Avustralya hükümeti mevcut helikopter filosuyla ilgili performans sorunları nedeniyle Avrupalı Airbus ile mevcut anlaşmayı bozduktan sonra ABD’ye 40 Black Hawk helikopter siparişi verdi. 

İlk olarak 2021’de duyurulan ancak Çarşamba gününe kadar resmiyet kazanmayan geçiş, Black Hawks’ı satın almanın yaklaşık 3 milyar Avustralya Doları (2,1 milyar ABD Doları) maliyeti nedeniyle geçen yıl Avustralya’nın yeni İşçi Partisi hükümeti tarafından incelemeye alınmıştı.

Anlaşma, Avustralya’nın 2021’de nükleer enerjili denizaltıları Fransa yerine ABD veya Birleşik Krallık’tan tedarik etme hamlesinin hemen ardından geldi.

Avustralya savunma departmanında kara araçları başkanı Jeremy King, “Black Hawk yeteneği, Avustralya’nın egemenliğini korumak, insani ve afet yardımı sağlamak da dahil olmak üzere dış politika hedeflerini yerine getirmek için çok önemli bir unsur olacak.” dedi. 

Airbus ihalesinin iptaline MRH90 Taipan helikopterlerinin performans ve uygunluk sorunları neden oldu. 

2007’den beri Avustralya Ordusu’nda hizmet veren MRH-90 Taipan helikopter filosu, performans açısından Black Hawk’tan daha iyi kabul edilse de bakım, işletme maliyeti ve yedek parça bulunabilirliği  ile ilgili sorunlarla sürekli olarak boğuşuyordu.

Ordu ve Donanmanın envanterindeki MRH-90 Taipan helikopteri son on yılda “endişe veren bir projesi” dönüştü, helikopterler dokuz görev iptali yaşadı. Ordu temel hava taşıma görevlerini tamamlamak için ticari helikopterler kiralamak zorunda kaldı.

Haziran 2021’de BT destek sistemiyle ilgili bir sorun tespit edildikten sonra “güvenlik önlemi” olarak Taipan filosunun uçuş operasyonlarını askıya alındı. 

2019’da kuyruk rotoru titreşimi, HMAS Albatross’ta bulunan MRH-90 helikopterlerini yere inişte zorlandı. Ardında bir MRH-90 HMAS Adelaide’ye zorunlu iniş yapması üzerine ordu tüm filoyu geçici olarak uçuşları askıya almak zorunda kaldı. 

Avustralya Ulusal Denetim Ofisi (ANAO), 2019-20 Büyük Savunma Projeleri raporunda MRH programını (AIR 9000 Faz 2, 4 ve 6) bir kez daha “endişeli projesi” olarak listeledi.

ANAO, Taipan’ın silah yuvası, hava-tıbbi tahliye ekipmanı ve Ortak Görev Yönetim Sistemi ile ilgili performans kriterlerini karşılamada “devam eden bir yetersizlik” olduğunu belirtti.

Helikopterler güney Queensland’deki Oakey ve Yeni Güney Galler’deki Holsworthy’de konuşlanacak. MRH90 Taipan helikopterlerine ev sahipliği yapan kuzeydeki Queensland Townsville şehri, başlangıçta yeni ABD helikopterleri için bir üs olarak kullanılmayacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here