BAE Systems Avustralya’da düzenlenen Avalon Air Show’un ilk gününde 800km menzile sahip Strix VTOL Dikey Kalkış ve İniş yapabilen İnsansız Hava Aracı tanıttı.  

Standart bir nakliye konteynerinde taşınabilen Strix VTOL İHA’sı AGM-114 Hellfire, Brimstone, APKWS II 70mm lazer güdümlü roketler ve AGM-179 JAGM gibi mühimmatları taşıyabiliyor. 

Strix VTOL, BAE Systems Australia ve Avustralya pazarında ürün tasarımı ve üretimi konusunda uzman olan Perth merkezli Innovaero tarafından ortaklaşa geliştirildi.

Hibrit, tandem kanat, çok alanlı ve çok rollü VTOL İHA, havadan karaya saldırı dahil olmak üzere çeşitli görevler için kullanılabiliyor. Ayrıca kalıcı istihbarat, gözetleme ve keşif (ISR) görevlerinde ve insanlı askeri helikopterler ile birlikte (sadık kanat adamı ) ortak çalışabiliyor. Strix VTOL’un kanatları katlanması yaklaşık bir dakika sürüyor. Ardından  bir konteynere iterek yerleştirilebiliyor.  

BAE Systems yetkililer, ”Strix’i, ana muharebe tankları dahil olmak üzere kara hedeflerini yok edebilecek mühimmatları kullanacak şekilde tasarlıyoruz” dedi. 

Yetkililer, “aynı şekilde, platform, dost unsurların mühimmat menzili dışındaki düşman varlıkları hakkında doğru hedefleme bilgileri sağlayarak, uzun menzilli hassas atış platformlarıyla görevleri kolaylaştırmak için tasarlıyoruz.” İfadelerini kullandı.

İlk prototipi inşa aşamasında olduğunu belirten yetkililer, fuarda bir maketi sergilediklerini, ilk uçuşun 2023’ün sonunda yapılması beklendiğini ve üç yıl içinde faaliyete geçebileceğini söyledi.

Strix VTOL Dikey Kalkış ve İniş yapabilen İnsansız Hava Aracı  Avustralya Ordusu döner kanatlı filolarında ve Avustralya Kraliyet Donanması gemilerinde kullanmayı planlıyor. 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here