Avrupa Birliği’nin Deniz Güvenliği Operasyonu Atalanta, İspanya’nın Komutasına Geçti

0
30

İspanya, Avrupa Birliği’nin Afrika Boynuzu’nda korsanlıkla mücadele eden “Atalanta Operasyonu”nun komutasını devraldı.

İspanyol Tuğamiral Manuel Alvargonzález Méndez, Somali açıklarında ticari gemilere yönelik korsan saldırılarının arttığı ve operasyonun etki alanının kuzeyinde, Aden Boğazı’nda Yemen’deki Husilerin eylemleri nedeniyle istikrarsızlık yaşandığı karmaşık bir dönemde Avrupa deniz gücünün komutasını devraldı.

Son aylarda, İtalyan Tuğamiral Francesco Saladino komutasındaki Canarias fırkateyninin de aralarında bulunduğu Atalanta Operasyonu gemileri, korsanların saldırısına uğrayan birçok ticari gemiden gelen çağrılara yanıt vermek zorunda kaldı.

Devir teslim töreninde Saladino, Somali açıklarında seyreden gemilere, son dönemde artan korsanlık tehditleri ışığında yüksek teyakkuz halinde olmaları çağrısında bulundu.

Tuğamiral Alvargonzález, “Atalanta şüphesiz operasyonel bir başarıdır” dedi. Alvargonzález, “Korsanlık ve silahlı soygunu caydırmak, önlemek ve bastırmak, aynı zamanda Dünya Gıda Programı’nı ve diğer hassas sevkiyatları korumak olan ana görevlerimizi yerine getirmek için azami çabayı gösterdiklerini” sözlerine ekledi.

Numancia fırkateyni, amiral gemisi olarak Atalanta Operasyonu’nu yönetecek. Fırkateyn kabiliyetlerine ek olarak bir Deniz Operasyonel Güvenlik Ekibi (EOS), bir SH60-F helikopterinden oluşan Embarked Hava Birimi ve Scan Eagle İHA sistemi görev yapmaktadır. Scan Eagle, Boeing’in bir yan kuruluşu olan Insitu tarafından inşa edilen ve keşif amacıyla kullanılan, küçük, uzun ömürlü, alçak irtifa insansız gözetleme ve keşif hava aracıdır.

Atalanta Operasyonu, Avrupa Birliği’nin (AB) denizcilik güvenliği sağlamak amacıyla yürüttüğü bir askeri operasyonudur. Resmi adı “European Union Naval Force Somalia – Operation Atalanta” olan bu operasyon, Aden Körfezi ve Somali açıklarında korsanlık ve silahlı soygun tehdidine karşı yürütülmektedir.

Türk Deniz Kuvvetleri gemileri de zaman zaman Avrupa Birliği’nin Atalanta Operasyonu’na katılmıştır. Türkiye, NATO üyesi olarak ve uluslararası deniz güvenliğini destekleme taahhüdü kapsamında, Somali açıklarında ve Aden Körfezi’nde korsanlıkla mücadeleye katkıda bulunmuştur. Özellikle Türk Deniz Kuvvetleri, Combined Task Force 151 (CTF-151) gibi uluslararası görevlerde aktif rol alarak Somali açıklarında korsanlıkla mücadelede bulunmuştur.

Anahtar Kelimeler: İspanya, Avrupa Birliği, Afrika Boynuzu, korsanlıkla mücadele, Atalanta Operasyonu, komuta, İspanyol Tuğamiral, Manuel Alvargonzález Méndez, Aden Boğazı, Yemen, Husiler, İtalyan Tuğamiral, Francesco Saladino, Dünya Gıda Programı, Numancia fırkateyni, Deniz Operasyonel Güvenlik Ekibi, EOS, SH60-F helikopteri, Embarked Hava Birimi, Scan Eagle İHA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here