ABD Başkanı Biden Türkiye’ye 20 milyar ABD Dolar değerinde F-16 savaş uçağı satışı için Kongre’ye başvurmaya hazırlandığı bildirildi.Bazı senatörler ve milletvekilleri satışa itiraz ediyor. 

Dışişleri Bakanlığı,  Senato ve Temsilciler Meclisi’ndeki silah satışlarını denetleyen komitelere, önerilen anlaşmayı sürdürme niyetini bildiren gayri resmi bildirimi Perşembe günü Kongre’ye gönderdi.

NATO üyesi Türkiye, Ekim 2021’de mevcut savaş uçakları için 40 Lockheed Martin  F-16V savaş uçağı ve 80’e yakın modernizasyon kiti satın alma talebinde bulundu. İki taraf arasındaki teknik görüşmeler geçtiğimiz günlerde sonuçlanmıştı. 

Biden yönetimi satışı desteklediğini söyledi. Satış onayını almak için Kongre ile gayri resmi olarak aylardır temas halindeydi. Ancak şu ana kadar ‘yeşil ışık’ yakmayı başaramadı.

Senato Dış İlişkiler Komitesi Demokrat Başkanı Bob Menendez, “Defalarca belirttiğim gibi, Biden yönetiminin Türkiye’ye yeni F-16 uçağı satışı önerisine şiddetle karşı çıkıyorum” dedi.

Ayrıca Menendez, Yunanistan’a yeni F-35 savaş uçağı satışının onaylanması  haberini memnuniyetle karşıladığını belirterek, Atina’yı “güvenilir bir NATO müttefiki” olarak nitelendirdi.

Üst düzey bir ABD’li yetkili, Menendez itirazını geri çekmediği takdirde yönetimin devam edecek bir konumda olacağından “şüpheli” olduğunu söyledi.

Satış hala gayrı resmi inceleme sürecindeyken Türkiye, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğini onaylamadığı sürece Kongre’nin de satışı onaylaması pek olası değil.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here