Bangladeş Ordusu Çin merkezli savunma firması Norinco tarafından üretilen ilk kafile VT5 hafif tankları teslim alamaya başladı.

İlk tank partisi bu ayın ilk haftasında ülkeye gemiyle geldi. Yeni tankların teslimatının 2021 yılında başlaması planlanmıştı, fakat COVID-19 sebebiyle teslimatlar Kasım 2022’de başlayabildi. 

İlk parti tankların görüntüleri Chattogram’da gerçekleştirilen tatbikatta gerçek mermi ile yapılan ateş etkinliğinde görüldü. 

SIPRI Veritabanına göre, 2019 yılında Bangladeş toplam 44 adet Çin yapımı VT5 hafif tank sipariş etti. 

Çin ordusunda Type 15 veya ZTQ-15 olarak da adlandırılan VT5, Çinli savunma şirketi NORINCO (China North Industries Corporation) tarafından tasarlanıp üretilen hafif bir muharebe tankıdır.  VT5 Kasım 2016’da Zhuhai AirShow China sırasında halka tanıtıldı.

VT5’in ana silahı 3.000 metrelik bir atış menziline sahip bir adet 105 mm’lik yivli topdan oluşmaktadır. Otomatik yükleme sistemi bulunan VT5, Zırh Delici Fin-Stabilized Discarding Sabot (APFSDS), Yüksek Patlayıcı Tanksavar (HEAT), Yüksek Patlayıcı (HE) 38 mermi kapasiteli mühimmat taşımaktadır. 

 VT5’in gövdesi ve tareti standart koruma sağlayan tamamı kaynaklı çelik zırhtan yapılmıştır. Korumayı artırmak için  gelişmiş kompozit zırh ve/veya patlayıcı reaktif zırh (ERA) ile donatılabilir.

VT5 gövdenin arkasına monte edilmiş 1.000 hp elektronik kontrollü dizel motor bulunmaktadır. Motor pivot yönlendirme özelliğine ve soğutma sistemine sahip hidro-mekanik tam otomatik şanzımana bağlanmıştır. Maksimum 450 km seyir menzili ile arazi koşullarında maksimum 70 km/s  hız yapabilmektedir. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here