Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türkiye Cumhuriyeti’ni utanmadan yayılmacılıkla suçlayan Yunanistan’a “Bunun tarihî gerçeklerle, akılla ve mantıkla izahı mümkün değildir. Bu bir ikiyüzlülük, bu bir riyakârlıktır.” dedi. Akar, problemlerin barışçıl yol ve yöntemlerle çözülmesi için diyalog çağrımızı sürdürdüklerini söyledi.

EFES-2022 Tatbikatı süresince 37 dost ve müttefik ülke silahlı kuvvetleri ile TSK arasında sergilenen uyum, yüksek performans ve personelin yüksek teknoloji ürünü silah sistemlerini etkin kullanma maharetinin büyük bir memnuniyetle müşahede edildiğini aktaran Bakan Akar, “Tatbikatın başarısına önemli katkı sağlayan dost ve müttefiklerimizi kutluyor, katılımlarından dolayı kendilerine teşekkür ediyorum. Aynı zamanda tatbikat vesilesiyle, yerli ve millî savunma sanayimizin üretmiş olduğu silah sistemlerimizin ve mühimmatımızın sahadaki etkinliğini bir kez daha görme fırsatı bulduk. Savunma sanayimizin milletçe gurur duyduğumuz bu seviyelere ulaşmasındaki liderliğiniz, destek ve teşvikleriniz için zat-ı devletlerine şükranlarımı sunuyorum.” ifadelerini kullandı.

Komşumuz ve müttefikimiz Yunanistan ise maalesef provokatif eylem ve söylemleri ile yayılmacı, saldırgan politikalarına devam ettiğini belirten Akar, “Dünyada eşi benzeri görülmemiş, uluslararası hukuka, akla, mantığa ve gerçeklere aykırı iddialarını tarihten ders almadan ısrarla sürdürmektedir. Takriben 200 yıl içinde 3 kat büyüyen Yunanistan, Türkiye Cumhuriyeti’ni utanmadan yayılmacılıkla suçlamaktadır. Bunun tarihî gerçeklerle, akılla ve mantıkla izahı mümkün değildir. Bu bir ikiyüzlülük, bu bir riyakârlıktır. “ ifadelerini kullandı.

Yunanistan’ın silahlanma ve bazı ittifak çalışmaları ise beyhude gayretler içinde olduğunu vurgulayan Akar, ” Biz ısrarla ve inatla problemlerin barışçıl yol ve yöntemlerle çözülmesi için diyalog çağrımızı sürdürüyor, barış elimizi uzatıyoruz.” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here