Orta Doğu’dan sorumlu üst düzey Hava Kuvvetleri generali, Moskova’nın Ukrayna’yı işgali ile gerilim arttıkça Rus Hava Kuvvetleri’nin Suriye’de “daha agresif”  davrandığını söyledi.

General Alexus G. Grynkewich, Air & Space Forces Dergisine verdiği demeçte, “ ABD ve Rus orduları, Kremlin’in Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ı desteklemek için 2015 yılında Suriye’ye güç göndermesinden bu yana Suriye’de huzursuz bir birliktelik içinde faaliyet gösteriyoruz.” dedi. 

 “Al-Tanf’taki varlığımız hiçe sayılıyor” diyen General Grynkewich, “En azından bize bir telefon açarlardı. Artık bize  telefon açmayı bıraktılar..” İfadelerini kullandı. 

21 Temmuz’da komutayı devralan General Grynkewich, Rusya’nın agresif duruşunun, Moskova’nın sorunlu Ukrayna işgalinde görev alan  ve oradaki kötü performanslarını telafi etmeye çalışan Rus komutanların gelişinden kaynaklandığını söyledi.

Grynkewich, bana göre  Rus liderlerden bazılarının itibarlarını yeniden inşa etmeye çalıştıklarına inandığını belirtti.

Rusya ve ABD, iki taraf arasında bir çatışmayı önlemek için bir  önleyici iletişim hattı kurdu. ABD uçakları DEAŞ militanlarını takip takip etmek amacıyla Ruslar tarafından kontrol edilen bölgelere girerken Rus komutanlarına haber veriyordu. 

ABD ve Rusya Suriye topraklarında birbirlerine karşı hiç bir çatışmaya girmedi. Ancak ABD Donanmasına bağlı  F/A-18 savaş uçağı  Haziran 2017’de bir Suriye Su-22’sini düşürdü. ABD hava ve kara unsurları Şubat 2018’de ABD güçleriyle birlikte çalıştıkları SDG’yi tehdit eden Rus paralı askerleri ile çatışmaya girmiş, olayda ölü ve yaralılar olmuştu. Rus komutanlar operasyondan haberdar olmadıklarında ısrar etti. Daha sonra cesetleri almak için izin istediler.

Grynkewich. “ Rus davranışını izleyebileceğimiz bir yerde bulunma zorunluluğumuz var. Hava sahasından geçerken davranışlarını izliyoruz. Güçlerimiz için bir tehdit oluşturmayacaklarından emin oluyoruz.” dedi. 

ABD Hava Kuvvetleri Korgeneral Alexus G. Grynkewich, 21 Temmuz’da Dokuzuncu Hava Kuvvetleri Merkez Hava Kuvvetleri’nin (AFCENT) yeni komutanı olarak atandı. Grynkewich, 21 ulustan oluşan sorumluluk alanında yaklaşık 15.000 Havacıdan, Irak ve Suriye üzerindeki muharebe operasyonlarından sorumlu oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here