Avustralya ‘Beş Göz’ İçin 1.3 Milyar dolarlık bulut satın Almayı planlıyor

0
18

Avustralya Sinyal Direktörlüğü (ASD), istihbarat ve savunma ihtiyaçlarına hizmet etmek üzere son derece gizli ve özel olarak inşa edilmiş bir bulut satın almak için önümüzdeki on yıl içinde 2 milyar AUD’den (1,3 milyar USD) fazla harcama yapmayı planlıyor.

Avustralya hükümeti ve Amazon Web Services (AWS) tarafından duyurulan planın, “istihbarat ve savunma topluluğumuzun çok gizli verileri depolaması ve bunlara erişmesi için son teknoloji ürünü bir işbirliği alanı sağlayacağını” belirtti.

Birbirleriyle en yüksek gizlilik derecesine sahip istihbaratı paylaşan ‘Beş Göz’ ülkelerinden biri olan Avustralya, Çin ve Rusya’nın düzenli siber saldırılarına maruz kalıyor ve seçilmiş grubun diğer üyeleri olan ABD, İngiltere, Kanada ve Yeni Zelanda ile istihbarat ve hedefleme verilerini paylaşmanın güvenli yollarını arıyor. Grup geleneksel olarak istihbarat sinyalleri verilerini birbirleriyle paylaşırken, yapay zekanın ortaya çıkışı ve hedefleme verilerinin çoğalması, son derece güvenli ve aktarılabilir verilere olan ihtiyacın daha da arttığı anlamına geliyor.

“Beş Göz” (Five Eyes), Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda’nın oluşturduğu bir istihbarat ittifakıdır. Bu ittifak, 1940’larda II. Dünya Savaşı sırasında başlamış ve Soğuk Savaş döneminde geliştirilmiştir. Beş Göz, dünya çapında elektronik izleme, istihbarat toplama ve paylaşma faaliyetlerinde bulunur. İttifakın temel amacı, üye ülkeler arasında istihbarat paylaşımını kolaylaştırmak ve ulusal güvenliği artırmaktır.

Savunma Bakanı Richard Marles, yeni bulut anlaşmasının “Savunmanın direncini artıracağını, Avustralya Savunma Kuvvetleri’nin savaş kapasitesini geliştireceğini ve kilit uluslararası ortaklarla birlikte çalışabilirliği güçlendireceğini” belirtti.

Bu sözleşmenin tamamen yeni bir iş olmadığını belirten ASD Genel Müdürü Noble, “Bu sözleşme, son hükümet tarafından duyurulan REDSPICE Projesi’nin bir parçasıdır,” dedi.

REDSPICE, Dayanıklılık, Etkiler, Savunma, Uzay, İstihbarat, Siber ve Etkinleştiriciler anlamına gelmektedir. Avustralya hükümeti tarafından ilk duyurulduğunda, Ulusal Güvenlik Ajansı’nın Avustralya versiyonu olan ASD’nin yeteneklerine yapılan “şimdiye kadarki en büyük yatırım” olarak nitelendirilmişti. Dönemin başbakanı Scott Morrison, Mart 2022’de programı açıkladığında, “ASD’nin saldırgan siber yeteneklerini, siber saldırıları tespit etme ve bunlara yanıt verme kabiliyetini önemli ölçüde artıracağını ve yeni istihbarat yetenekleri sunacağını” söyledi. Ayrıca 1.900’ün üzerinde yeni istihdam yaratarak ASD’nin büyüklüğünü neredeyse iki katına çıkaracağını” belirtti.

Amazon Web Services (AWS), halihazırda CIA ve ABD İstihbarat Topluluğu’na benzer bir kabiliyet sağlıyor. Bu da muhtemelen şirketin bu sözleşmeyi kazanmasına yardımcı oldu.

Amazon Web Services (AWS), Amazon.com’un bulut bilişim hizmetleri platformudur ve 2006 yılında piyasaya sürülmüştür. AWS, dünya çapında milyonlarca müşteriye hizmet sunar ve birçok farklı sektörde, farklı ölçeklerdeki işletmeler tarafından kullanılmaktadır. Geliştiriciler, AWS’nin esnek altyapısı ve hizmetlerinden yararlanarak web ve mobil uygulamalarını hızlı bir şekilde geliştirebilir ve dağıtabilir. AWS, veri yedekleme ve olağanüstü durum kurtarma çözümleri sunarak iş sürekliliğini sağlar. Büyük ölçekli kurumsal uygulamalar, AWS’nin güvenli ve ölçeklenebilir altyapısı üzerinde çalıştırılabilir.

Güvenli bulutlar, çoğu uzman tarafından daha fazla koruma, operasyonel esneklik ve sistemi daha sorunsuz bir şekilde yükseltme olanağı sunduğu düşünülüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here