ANKA İHA’ya entegre edilen Hedef uçak olarak kullanılan “ŞİMŞEK” istenilen bölgeye bir çok kez başarıyla bırakıldı.

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) açıklamasında, ” ANKA İHA’ya entegre edilen ve farklı faydalı yükleri taşıma kabiliyetli #ŞİMŞEK dronumuz istenilen bölgeye bir çok kez başarıyla bırakıldı.İHA platform geliştirmesi yanında İHA üzeri kabiliyetlerin artırılmasına yönelik çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz. “ ifadeleri kullanıldı.

SSB Başkanı İsmail Demir Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, ” Yenilikçi teknolojiler alanında durmadan çalışmaya devam ediyoruz. Sayılı ülke tarafından çalışılan hareketli platformdan başka bir hareketli platform bırakılması, kontrol edilmesi ve güvenli şekilde geri alınması ülkemizde başarıyla gerçekleştirildi.” dedi.

Hedef uçak olarak kullanılan “ŞİMŞEK”, GPS güdümlü otonom uçarak, uzun mesafeleri vurabilen füze haline getirildi.

ŞİMŞEK Yüksek Hızlı Hedef Uçak Sistemi, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) hava savunma birliklerinin eğitim ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla 2009 yılında Araştırma ve Geliştirme projesi olarak başlatılmış özgün TUSAŞ tasarımıdır.

Müşteri ihtiyaçlarına göre şekillendirilebilir açık mimari yapıda tasarlanmakta olan ŞİMŞEK Yüksek Hızlı Hedef Uçak Sistemi; hava-hava, satıh-hava, uçaksavar ve füze sistemleri ile atış ve radarla takip eğitimlerinde kullanılıyor.

Hedef uçak ŞİMŞEK, TUSAŞ tarafından üretilen ANKA İnsansız Hava Aracı’na (iHA) entegrasyonu gerçekleştirilmişti.

ŞİMŞEK, muharip uçakların ve füzelerin uçuş karakteristiklerine yakın özelliklere sahip, Yüksek Hızlı Hedef Uçak ihtiyaçlarına göre tasarlandı.

Hedef uçak ŞİMŞEK, TUSAŞ tarafından üretilen ANKA İnsansız Hava Aracı’na (iHA) entegrasyonu gerçekleştirilmişti. ANKA iki adet ŞİMŞEK uçağı ile görev yapabilme kabiliyeti kazandı.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) Genel Müdürü Temel Kotil, Şubat 2022’de katıldığı televizyon programında, Hava Savunma Sistemleri için ‘hedef uçak‘ olarak kullanılan ŞİMŞEK,in ikinci görevinin, üzerine patlayacı ekleyerek ‘Kamikaze uçak‘ olarak kullanılabildiğini açıkladı. “Bu hedef uçaklardan AKSUNGUR’un kanatlarına 4 tane bağlayabiliyoruz.” diyen Kotil, Kamikaze İHA’ların yüzlerce ötedeki hedefi vurabildiklerini söylemişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here