ASELSAN tarafından geliştirilen TOLUN güdümlü mühimmatı, Konya Karapınar’da yoğun GPS karıştırmasına rağmen hedefi yüksek hassasiyetle vurdu.

F-16 savaş uçağına entegre edilen SADAK-4T Salan Sistemi’nden atılan ASELSAN TOLUN Mühimmatı, hedefi yüksek hassasiyetle vurdu. GNSS karıştırma şemsiyesiyle korunan düşman unsurlarını vurabilme yeteneği de başarıyla test edilmiş oldu.

GNSS (Global Navigation Satellite System) karıştırma, GNSS sinyallerinin kasıtlı olarak engellenmesi veya bozulması işlemidir. Bu tür karıştırmalar, GNSS kullanıcılarının konum, hız ve zaman bilgilerine erişimini zorlaştırır veya tamamen engeller. Karıştırma (Jamming) yöntemiyle güçlü radyo sinyalleri kullanılarak GNSS sinyallerinin boğulması sağlanır. Bu yöntem, sinyal alıcısının doğru GNSS sinyalini alamamasına neden olur. Aldatma (Spoofing) yöntemi ise yanıltıcı GNSS sinyalleri göndererek alıcının yanlış konum veya zaman bilgisi almasını sağlar. Bu, alıcı cihazların yanlış bilgileri gerçek sanarak işlem yapmasına yol açar.

ASELSAN tarafından geliştirilen TOLUN, hava platformlarından atılabilen, sert ve yumuşak kara hedeflerine karşı kullanılabilen, GPS/INS güdümlü bir mühimmattır. SADAK-4T ise TOLUN ve TOLUN-IIR mühimmatlarının muharip savaş uçakları ve SİHA platformlarında güvenli taşınmasını ve atılmasını sağlayan bir sistemdir. SADAK-4T, 4 adet TOLUN (Minyatür Bomba) taşıyabilen, F-16 uçağının iki istasyonuna takılarak bir sortide 8 farklı hedefe saldırı imkânı sağlar.

Bayraktar AKINCI TİHA’dan başarıyla ateşlenen TOLUN Minyatür Bomba, GPS/INS güdümü sayesinde 26.000 feet irtifadan, 30 kilometredeki hedefini tam isabetle vurmuştu. İlk defa bir insansız hava aracı platformunda test edildi. ASELSAN, Ağustos 2023’te uluslararası bir müşterisinin son kullanımına yönelik BAYKAR ile Akıncı platformlarında kullanılmak üzere, toplam bedeli 35.580.000 ABD Doları tutarında TOLUN güdümlü mühimmat ihracat sözleşmesi imzaladı.

TOLUN, Türk Hava Kuvvetlerinin SEAD/DEAD (Hava Savunma Sistemlerinin Bastırılması/Hava Savunma Sistemlerinin Yok Edilmesi) kabiliyetini çok daha ileri seviyeye çıkaracak bir üründür. ABD tarafından üretilen GBU-39 Small Diameter Bomb (SDB)’nin muadili olan TOLUN, düşük ağırlığı ve tasarımı sayesinde takıldığı platformda yüksek adetlerde taşınabilmesi amacıyla geliştirildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here