Fotoğraf:MSB


Milli Savunma Bakanlığı ve Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) iş birliğiyle Türk Hava Kuvvetleri’ne ait  iki adet A400M uçağı Gazze için hazırlanan insani yardım malzemelerini Mısır’a ulaştırdı. 

Mısır’ın Gazze’ye gönderilecek insani yardım malzemesi için tahsis ettiği Uluslararası Ariş Havalimanı’na indirilen malzemeler, Refah Sınır Kapısı’ndan Gazze’ye götürülecek.

Türk Kızılay Gazze İnsani Yardım Operasyonu Ekip Başkanı Selçuk Öztürk, Yardımların sağlık, gıda ve diğer ihtiyaç malzemelerinden oluştuğunu, “Buradaki görüşmelerin ardından yardım malzemesinin en kısa sürede Refah Sınır Kapısı’ndan Gazze’ye ulaştırılması için çalışacağız.” dedi.

HİZBULLAH: İSRAİL ORDUSU’NA AİT MEVZİLERE ATEŞ AÇTIK

Hizbullah, İsrail ordusuna ait birçok mevziye ateş açtıklarını doğruladı.

Hizbullah’ın resmi açıklamasına göre, grubun savaşçıları dört İsrail askeri mevzisine saldırdı ve mevzilerin isabet aldığını bildirdi.

Cuma günü erken saatlerde, İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF), Lübnan sınırlarından çeşitli sınır karakollarına hafif silah ateşi tespit ettiğini ve İsrail güçlerinin Hizbullah’ın mevzilerine ve atış yapılan noktalara topçu ateşiyle karşılık verdiğini duyurmuştu.

Öte yandan Lübnan’ın İran destekli Hizbullah hareketi, zamanı geldiğinde İsrail’e karşı savaşta Hamas’a katılmaya hazır olduğunu duyurdu.

Hizbullah başkan yardımcısı Naim Kasım Beyrut’un güney banliyölerinde Filistin yanlısı bir mitingde “Tamamen hazırız ve eylem zamanı geldiğinde harekete geçeceğiz” dedi.

GAZZE’DE ÖLÜ SAYISI 1.799 ÇIKTI 

Filistin Sağlık Bakanlığı, yerel saatle 16.00 itibarıyla ölü sayısının 583’ü çocuk, 351’i kadın olmak üzere 1.799’a ulaştığını açıkladı.

Bakanlık, 1.901’i çocuk olmak üzere 7.388 vatandaşın da yaralandığını belirtiyor.

AŞKELON ŞEHRİNE 150’DEN FAZLA ROKET ATILDI

Aşkelon’da araçların üzerine roket isabet etmesi sonrası çıkan yangına müdahele eden itfaiye personeli Fotoğraf: Nezaket İtfaiye ve kurtarma servisi

Hamas, Cuma günü güneydeki Aşkelon şehrine 150’den fazla roket fırlattığını bildirdi. Şehirde aralıksız sirenler çaldı. Demir Kubbe hava savunma sistemi gelen mermilerin çoğunu yok etse de, bazı roketler şehir içine isabet etti. Roketlerden biri bir eve çarptı, diğeri ise sokaktaki araçların üzerine düştü. Olayda herhangi bir ölü veya yaralanan olmazken İsrailli sivil halk sığınaklarda kalmak zorunda kaldı.

İSRAİL, BM VE FİLİSTİNLİLERE SÜRE; 24 SAAT İÇİNDE KUZEY GAZZE’Yİ BOŞALTIN

İsrail, Birleşmiş Milletler (BM) personeli ve Gazze’nin kuzeyinde yaşayan bir milyondan fazla Filistinli’ye 24 saat içinde Gazze’nin güney kısmına tahliye olmaları gerektiğini bildirdi.

BM sözcüsü Stephane Dujarric, İsrail’den bu emrin geri alınması gerektiğini belirterek, bu çağrının yıkıcı insani sonuçlar doğurabileceğini ifade etti.

İsrail’in uyarısı yerel saatle gece yarısından hemen önce verildi.

İsrail, Gazze’ye yönelik yoğun hava saldırılarına devam ediyor. Sadece Perşembe sabahı bile en az 250 kişinin ölümüne neden olan hava saldırıları gerçekleştirildi. Tahliye uyarısı, İsrail’in Gazze’ye kara operasyonu düzenleme olasılığına dair endişeleri artırdı.

Öte yandan İsrail hava kuvvetleri, Gazze’ye atılan 6 bin bombanın 3 bin 600 ‘hedefi’ vurduğunu açıkladı.

MISIR GAZZE’YE YARDIMLARIN RAFAH SINIR KAPISINDAN GEÇMESİ  İÇİN İSRAİL VE ABD’Yİ İKNA ETMEYE ÇALIŞIYOR 

Mısır Devlet Başkanı Abdel-Fattah el-Sissi, İsrail’in Hamas saldırısı sonrası Filistin bölgesini kapattığı ve tek giriş ve çıkış yolunun Mısır’ın Rafah sınır kapısı olduğu bir durumda, uluslararası yardımların Mısır üzerinden teslim edilmesini talep ediyor.

Rafah sınır kapısı resmi olarak kapalı olmasa da hava saldırıları işleyişini engelliyor. Mısır, Rafah üzerinden yardım ve yakıt teslimine izin verilmesi için İsrail ve Amerika Birleşik Devletleri’ni ikna etmeye çalışıyor.

HAMAS ROKET STOKLARINI BİTİRMEMEK İÇİN SALDIRILARI AZALTTI

Hamas, Gazze Şeridi’nden İsrail’in güneyine roket saldırılarına devam etti, ancak 13 Ekim’de bu saldırıların oranını azalttı. Bir IDF komutanı, Hamas’ın roket stokunu korumaya ve uzun süreli bir savaşa hazırlanmaya çalıştığını belirtti. İsrail ile Hamas arasındaki savaşın 7 Ekim’de başlamasından bu yana roket cephaneliğinin yaklaşık yüzde 33’ünü harcadığı tahmin ediliyor. Hamas’ın İsrail topraklarına sızma oranını da azalttığı görülüyor.

Hamas sözcüsü Ebu Ubeyde, 12 Ekim’de El Aksa Tufanı operasyonunun planını ve hedeflerini anlatan bir video bildiri yayınladı. Hamas’ın operasyonu 2022’de planlamaya başladığını ve planlama süreci boyunca İsrail güçleri ve arazi hakkında kapsamlı analizler yaptığını iddia etti. Devrim Muhafızları’na bağlı Tasnim Haber Ajansı, Filistin direnişinin İsrail topraklarındaki saldırı operasyonları da dahil olmak üzere uzun vadeli bir savaşa hazırlandığını bildirdi. Hamas’ın askeri kanadı, İsrail topraklarına Hayfa Bölgesi’ne kadar saldırılarını sürdürdü ve Batı Şeria’daki Filistinli militanlara harekete geçme çağrısında bulundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here