İsrail, Gazze sınırındaki kasabalarda devam eden çatışmalarla karşı karşıya. İsrail güçleri, Kfar Aza yakınlarında bir tünel buldu. Be’eri kasabasına gece sızmış 70 terörist etkisiz hale getirildi. İsrail hükümeti, yeni Gazze savaşının ‘sonuncusu olması’ planlanıyor.

Filistinli militanların Gazze’den İsrail topraklarına kara, deniz ve hava yoluyla gerçekleştirdikleri saldırı sonrası en az 700 İsrailli öldü; 2,000’den fazla kişi yaralandı. Gazze Sağlık Bakanlığı 78 çocuk ve genç, 41 kadın dahil olmak üzere toplam 413 kişi öldü ve 2,300 kişi de yaralandığını açıkladı.

18:10- MISIR BÜYÜK BİR İNSANİ FELAKETE HAZIRLANIYOR

Mısır, İsrail’in Gazze’ye yönelik bombardımanını artırmasıyla büyük bir insani felaket için hazırlık yapıyor. Hastaneler, okullar, gıda tedarikçileri ve benzin istasyonları hazırlıklara başladılar.

Filistin meseleleri üzerinde çalışan bir hükümet kaynağı, “Mısır, nasıl başa çıkacağımızı bilmediğimiz bir insani felaketten korkuyor” ifadelerini kullandı. Kaynak, insani durumun kötüleşmesi halinde Gazze Şeridi’ne gönderilmek üzere tonlarca yardımın hazırlandığını belirtti.


17-51- MISIR İSTİHBARATI: İSRAİLİ DEFALARCA UYARDIK; FAKAT TEHDİTİ KÜÇÜMSEDİLER

Mısır istihbarat kaynağı, İsrail’e büyük bir saldırı hakkında uyardıklarını, ancak yetkililerin odaklarını Batı Şeria’ya çevirdiğini belirtti. İsrail Başbakanlık Ofisi ise iddiayı yalanladı.

İsrail ve Hamas arasındaki arabuluculuk görevini üstlenen Mısır yetkilileri, İsraillilerle büyük bir olay hakkında defalarca görüştüklerini ancak detayları paylaşmadıklarını ifade etti. Mısırlı yetkili, İsrailli yetkililerin odaklarını Batı Şeria’ya çevirerek Gazze’den gelen tehdidi küçümsediğini dile getirdi.

Netanyahu hükümeti, son 18 aydır artan şiddet dalgasına karşı güvenlik önlemleri talep eden Batı Şeria yerleşimcilerinin destekçilerinden oluşuyor.”


14:12- HİZBULLAH: ABD ÇATIŞMALARA KARIŞIRSA ORTADOĞU’DA HEDEF OLUR

Hizbullah, Amerika’nın doğrudan İsrail ve Hamas arasındaki çatışmaya müdahale etmesi durumunda Orta Doğu’daki Amerikan pozisyonlarını hedef alacaklarını açıkladı.

Lübnanlı terör grubu sözcüsü, Amerika’nın müttefiki İsrail’e savaş gemileri ve uçak gemilerini yaklaştırma kararının ardından yaptığı açıklamada, “Filistin Ukrayna değil,” dedi.

Sözcü, “Amerika doğrudan müdahale ederse, bölgedeki tüm Amerikan pozisyonlarının meşru hedef haline geleceğini” belirtti.

Bu arada, Rusya, İsrail ve Hamas arasındaki çatışmaya üçüncü bir tarafın dahil olma riskinin yüksek olduğunu söylüyor.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, İsrail ve Filistin arasındaki gerilimin tırmanmasını büyük bir endişeyle izlediklerini belirterek şiddet sarmalının devam etmesinin bölge için tehlikeli olacağı uyarısında bulundu.

İsrail kıyılarına doğru ilerleyen ABD filosunun gerilimi tırmandırma riski oluşturup oluşturmadığıyla ilgili soru karşısında Peskov, Genel olarak durum, bizi derinden endişelendiriyor. Orada olup bitenleri çok dikkatli izliyoruz. Şu ana kadar durumun tırmanma yolunda ilerlediğini görüyoruz. Bu çatışmaya üçüncü tarafların karışması riski büyük” yanıtını verdi.


13:26 – GAZZE’NİN KUZEYİNDE İKİ MÜLTECİ KAMPI HEDEF ALINDI: ONLARCA ÖLÜ VE YARALI VAR

Bugün İsrail ordusu tarafından gerçekleştirilen hava ve topçu saldırıları Shati ve Jabalya mülteci kampları hedef aldı. Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki iki kampta çok sayıda ölü ve yaralı olduğu bildirildi. Pazar yeri ise saldırının hedefi oldu. Saldırının ardından Gazze Sağlık Bakanlığı, onlarca Filistinlinin hayatını kaybettiğini ve birçoğunun yaralandığını açıkladı.

10:00- BM İNSAN AJANSI: 123 BİNDEN FAZLA İNSAN YERİNDEN EDİLDİ

BM’nin insani ajansı olan OCHA’ya göre, HAMAS teröristleri ile İsrail arasındaki çatışmanın patlak vermesinden bu yana Gazze Şeridi’nde 123,000’den fazla kişi yerinden edildi. İnsanların çoğu korku ve evlerinin tahrip edilme korkusu nedeniyle Gazze’nin iç kesimlerine doğru gittiği belirtildi. Yaklaşık 73 binden fazla kişi okullarda barınıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here