutsuzluk” ve “kararlı karşıtlık” ifadeleriyle tepki gösterdi. Bu durumun “Çin’in egemenliğine ve güvenlik çıkarlarına zarar verdiğini” ve “Tayvan Boğazı’ndaki barış ve istikrarı baltaladığını” belirtti. Çin sözcüsü, ABD’yi “ABD-Tayvan askeri bağlantılarını artırmayı ve Tayvan’a silah satmayı sona erdirmeye” ve “Tayvan Boğazı’ndaki gerilimi azaltmaya” çağırdı.

Geçen yıl kabul edilen Tayvan Güçlendirme Yasası kapsamında, ABD hükümeti 2023’ten 2027’ye kadar yıllık 2 milyar dolara kadar askeri hibe yardımı yapma yetkisine sahip.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here