Avustralya’nın AUKUS anlaşması kapsamında Amerikan yapımı üç adet  Virginia sınıfı nükleer denizaltı satın almayı ve ihtiyaç durumunda iki adet daha satın almayı planlıyor. Birleşik Krallık tarafından yeni geliştirilen SSN-AUKUS denizaltısı Avustralya Kraliyet Donanmasına 2030’ların sonlarında teslim edilecek. 

ABD Başkan Joe Biden, İngiltere Başbakanı Rishi Sunak ve Avustralya Başbakanı Anthony Albanese Kaliforniya San Diego Deniz üssünde AUKUS projesinin planlarını onayladılar.

Ortak bildiride ABD’nin 2030’ların başında Avustralya’ya Virginia sınıfı üç nükleer enerjili denizaltı satmayı planladığı ve gerekirse iki tane daha satın alma seçeneği olduğu belirtildi. Program 2050’lerin ortasına kadar sürmesi planlanıyor ve ilk dört yıllık bütçe döneminin ötesinde tahmini 268 milyar dolar ile 368 milyar dolar arasında bir maliyeti öngörüyor.

Liderlerin açıklamasında, Birleşik Krallık tarafından tamamen yeni bir denizaltı olarak tasarlanan  SSN-AUKUS’un geliştirme çalışmaları devam edecek. 2030’ların sonlarında Birleşik Krallık ilk SSN-AUKUS denizaltısını Avustralya Kraliyet Donanmasına teslim edecek. Avustralya kendi topraklarında inşa ettiği ilk denizaltıyı 2040 yılında teslim alacak. İngiliz tasarımı yeni denizaltıda itki sistemi, dikey füze atış sistemi ve silahlar ABD teknolojisiyle üretilecek.

AUKUS anlaşması sadece denizaltı kapsamıyor. ülkeler birbirlerine denizaltı robotları, kuantum teknolojileri ve yapay zeka gibi yeni teknolojiler geliştirme konusunda yardımcı olmayı kabul etti. 

Ayrıca anlaşmayla, ABD ve İngiltere, “batı denizaltı rotasyon kuvveti” olarak adlandırılan yeni bir uygulama başlatacak. Dört Amerikan ve bir İngiliz denizaltısı Avustralya’nın güneybatı kıyısındaki Perth’e konuşlandırılacak. 

Planın ayrıntılarında, Avustralyalı personelin nükleer denizaltılara adaptasyonunu hızlandırmak için ABD ve İngiltere’deki tersanelere seyahat edecekler ve askeri personel Amerikan ve İngiliz nükleer denizaltılarında görev yapmaya başlayacak. En erken 2027’den itibaren ABD ve Birleşik Krallık Avustralya’nın bağımsız nükleer denizaltı kabiliyeti oluşturmak için gerekli olan Avustralya deniz personeli, iş gücü, altyapının  geliştirilmesini hızlandırmak için rotasyonları başlatacak.  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here