Bayraktar AKINIC TİHA, yerli imkanlar ile geliştirilen GÖKÇE Yeni Nesil Güdüm Kiti ile gerçekleştirdiği test atışında hedefi başarıyla vurdu. 

Yeni güdüm kitleri; hedef değiştirme, lazer arayıcı başlığa entegre yaklaşma sensörü ve tüm hava koşullarında gece-gündüz kullanım kabiliyeti ile kullanıldığı platformlara daha esnek angajman imkanları sağlayacak.

GÖKÇE Projesi kapsamında, HvKK envanterinde bulunan 1000 librelik Mk-83 genel maksat bombaları ve TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen ve üretilen SARB-83T ardışık delicili harp başlığı ile kullanılabilen, ANS/KKS/Lazer güdümlü, hareketli ve sabit hedeflere karşı etkili, hassas vuruş kabiliyetine sahip ve maliyet etkin bir güdüm kiti geliştirildi.

GÖKÇE, SİHA/TİHA ve savaş uçaklarından tekli veya çoklu salan (BRU-57 ve MIL STD-1760 ile uyumlu) ile 50 km/saat hızında seyreden hareketli hedeflere karşı kullanılabilecek. 

GÖKÇE mühimmatı, F-16 uçaklarında kullanılan BRU-57 çoklu atım salanı ile de uyumlu olma özelliğine sahiptir. Böylece tek bir sortide daha fazla hedefe hassas bir şekilde taarruz etme imkanı Hava Kuvvetlerimize sağlanmış olacak.

Mk-82 genel maksat bombaları için geliştirilen, SERT-82 ve Mk-82T (Tendürek) gibi aynı geometrideki bombalar ile de kullanılabilen GÖZDE, HGK-82 ile kıyaslandığında sahip olduğu yenilikler sayesinde hareketli hedeflere karşı çok daha etkili olabilecek. 

TİHA’lar ve savaş uçaklarımız söz konusu kabiliyetler sayesinde düşman konvoylarına ve hava savunma kabiliyeti sınırlı savaş gemilerine karşı oldukça etkin bir silah edinmiş olacak.

TÜBİTAK SAGE öz kaynakları ile desteklenen GÖKÇE Projesi 2021 yılının birinci çeyreğinde başlatıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here