ABD Başkanı Joe Biden, ABD özel kuvvetlerine bağlı terörle mücadele ekiplerinin Perşembe günü Suriye’nin kuzeybatısında düzenledikleri baskın operasyonu ile IŞİD lideri Ebu İbrahim el-Haşimi el-Kureyşi’yi etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

Biden açıklamasında, ” benim emrimle Amerikan askeri güçleri bir terörle mücadele operasyonunu başarıyla gerçekleştirdi..” dedi.

ABD Özel Kuvvetleri, Suriye’nin kuzeybatısında Türkiye sınırına yakın bir bölgede terör gruplarına karşı bir operasyon düzenlemiş, ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) tarafından yapılan açıklamada operasyonun başarılı geçtiği ve herhangi bir kayıp olmadığı belirtilmişti.

Suriye’de görev yapan arama ve kurtarma ekibi Beyaz Baretliler ise, Türkiye sınırı yakınlarında, İdlib’e bağlı Atme kasabasındaki baskında en az 13 ölü olduğunu, aralarında altı çocuğun ve dört kadının da bulunduğunu bildirmişti.

Bu arada operasyon sırasında bir Amerikan helikopterinin zorunlu iniş yaptığı bildirildi. Helikopterdeki personel tahliye edilerek, uçamayacak durumda olan helikopter, havada operasyonu desteklemek için bulunan savaş uçakları tarafından imha edildi.

Uluslararası koalisyona önderlik eden ABD güçleri, zaman zaman İdlib’de El Kaide bağlantılı terörist liderleri hedef alan saldırılar düzenliyor. 23 Ekim’de ABD ordusu, Suriye’nin kuzeyine düzenlediği operasyonda üst düzey El Kaide lideri Abdul Hamid al-Matar’ı öldürdü.

İdlib ve çevresi Heyet Tahrir Şam (eski adıyla Nusra) ve diğer muhalifin grupların kontrolünde bulunuyor. Bölgede ABD’nin sık sık liderlerini hedef aldığı El Kaide bağlantılı Huraseddin örgütü de aktif.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here