İsrail, Birleşmiş Milletler (BM) personeli ve Gazze’nin kuzeyinde yaşayan bir milyondan fazla Filistinli’ye 24 saat içinde Gazze’nin güney kısmına tahliye etmesini istemesi ardında binlerce Filistinli Gazze'nin güneyine gitmeye çalışıyor. Fotoğraf: WAFA

ABD, ACİL İHTİYAÇ DUYULMAYAN PERSONELİ İSRAİLDEN AYRILMASINA İZİN VERDİ

ABD, acil ihtiyaç duyulmayan hükümet personelinin Kudüs’teki büyükelçilikten ayrılmasına izin verdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Cumartesi günü yaptığı açıklamada, “İsrail’deki öngörülemeyen güvenlik durumu nedeniyle” acil ihtiyaç duyulmayan ABD hükümet personeli ve ailelerin Kudüs’teki ABD Büyükelçiliği ve Tel Aviv’deki ABD Şubesi’nden ayrılmasına izin verdiğini bildirdi.

GAZZE’DEKİ YABANCILARIN TAHLİYESİ İÇİN MISIR,İSRAİL VE ABD ANLAŞTI

Mısır, İsrail ve Amerika Birleşik Devletleri, Gazze’de yaşayan yabancıların Rafah sınır kapısından Mısır’a geçmelerine izin vermeyi kabul etti.

Üst düzey bir Mısırlı yetkilinin açıklamasına göre, İsrail yabancıların Gazze’den çıkarken geçecekleri bölgelere saldırmamayı kabul etti.

Anlaşma, Hamas ve İslam Cihad gibi Filistinli terör gruplarının onayını aldı ve Katar da müzakerelere dahil oldu.

Ancak, anlaşma Hamas tarafından alıkonulan rehineleri kapsamamaktadır.

Rafah sınır kapısının Mısır tarafındaki bir yetkili, Gazze’den gelen yabancılar için cumartesi öğleden sonra yeniden açılması için “talimat” aldıklarını belirtiyor.

İSRAİL SALDIRILARI SONUCU GAZZE’DE EN AZ 2,215 KİŞİ ÖLDÜ

Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in son bir hafta içinde gerçekleştirdiği saldırılarda Gazze’de en az 2,215 kişinin öldüğünü bildirdi. Ölenler arasında 724 çocuk ve 458 kadın bulunuyor. Bu süre zarfında kuşatılmış bölgede 8,714 kişi yaralandı.

Ayrıca, İsrail güçleri işgal altındaki Batı Şeria’da 54 kişiyi öldürdü ve 1,100 kişiyi yaraladı.

Son 24 saat içinde İsrail hava saldırıları, Filistin Sağlık Bakanlığı’na göre 324 Filistinliyi öldürdü. Bu süre zarfında en az 1,000 kişi yaralandı.

MISIR RAFAH GEÇİŞİNE BARİYER İNŞA ETTİ

Mısır, Gazze Şeridi ile olan Rafah sınır geçişini bir bariyer inşa ederek tamamen kapattı.

Bir insan hakları grubuna göre, Mısır askeri sınırın kendi tarafında bir beton bariyer inşa etti. Ayrıca sınır boyunca askeri takviyeler gönderdi. Mısır ile Gazze arasındaki Rafah geçişi, kuşatılmış bölgenin içeri ve dışarı çıkmanın tek yolu; bu haftanın başlarında son 24 saat içinde üç ayrı İsrail saldırısına hedef oldu.

Öte yandan Gazze’deki Filistinli gruplar, Mısır Başkanı Abdülfettah el-Sisi’ye, yaralıları tahliye etmek ve Gazze Şeridi’ne insani yardım sağlamak amacıyla Rafah kapısının acilen açılması yönünde çağrıda bulundu. Gazze Sağlık Bakanlığı sözcüsü Dr. Asraf el-Qudra, “acilen ekipman ve ilaç temininin yanı sıra jeneratörleri çalıştıracak yakıt ve güneş enerjisi sağlanmazsa binlerce hastanın hayatı tehlike altında kalacak.” dedi. 

KUZEY GAZZE’DE BİR HASTANE İSARAİLİN TAHLİYE EMRİNİ RED EDİYOR

Kuzey Gazze’deki Al-Awda Hastanesi yetkilileri, hasta ve yaralıların nakledilmesinin “imkansız” olduğunu, personelinin tesis içinde kaldığını ve hastalara yardım etmeye devam edeceğini ifade etti.

İsrail, hastaneye Cuma öğleden sonra sadece iki saat süre tanımıştı, bu süre Cumartesi sabah 6’ya kadar uzatıldı.

Dünya Sağlık Örgütü, hastanenin boşaltılma kararını kınadı.

DSÖ Genel Müdürü Tedros Ghebreyesus, “İsrail’den bu kararı geri alması için yalvarıyoruz. Hastaların taşınması, sağlık çalışanlarının yanı sıra hastaların da hayatlarını doğrudan riske atacaktır.” dedi.

HRW VE AMNESTY INTERNATIONAL ÖRGÜTLERİ İSRAİLİN FOSFOR KULLANDIĞINI DOĞRULADI

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) bu hafta İsrail’in Gazze’de beyaz fosfor kullandığını gösteren görüntüleri Uluslararası Af Örgütü de (Amnesty International) doğruladı.

Görüntüler, İsrail güçlerinin Gazze sınırına yakın bölgelere top mermileri yerleştirdiğini gösteriyor. Bu top mermileri, “beyaz fosfor bazlı mermiler için ABD Savunma Bakanlığı Tanımlama Kodu (DODIC) olan D528” olarak etiketlenmiş.

Beyaz fosfor, hava ile temas ettiğinde tutuşur ve temas ettiği kişilerde veya yapıtlarda ciddi yanıklara neden olabilen yangın çıkaran bir kimyasaldır.

HRW, “Beyaz fosfor, kalabalık şehir bölgelerinde havada patladığında ayrım yapmaz, evleri yakabilir ve sivillere ciddi zarar verebilir” ifadesini kullanmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here