Norveç Savunma Bakanlığı,  “Rus saldırılarına karşı koymak için Ukrayna’ya 22 adet kundağı motorlu obüs  (KMO) bağışlayacağını açıkladı. 

Savunma Bakanı Bjrn Arild Gram Çarşamba günü yaptığı açıklamada, “Ukrayna’daki muharebedeki ilerleme artık daha ağır topçu ve silah sistemlerinin de verilmesi gerektiğini gösteriyor” dedi.

Bakanlığın açıklamasında göre, Ukrayna’ya mühimmat, yedek parça bağışlandığını, ayrıca  Ukrayna personeli Almanya’da Norveç Ordusu tarafından sistemin kullanımı konusunda eğitim aldığıda belirtildi.

Gram, Norveç’in bağışını “Ukrayna tarafından çok talep edilen, önemli bir katkı” olarak nitelendirdi.

Norveç hükümeti açıklamayı güvenlik nedeniyle kamuoyuna geç açıklandı. Gelecek dönemde Ukrayna’ya gönderilecek silah konsunda hükümet yorumda bulunmadı. 

 Ukrayna’ya obüs tedarik eden diğer ülkeler Amerika Birleşik Devletleri, Hollanda ve Almanya. 

Ukraynalı ulusal Muhafızlar  Kosova’da mayın  temizleme eğitimi alıyor

Kosova mayın temizleme eğitim kampındaki kursiyerler arasında yedi kadın da bulunuyor.Kaynak: Ukrayna Savunma Bakanlığı

Kosovalı uzmanlar, Ukrayna’da Rusların bıraktığı patlayıcı ve mühimmattan temizlemek için Ukraynalı mayın temizleyicileri eğitiyor.

Ukrayna Ulusal Muhafızlarına (NGU) bağlı bir grup Ukraynalı kadın, Kosova’da mayınları ve diğer patlamamış mühimmatı etkisiz hale getirmeyi öğreniyor.

Dört haftalık kurs, 2001 yılında Sırp askerlerinin bıraktığı mayınları ve misket bombalarını temizleme deneyimine sahip yerel eğitmenler tarafından veriliyor.

Kosova savaşında ülkenin toprakları geniş çapta patlamamış mayın ve mühimmat ile kirlenmişti. Ülke insani mayın eyleminin merkez üssüydü. Birleşmiş Milletler (BM) 2001 yılında mayınlardan arınmış olduğunu ilan etti. 

NGU tarafından yapılan açıklamada, Kosova’nın mayınlardan temizlenmesindeki hızlı başarısı eğitim için iyi bir yer olduğunu belirtti. 

Ukraynalı grup kadın ve erkek olmak üzere 13 kişiden oluşmaktadır. Kurs toplam 25 gün sürmektedir. İlk aşama  alan teori eğitimleri  tamamlandı, şimdi uygulama için bekliyorlar. Kursta patlamamış mühimmatın nasıl tespit edileceği, tanımlanacağı ve imha edileceğine dair eğitimi içeriyor.

Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ukraynalı mevkidaşı Oleksii Reznikov ile görüştü

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ukraynalı mevkidaşı Oleksii Reznikov ile görüştü. Görüşmede Bakan Akar tarafından; Ukrayna limanlarında bekleyen ticari gemilerimiz ve A400M uçaklarımızın Türkiye’ye emniyetle ulaşımının sağlanması konuları üzerinde duruldu.

Rus medyasına göre, Moskova; Kiev ve Ankara’yla tahıl sevkiyatı için bir koridor açılması konusunda uzlaşmaya vardı. 

Kremlin’e yakınlığıyla bilinen İzvestiya gazetesinin hükümet kaynaklarına dayandığı haberine göre, Türk donanması Ukrayna karasularında Odessa kıyılarına döşenen mayınları temizleyerek tahıl yüklü nakliye gemilerine uluslararası sulara kadar eşlik edecek. 

Daha sonra Rus savaş gemileri devreye girerek tahıl taşıyan gemilere Boğaz’a kadar eşlik edecek. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un Çarşamba günü gerçekleştireceği Ankara ziyaretinde de Türk tarafıyla konunun detaylarını görüşmesi ve tarafların sevkiyat planını resmi olarak onaylaması bekleniyor.

Kaynak: MSB, sputnik

1-5 Haziran Saha Değerlendirmesi: Ukrayna birlikleri, Rusya’nın kuşatma operasyonunu yavaşlattı

Severodonetsk şehrinin bir bölümünü ele geçiren Rus kuvvetlerine karşı, Ukrayna Kuvvetleri şehrin geri kalan bölgelerini savunmaya devam ediyor. Ukrayna Genelkurmayı Ukrayna savunmasının, Rus birliklerinin Siverskyi Donets nehir kıyısını  ve Luhansk Oblastı’ndaki Ukrayna mevzilerini kuşatma operasyonlarını yavaşlattığını bildirdi.

Ukraynalı yetkililer, 3 Haziran’da Ukraynalı savunmasının Severodonetsk’teki Rus ilerlemelerine karşı geri çekildiklerini fakat güneybatıdan Lysychansk’taki Rus ilerlemelerini aktif olarak engellediklerini açıkladı.

Luhansk Oblast İdaresi Başkanı Serhiy Haidai, 3 Haziran’da yaptığı açıklamada, İngiltere Savunma Bakanlığı’nın Rus kuvvetlerinin önümüzdeki iki hafta içinde oblastın geri kalan %10’unu ele geçireceği yönündeki tahminine katılmadığını açıkladı. Haidi, Ukrayna kuvvetleri  karşı saldırı yapmak ve pozisyonları  savunmak için yeterli takviye ve teçhizata sahip olduğunu iddia etti.

İngiltere Savunma Bakanlığı, Rus kuvvetleri savaşın ilk iki ayına kıyasla, Donbas’taki hava ve topçu saldırılarını koordineli kullanımını iyileştirdiğini bildirdi.Fakat Rus kaynaklara göre Rus kuvvetleri, Ukrayna topçularını tam olarak bastırmadığı için Rus piyadelerinin hala başarılı bir şekilde manevra yapamadığını iddia etti.Rus kuvvetlerinin gerekli ekipman eksikliği (radar ve insansız hava araçları gibi) ve Rus topçuları ile keşif birimleri arasındaki zayıf iletişim nedeniyle Ukrayna topçularının yerini tespit etmekte zorlandığını belirtti. 

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, 3 Haziran’da yaptığı açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’daki “özel askeri operasyonunu” Rusya tüm hedeflerine ulaşana kadar sürdüreceğini yineledi. Peskov, Rusya’nın harekatın başlamasından bu yana birçok yerleşim yerini “özgürleştirdiğini” kaydetti. 

Rusya Savunma Bakanı Sergey Shoigu da  Rus kuvvetlerinin savaşın ilerlemesini hızlandırmak için yeni görevler üstlendiğini iddia etti.

Kremlin, uzun süreli bir savaşa hazırlanırken, doğu Ukrayna’da bir tür zafer ilan etmek hazırlıklarına devam ediyor.Rusya, askeri hedeflerini revize etmek zorunda kalmasına rağmen Ukrayna için maksimalist siyasi hedeflerinden vazgeçmedi. 

Ukraynalı yetkililer, Rus güçlerinin Ukrayna tarım ürünlerini yağmalamaya devam ettiği açıklaması ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’nın Ukrayna limanlarını ve tahıl ihracatını engellediği haberlerini yalan olduğunu söyledi. Ukrayna’nın Türkiye Büyükelçisi Vasyl Bodnar, Rus kuvvetlerinin Kherson Oblastı’ndan Türkiye ve bazı ülkelere  çalıntı tahıl ihraç ettiğini açıklamıştı.

1-Güney Harkov, Donetsk, Luhansk Oblastları  (DOĞU EKSEN) 

İZYUM 

Rus kuvvetleri İzyum’un güneydoğusunda ve Barvinokove (İzyum’un güneybatısında) yakınlarında sınırlı taarruz operasyonları gerçekleştirdi. Fakat 4 Haziran itibarıyla herhangi bir toprak kazanımı elde edemedi. Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Rus kuvvetlerinin Sviatohirsk ve çevresini bombalamaya devam ettiğini bildirdi.Rus Telegram kanalları, Rus kuvvetlerinin Sviatohirsk’in hemen kuzeyindeki Sosnove ve Lyman’ın yaklaşık 9 km güneybatısındaki Brusivka’yı ele geçirdiğini iddia etti.Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Rus güçlerinin hala Brusivka’nın yaklaşık 1 km kuzeydoğusundaki Staryi Karavan’da Siverskyi Donets Nehri’nin doğu kıyısını korumaya çalıştığını bildirdi.

SEVERODONETSK 

Ukrayna ve Rus kaynakları, Ukrayna kuvvetlerinin 3 Haziran’da Severodonetsk’te başarılı bir karşı saldırı düzenlediğini doğruladı. Luhansk Oblast İdaresi Başkanı Serhiy Haidai, Ukrayna kuvvetlerinin Severodonetsk’in %20’sini Rus güçlerinden geri aldığını ve Çeçen birliklerine önemli kayıplar verdiğini bildirdi.

Bazı Rus kaynaklı blogger’la Çeçen birliklerin Severodonetsk’i başarılı bir şekilde ele geçirdiklerini, fakat  karşı saldırıya hazırlıksız olduklarını düşündüklerini bildirdi. Rusya Savunma Bakanlığı karşı saldırı hakkında yorum yapmadı ve Ukrayna birimlerinin %90’a varan yüksek personel kaybı nedeniyle Lysychansk’a çekildiğini idda etti. Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Rus kuvvetlerinin Severodonetsk’te sokak çatışmalarına devam ettiğini açıkladı. Luhansk Halk Cumhuriyeti’nin (LNR) 2. Kolordusu’ndan seferber edilen rezervlerle takviye ettiğini bildirdi.

Luhansk Oblast İdaresi Başkanı Serhiy Haidai, Rus kuvvetlerinin Severodonetsk’e giden Ukrayna lojistik yollarını kesmek için Severodonetsk’te kalan köprüleri hedef almaya devam ettiğini açıkladı. Ayrıca Rus kuvvetlerinin  Severodonetsk’in yaklaşık 16 km güneydoğusundaki Ustynivka’ya, batı Siverskyi Donets Nehri kıyısındaki mevzileri güvence altına almak amacıyla başarısız bir taarruz operasyonu başlattığı bildiriliyor.

POPASNA 

Ukrayna kuvvetleri, Popasna çevresindeki Rus saldırı operasyonlarını püskürtmeye devam etti. Bakhmut ile Lysychansk arasındaki Ukrayna kara iletişim hatlarını  savunmaya devam ediyor. 

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Rus güçlerinin Bakhmut yakınlarındaki yerleşim yerlerine füze ve hava saldırısı düzenlediğini bildirdi. Ayrıca Rus kuvvetlerinin  Avdiivka bölgesindeki Ukrayna savunmasının dikkatini dağıtmak için sahte saldırılar düzenlediğini, batı Donetsk Oblastı’na saldırı başlatmadığını belirtti. 

HARKOV

Rus kuvvetleri Harkov Şehri yönünde yeni taarruz operasyonları gerçekleştirmedi; önceden işgal edilmiş olan mevzilerini savunmaya devam etti. Rus yanlısı Telegram hesapları Ukraynalı birlikleri Kharkiv Şehri’nin yaklaşık 46 km doğusunda, Pechenihy Rezervuarı’nın doğu kıyısında bulunan Khotmlya’ya ulaştığını, ancak bölge üzerinde tam kontrolü ele geçirmediğini iddia etti. Ukraynalı yetkililer ve medya kaynakları, Ukrayna birliklerinin  Pechenihy Rezervuarını geçtiğine dair herhangi açıklamada bulunmadı. Fakat böyle bir ilerleme olursa kuzey Kharkiv Oblastı’ndaki Rus kara lojistik hatlarını tehdit edecek. Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Rus kuvvetleri  kuzey Harkov Oblastı’ndaki lojistik hatlar aracılığıyla cephe birliklerine mühimmat sağlamaya devam ettiğini, yaklaşık 100 civarında hasarlı askeri teçhizatı geri çektiğini bildirdi. 

2- Mykolaiv, Novorontsovka, Zaporizhia Oblastı (GÜNEY EKSEN) 

Rus kuvvetleri oluşturdukları savunma hattında  önlemler almaya devam etti. Zaporizhia Oblast Askeri İdaresi, temas hattında küçük çaplı çatışmaların devam ettiğini ancak Rus kuvvetlerinin saldırı operasyonları yürütmediğini bildirdi.

Zaporizhia Şehri’nin yaklaşık 45 km güneyinde bulunan Vasilkivka’da Rusya birliklerini takviye etmeye devam ediyor. Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Rus güçlerinin Zaporijya Oblastı’nın merkezindeki Ukrayna mevzilerine ateş açtığını ve Vasylkivka’nın hemen kuzeyindeki Kamianske’ye hava saldırısı düzenlediğini bildirdi.

Rus kuvvetleri, Mykolaiv Oblastları’na ve Kherson Oblastı’nda bulunan  Odesa,  Mykolaiv şehirlerine füze ve topçu saldırılarına devam etti. 

Kaynak:İngiltere Savunma BakanlığıAçık Kaynak İstihbaratı (OSINT), Ukrayna Savunma Bakanlığı, Ukrayna Genel Kurmayı, Rusya Savunma Bakanlığı, ISW( Kateryna Stepanenko, Mason Clark, and George Barros), The kyivindependentukrinform.

C SAVUNMA DERGİ 13’ÜNCÜ SAYI

+Ukrayna üzerinde düşen Rus Hava Kuvveti ..!

+Rus Ordusu Ukrayna’da neden tıkandı?

+Tank kayıpları neden yüksek?

 

Sloviansk kentinden ‘tahliyeler’ hızlandı

Sloviansk kenti askeri idaresi başkanı Vadym Lyakh, şehirden yüzlerce kişinin ayrıldığını, hafta sonu bu sayının ikiye katlandığını söyledi.

Lyakh, “Şehirden ayrılanların sayısı, hem tahliye otobüsleriyle hem de kendi araçlarıyla neredeyse iki katına çıktı. “ dedi. 

Salı günü şehirde üç kişiyi öldüren bir füze saldırısının “vatandaşları terk etmeye ittiğini “ belirten Lyakh, “ her gün yaklaşık 70 ila 100 kişinin Dnipro şehrine tahliye edildiğini, Şehirden çıkan trafik akışı artıyor.” diye ekledi.

Lyakh, ön kayıtlara baktığımızda talebin arttığını, daha fazla tahliye otobüsü ekledikleri söyledi. Tahliye edilenlere yerel gönüllüler tarafından ücretsiz yiyecek ve konaklama sağlandığınıda sözlerine ekledi. 

Şimdiye kadar tahliyeler güvenli bir şekilde gerçekleştirildiğini söyleyen  Lyakh, “bombardıman vakası veya herhangi bir komplikasyon yok” dedi.

Rusya, Sloviansk’a yeni bir saldırı için hazırlık yapıyor

Ukrayna ordusu, Rus birliklerinin Sloviansk’a tam ele geçirmek için takviye edildiğini ve doğu kentinde devam eden çatışmalarda “kısmi başarı” elde ettiğini açıkladı. 

Ukrayna Genelkurmayı  Cuma günü yaptığı açıklamada, Rus kuvvetlerinin Sloviansk’a yönelik bir taarruza yeniden başlamaya hazırlandığını söyledi. Komşu Kramatorsk, Donetsk’in hala Ukrayna kontrolünde olduğu belirtildi. 

Açıklamada, Rusların bölgede 20 Tabur Görev Kuvveti’nden  ( TBG)  oluşan bir taktik grup oluşturduğu belirtildi. 

Genelkurmay, Rusların Sloviansk’ın kuzey ve kuzeybatısındaki iki kasabaya – Barvinkove ve Sviatohirsk – bir saldırı başlatmaya çalıştığını, ancak başarısız olduklarını söyledi.

Rusların geçen ayın sonlarında Lyman kasabasının kontrolünü ele geçirdikten sonra Sloviansk’ın doğusunda ne kadar toprak ele geçirdiği belli değil. 

Ukrayna tarafı, Rus kuvvetleri Sloviansk’a yakın iki bölgede – Shchurove ve Brusivka’da topçu ateşi  kullandığı belirtti. 

Ukrayna, Rus kuvvetleri  Bakhmut, Soledar ve Lysychansk’ın da aralarında bulunduğu bölgede  ilerleme kaydettiği kabul etti.  

Genelkurmay Başkanlığı, Rusların bir kez daha Siverskiy Donets Nehri’ni geçmek için koşullar oluşturmak  çalıştıklarını söyledi.

Ukrayna kuvvetlerinin son haftalarda toprakları geri kazandığı Harkov’un kuzeyinde çatışmalar arttı. Genelkurmay Başkanlığı, Rus kuvvetlerinin “askerlerimizin sınır yönünde ilerlemesini engellemeye çalıştığını” bildirdi.

BEYAZ RUSYA UKRAYNA SINRINDA ASKERİ TATBİKATLAR PLANLIYOR

Belarus Cumhuriyeti (Beyaz Rusya) 22 Haziran – 1 Temmuz tarihleri ​​arasında ülkenin Rusya ve Ukrayna sınırındaki Gomel bölgesinde askeri tatbikatlara hazırlanıyor. 

Belarus devlet kontrolündeki ONT televizyon kanalına göre, Beyaz Rusya sınırını güçlendirmek için mekanize piyade, topçu, uçaksavar füze alayı ve insansız hava araçları konuşlandırdı.

Ayrıca Beyaz Rusya lideri Lukaşenko, güney harekat komutanlığının oluşturulması için emir verdiği bildiriliyor. 

Almanya, Ukrayna’ya IRIS-T hava savunma sistemi gönderiyor

Almanya Şansölyesi Olaf Scholz, muhalefet partilerinin Ukrayna’ya  ağır silah teslimatlarını hızlandırmaları yönündeki ricalarının ardından IRIS-T hava savunma sistemi sağlayacağını söyledi. 

Scholz, Rusya’nın 24 Şubat’ta ülkeyi işgal etmesinden bu yana Ukrayna’ya gönderilen 15 milyondan fazla mühimmat, 100.000 el bombası ve 5.000’den fazla tanksavar mayına  işaret ederek, Almanya’nın “savaşın başlangıcından bu yana aralıksız olarak teslimat yaptığını” söyledi.

Ukrayna’nın ağır silah talepleri, Moskova’nın Kiev’i ele geçirmeyi başaramamasının ardından ateş gücünü ülkenin doğusuna çevirmesiyle son haftalarda yoğunlaştı.

Scholz, Almanya’nın ortaklarıyla Ukrayna’yı Rus saldırısına karşı daha fazla silahlandırmanın yolları konusunda görüşmelerin sürdüğünü söyledi.

Salı günü, şansölye Almanya’nın Yunanistan’a piyade savaş araçları (IFV) teslim edeceğini ve böylece Atina hükümetinin Ukrayna’ya Sovyet tarzı silahları devredebileceğini duyurdu.

Moskova’da nükleer silahlarla askeri tatbikat

Rusya Savunma Bakanlığı Moskova’nın kuzeyindeki Ivanova bölgesinde bir askeri tatbikat yapıldığını duyurdu. 

Rus Interfax haber ajansının haberine göre yaklaşık bin askerin katıldığı tatbikatta, Yars kıtalararası balistik füze rampalarının da olduğu 100’den fazla araç yer alıyor.

Rus birliklerinin Ukrayna’nın doğusundaki ilerleyişi ise sürüyor. Luhansk Bölge Valisi Serhiy Gayday dün yaptığı açıklamada Rus birliklerinin Sievierodonetsk kentinin büyük ölçüde kontrolünü ele geçirdiğini ifade etti. 

entin altyapısının hemen hemen tümüyle tahrip olduğunu belirten Gayday binaların yüzde 60’ının da onarılamayacak şekilde tahrip olduğunu söyledi. Gayday Rus topçu ateşi nedeniyle bölgeye yardım göndermenin ve bölgedeki insanların tahliyesinin mümkün olmadığını kaydetti.

Sievierodonetsk ve Lısıçansk kentlerini ele geçirmesiyle birlikte Rusya’nın Luhansk bölgesinin tümünü kontrol altına almasının da mümkün hale geldiği belirtiliyor.

Avrupa Birliği, Rus petrolünü yasaklama konusunda anlaştı

Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin liderleri, yıl sonuna kadar Rusya’dan petrol ithalatının yüzde 90’ına yasak getirecek 6’ncı yaptırım paketi konusunda anlaşma sağladı.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve AB Konseyi Başkanı Charles Michel, Brüksel’de gerçekleştirilen AB Liderler Zirvesi’nin ilk gün oturumlarının ardından basın toplantısı düzenledi.

“Liderlerin 6’ncı yaptırım paketi üzerinde prensipte anlaşmalarına çok sevindim” diyen von der Leyen, yıl sonuna kadar Rusya’dan petrol ithalatının yüzde 90’ına yasak getirileceğini söyledi.

Von der Leyen, Rusya’dan boru hattıyla sağlanan yüzde 10 oranındaki petrol konusunu ileride tekrar değerlendireceklerini ifade etti.

AB’nin Rusya’dan petrol ithalatının 3’te 2’sini deniz yoluyla, 3’te 1’inin de boru hattıyla gerçekleştiğini anımsatan von der Leyen, Druzhba boru hattının kuzey kısmının Polonya ve Almanya’ya, güney kısmının da Macaristan ve Slovakya’ya Rus petrolünü sağladığını anlattı.

Von der Leyen, Polonya ve Almanya’nın söz konusu boru hattından petrol ithal etmeyecekleri yönünde beyanları olduğuna işaret ederek, böylece uygulanacak yaptırımların Rus petrolünün yüzde 90’ını kapsayacağını belirtti.

Druzhba’nın güney kısmının Avrupa’ya yüzde 10’luk petrol sevkiyatı yaptığını ifade eden von der Leyen, “Bunun şimdilik yaptırımlardan muaf tutulması konusunda mutabık kaldık.” dedi.

Von der Leyen, 6’ncı yaptırım paketindeki diğer unsurların da önemi olduğunu belirterek, Rusya’nın en büyük bankası olan Sberbank’ın uluslararası ödeme sistemi SWIFT’ten çıkarılacağını kaydetti.

Rus gemilerine AB şirketleri tarafından sigorta ve reasürans yapılmasına ve Rus şirketlerine ticari hizmet sağlanmasına da yasak getirdiklerini anlatan von der Leyen, 3 Rus medya kurumunun AB’deki yayınlarını durdurduklarını belirtti.

Von der Leyen, Ukrayna’nın acilen mali desteğe ihtiyaç duyduğuna işaret ederek, 9 milyar euroluk olağanüstü bir makro ekonomik yardım paketi için bir mekanizma üzerinde çalıştıklarını ifade etti.

AB Konseyi Başkanı Michel de, Ukrayna’nın finansal desteğe ihtiyacı olduğuna dikkati çekerek, “AB Konseyi, 9 milyar euroluk makro finansal desteği onayladı.” diye konuştu.

AB’nin Ukrayna’ya destek vermesinin önemine işaret eden Michel, bunun güçlü bir siyasi mesaj anlamı taşıdığını belirtti.

Kaynak: Euronews

ABD, Ukrayna’ya Çok Namlulu Roketatar Sistemleri gönderecek

ABD yönetimi eni bir askeri yardım paketi kapsamında Ukrayna’ya M142 Yüksek Hareketli Çok Namlulu Roketatar Sistemleri Sistemleri (ÇNRA) göndermeye hazırlanıyor.

Yeni askeri pakette 227 mm topçu roketi ailesini ateşleyebilen M142 veya M270 Çoklu Fırlatma Roket Sistemini (ÇNRA) içermesi bekleniyor. 

Uzamanlar, bu sistemlerin Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyacı olan bir sistem, fakat çatışma üzerinde oyunun kurallarını değiştiren bir etkisi olmayacağını söyledi. 

Rus ordusunun Ukrayna’nın doğusundaki Donbas bölgesindeki son zamanlardaki başarılarının ardından, büyük ölçüde topçu ateşi sayesinde oldu.

Ukrayna’nın ÇANRA satın alma olasılığı Nisan ayından bu yana gündeme geliyor. ABD Dışişleri Bakanlığı Siyasi İşlerden Sorumlu Müsteşarı Victoria Nuland’ın Ukrayna’nın Ukrayinska Pravda gazetesine verdiği bir röportaja dayanarak ABD’nin bu sistemlerden bazılarını gönderdiğine dair söylentiler ortalıkta dolaşıyordu. 

Başkan Volodymyr Zelensky  dahil olmak üzere Ukraynalı yetkililer, ABD ordusuna Ukrayna Ordusuna  yardımcı olmak için M142’leri veya M270’leri göndermesi için defalarca doğrudan ve dolaylı olarak çağrıda bulundular.

Ukrayna ABD’nin gönderdiği Kamikaze Dronları kullanmaya başladı

Ukrayna Özel Harekat Kuvvetleri Rus ana muharebe tanklarını yok etmek için ABD yapımı sustalı gezici mühimmatlar ve Kamikaze İHA’ları kullanmaya başladığı iddia ediliyor. 

Sosyal medyadaki videoda bir Rus T-72 tankı Ukrayna Sustalı gezici mühimmat tarafından vurulmadan önce görüntüsü yayınlandı. Ukrayna ordusuna göre, Rus askerleri T-72 tankı üzerinde sakince alkol aldıkları görülüyor.

Güçlü patlayıcılarla donatılmış son teknoloji bir kamikaze İHA tanka doğru uçarak düşmanda onarılamaz kayıplara neden oldu. Özel Harekat Kuvvetleri Salı günü bir Facebook gönderisinde, “düşmanı yok etme sürecinin tamamı Kamikaze  insansız hava aracına yerleştirilmiş bir kamera tarafından kaydedilmiş filme alındı.”  ifadesiyle yayınlandı. 

Sustalı, AeroVironment tarafından geliştirilen hem kamera hem de savaş başlığı taşıyan, tüpten fırlatılan bir gezici mühimmattır. Sustalı gezici mühimmat  benzeri görülmemiş Keşif, gözetleme ve hedef tespit desteği sağlayan ve yüksek hassasiyetli optikler ile yaklaşık 40 dakikadan fazla havada kalıyor. 

ABD Savunma Bakanlığı, düzinelerce büyük Sustalı 600 ve küçük Sustalı 300 gezici mühimmatı Ukrayna’ya teslim ettiğini açıklamıştı. 

ABD, Ukrayna’da Rus kuvvetlerine karşı kullanılmak üzere ABD Hava Kuvvetleri’nin Büyük Safari ofisi tarafından özel olarak tasarlanan “Phoenix Hayaleti” adlı gizemli yeni gezici insansız uçakların yanı sıra yüzlerce Sustalı gezici mühimmat vereceği sözü vermişti. 

Rus kuvvetleri Severodonetsk’i kuşatmaya çalışıyor

Rus birlikleri 19 Mayıs’ta kuzey Kharkiv Oblastı’ndaki Rubizhne’yi geri aldıklarını belirten haberler doğrulandı. Rusya’nın İzyum eksenine giden lojistik hatlarını tehdit edebilecek kuzeye veya doğuya doğru Ukrayna’nın daha fazla ilerlemesini önlemek için önlem alıyor. Ukraynalı kaynakları Popasna çevresinde Rusların iddia ettiği önceki ilerlemeleri doğruladı. Rus kuvvetleri muhtemelen Severodonetsk’in kuşatmasını tamamlamak için Popasna’dan kuzeyde yeni bir ilerleme hattı açarken aynı anda batıya Bahmut’a doğru ilerliyor.

Rus kuvvetleri İzyum’un güneydoğusundaki taarruz operasyonlarını sürdürmeye devam etti. Fakat 22 Mayıs itibariyle herhangi bir doğrulanmış ilerleme kaydetmedi. Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, İzyum çevresindeki Rus kuvvetlerinin Slovyansk’a yönelik taarruz eylemlerine yeniden başlamak için koşullar oluşturduğunu kaydetti. Rus birliklerinin İzyum’un güneydoğu ve güneybatısındaki cephe hattı yerleşimlerini bombalaması, Rusların İzyum’dan güneye, Donetsk Oblastı idari sınırına doğru ilerleme planlarının devam ettiğini gösteriyor.

Rus kuvvetleri Severodonetsk çevresinde kara saldırılarına devam etti, ancak 22 Mayıs’ta bu alanda doğrulanmış herhangi bir ilerleme kaydetmedi.

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Rus birliklerinin Severodonetsk’in doğusundaki yerleşim yerleri  Oskolonivka, Purdivka, Schedryshcheve ve Smollyianinove çevresinde başarısız taarruz operasyonları yürüttüğünü bildirdi. Bu taarruz harekâtlarının, kuzeyden (Rubizhne üzerinden), batıdan (Bilohorivka üzerinden) ve güneyden (Popasna üzerinden) Severodonetsk şehrini kuşatmayı hedefliyor. 

Rus kuvvetleri  Lyman çevresinde topçu saldırılarına devam etti. Ancak bölgede doğrulanmış herhangi bir kara ilerlemesi yapmadı. Donetsk Halk Cumhuriyeti milis güçleri, güney Donetsk Oblastı’ndaki Novoselivka köyünün kontrolünü ele geçirdiklerini iddia etti.

Rus kuvvetleri  Mariupol’deki Azovstal Çelik Fabrikasını ele geçirdikten sonra bölgeyi temizleme faaliyetlerine devam etti.  Mariupol’daki Rus işgal kuvvetleri Ukraynalıları sınır dışı etme uygulamalarına devam ediyor. Donetsk Halk Cumhuriyeti Bölgesel Savunma Karargahı (DNR), 55’i çocuk 313 kişinin Mariupol’dan Bezymmene’deki bir kampdan sınır dışı edildiğini iddia etti. Mariupol Belediye Başkanı Danışmanı Petro Andryushenko, 12’si çocuk 70 kişinin Nikolske’deki kamp yoluyla Mariupol’dan Rusya’ya zorla sınır dışı edildiğini açıkladı.

Rus kuvvetleri, Harkov şehrinin kuzeyindeki mevzilerini korumaya odaklandı. Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Rus 6’ıncı Ordusu ve Baltık Filosu unsurları Ukrayna birliklerinin Ukrayna-Rusya uluslararası sınıra ulaşmasını önlemek için savaştığını bildirdi. Rus kuvvetlerinin Mayıs’ta bazı bölgeleri geri aldığına dair haberler doğrulandı. 

Rus kuvvetleri  güney ekseninde yeni taarruzlar için hazırlıklarını sürdürmeye devam etti. Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, bu eksendeki Rus birliklerinin ikincil savunma hatları inşa etmeye, hava savunma sistemlerini güçlendirmeye ve  Ukrayna mevzilerini bombalamaya odaklandığını bildirdi.  Rus kuvvetleri Zaporizhia, Kherson, Dnipropetrovsk ve Mykolaiv Oblastları’na roket ve topçu saldırılarına devam etti. Ayrıca Ukrayna Direniş Merkezi Enerhodar ve Melitopol’deki direnişçilerin Rus topçu sistemlerini hedef alan faaliyeti yürüttüğü belirtildi. Bu durum Ukrayna’nın işgal altındaki bölgelerinde devam eden ve organize bir direnişi işaret ediyor. 

Ukrayna’ya Almanya’dan Leopard tankı, ABD’den HARPOON gemisavar füze desteği

Alman Rheinmetall firması Ukrayna’ya 88 Leopard 1A5 Ana Muharebe Tankı ve 100 Marder paletli zırhlı IFV (Piyade Muharebe Araçları) tedarikine hazırlanıyor.

Almanya şimdiden Ukrayna’ya 2.450 RGW 90 taşınabilir tanksavar silahı, 1.600 DM22 ve 3.000 DM31 tanksavar mayını teslim etti. Önümüzdeki birkaç hafta içinde Almanya ayrıca PzH 2000 155mm paletli kundağı motorlu obüs ve Gepard 35mm kundağı motorlu uçaksavar silah sistemlerini teslim edecek.

Ayrıca ABD Odessa kıyılarındaki Rus deniz ablukasını kırmak için Ukrayna’ya HARPOON gemisavar füzeleri tedarik etmeyi planladığı bildirildi. 

ABD medyasına dayandırılan haberde Ukrayna’ya HARPOON’ları  bir Avrupalı ​​müttefik aracılığıyla verileceği iddia edildi. 

RUSYA, TANKLARI KORUYAN TERMİNATÖR TANK DESTEK ARAÇLARI KULLANMAYA BAŞLADI 

İngiltere Savunma Bakanlığı açıklamasına göre, muhtemelen Rusya  BMP-T Terminatör tank destek araçlarını Donbas taarruzunun Severodonetsk eksenine konuşlandırdı.

BMP-T Terminatör tank destek araçları sadece Merkez Kuvvetler Grubu (CGF) biriliklerinde kullanılıyor. CGF işgalin ilk aşamasında Kiev’e harekat düzenlemiş ve ağır kayıplar vermiştir.

Rusya, Afganistan ve Çeçen savaşları sırasında kullandığı ana muharebe tanklarını koruma sağlama ihtiyacı belirmesi üzerine Terminatörleri geliştirdi.

YILAN ADASI YAKINLARINDAN GEÇEN YABANCI SİVİL GEMİYİ VURMA TEHDİTİ 

Ukrayna’nın işgal altındaki  Zmiinyi (Yılan) Adası yakınlarında geçen yabancı  bandıralı sivil bir gemiye Rusya tarafından Rus karasularını terk etmesi, aksi taktirde ateş açılacağı uyarısı yapıldı.

Ukrayna Donanması basın servisine göre, 21 Mayıs’ta Togo Cumhuriyeti bayrağını taşıyan sivil bir gemi olan Britta K, Yılan Adası  yakınında Ukrayna karasularından geçerken, Ruslardan Rusya’nın karasularını terk etmesini talep eden bir çağrı aldı, aksi takdirde silah kullanılacağı bildirildi. 

Rusya Karadeniz filosundaki denizaltıdan Lyiv Eğitim Merkezine seyir füzesi fırlattı

Ukrayna Hava Kuvvetleri, Rusya’nın Pazar günü Lviv’e uzun menzilli füzeler fırlattığını, muhtemelen bir veya daha fazlası Karadeniz Filosuna bağlı denizaltıdan ateşlendiğini açıkladı.

Ukrayna’nın uluslararası askeri eğitim merkezinin hedef alındığı saldırıda “birkaç binada küçük hasara” neden olduğu belirtildi. Ukrayna Hava Komutanlığı füzelerden ikisini engellediğini söyledi.

Üst düzey bir ABD savunma yetkilisi, yaklaşık yarım düzine füzenin fırlatıldığını ancak  füzelerin denizaltından ateşlendiğini henüz bağımsız olarak doğrulayamadığını da sözlerine ekledi.

Rusya’nın Karadeniz Filosunda  yarım düzine Kilo sınıfı denizaltısı var. Eski bir denizaltıcı Hudson Enstitüsü’nde Savunma Kavramları ve Teknoloji Merkezi’nin yöneticisi Dr.Bryan Clark, bir denizaltıdan kara hedefine füze fırlatmak, Ukrayna savunmasının tepki vermesi gereken süreyi azaltabilir. Ancak Lviv’i vurmak için Rus kontrolündeki Kırım’da kara tabanlı füze fırlatmak yerine denizaltıdan fırlatmanın çok az avantajı olduğunu söyledi. 

Clark, “ bu füzeleri kullanmaları muhtemelen Rus stoklarının azaldığını göstermektedir.” dedi.

Pentagon basın sekreteri John Kirby geçen hafta yaptığı açıklamada, “Hassas güdümlü füze mühimmatlarını oldukça hızlı bir şekilde tükettiklerini değerlendiriyoruz. “ ifadelerini kullanmıştı.

Kirby, Örneğin Mariupol’da  mühimmat kullanımlarının neredeyse tümü hassas güdümlü mühimmatlar ile yapılırken, şimdi ise aptal bombalar dediğimiz önemli sayıda hassas olmayan güdümlü mühimmatlar ile gerçekleştiğini biliyoruz.

Kirby, “Yaptırımların bunda etkisinin olduğuna inanıyoruz, çünkü Bay Putin için hassas güdümlü mühimmat oluşturan bileşenleri elde etmek daha zorlaştı. Savunma sanayi  buna ayak uydurmakta zorlanıyor” dedi.

Ukrayna, 28 bin 300 Rus askeri etkisiz hale getirildi

Ukrayna Genel Kurmay Başkanlığı’nın açıklamasında göre, 18 Mayıs itibariyle yaklaşık 28 bin 300 Rus askerin etkisiz hale getirildiğini, 912 hava hedefi (seyir füzeleri hariç) vurulduğunu açıkladı.

Ukrayna Genel Kurmayı’nın 24 Şubat -18 Mayıs arasındaki toplam Rus kayıpları şöyle: 

Personel – yaklaşık 28.300 (+400)

Tank- 1251 (+16)

Zırhlı Personel Aracı (APV) – 3043 (+34) birim

Topçu sistemleri – 586 (+8)

ÇNRA – 199 (+1)

Hava Savunma Sistemi  – 91 (+1)

Savaş Uçağı – 202 (+1)

Helikopter – 167 (+0)

Araçlar ve Yakıt tankerleri – – 2137 (+28)

Savaş gemisi / devriye botları  – 13 (+0) 

İHA -taktik seviye – 441 (+5) 

Özel ekipman – 43 (+0)

Seyir füzeleri – 102 (+5)

Rusya en büyük kayıplarını Slovyansk, Kryvyi Rih ve Zaporizhzhia yönlerinde aldı.

Rusya Savunma Bakalığı: Azovstal’deki 694 kişi daha teslim oldu

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov’a göre son 24 saatte Azovstal’deki 694 militan teslim oldu.

Aralarında 29 yaralı var. Konaşenkov’un açıklamaları şöyle:

– 16 Mayıs’tan bu yana 959 militan silah bıraktı. Bunların 80’i yaralı. Yaralıların 51’i hastanede tedaviye ihtiyaç duyuyor.

-Füze birlikleri 76 komuta merkezi, 421 asker ve askeri teçhizat toplanma alanı, mevzilerindeki 147 topçu birimi, ayrıca ABD üretimi 155 mm kalibreli M777 obüsü bataryası vuruldu.

Ayrıca Rusya Savunma Bakanlığı, Ukraynalı savunucuların Azovstal fabrikasından çıkışına dair yeni görüntüler yayınladı.

Ukrayna: Azovstal tesisinden 53’ü ağır yaralı olmak üzere 260’tan fazla kişi kurtarıldı

Ukrayna Savunma Bakan Yardımcısı Hanna Malyar, kuşatma altındaki Azovstal tesisinden 53’ü ağır yaralı olmak üzere 260’tan fazla kişinin kurtarıldığını söyledi.

Pazartesi günü geç saatlerde yayınlanan bir video açıklamasında Malyar, Savunma Bakanlığı, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, Ulusal Muhafızlar ve Sınır Muhafız Teşkilatı birlikte Azovstal fabrikasında bulunan Mariupol savunucularını kurtarmak için operasyon başlattığını söyledi.

Malyar, “53 ağır yaralı tıbbi bakım için Novoazovsk’taki (Donetsk Halk Cumhuriyeti topraklarında) bir tıbbi tesise tahliye edildi” dedi.

211 kişi insani yardım koridoru aracılığıyla Olenivka’ya götürüldüğünü belirten Malyar, “Ülkelerine iade edilmeleri için değişim prosedürü uygulanacak.” dedi.

Olenivka, Donetsk yakınlarında Rus işgali altındaki topraklarda bulunan bir kasabadır.

Malyar, bazı savunucuların Azovstal’da kalmaya devam ettiğini söyledi.

Mariupol savunucuları sayesinde yedekler oluşturmak, güçleri yeniden toplamak ve ortaklardan yardım almak için kritik zaman kazandılarını söyleyen Malyar, ” Mariupol savunucuları komutanlık tarafından belirlenen tüm görevleri eksiksiz olarak yerine getirdiler.” ifadelerini kullandı.

Malyar, “Maalesef askeri yollarla Azovstal’ın engelini kaldırma fırsatımız yok. Tüm Ukrayna’nın ve tüm dünyanın en önemli ortak görevi Mariupol savunucularının hayatlarını kurtarmaktır.” dedi.

Bazı savunucuların Azovstal’da kalmaya devam ediyor.

Malyar, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri istihbarat müzakere ekibi, Uluslararası Kızılhaç Komitesi ve Birleşmiş Milletler eylemleri sayesinde, adamlarımızın hayatlarını kurtarabileceğimizi umduklarını söyledi.

Rusya Doğu Ukrayna’da hedef küçülttü

Rusya Kuvvetleri Luhansk Oblastını ele geçirilmesi için Donetsk Şehri’nden İzyum’a kadar Ukrayna birimlerini geniş çaplı kuşatma hedefinden büyük olasılıkla vazgeçti. Luhansk Oblast İdaresi Başkanı Serhiy Haidai, Rus askeri komutanlığının muhtemelen Donetsk Oblastını ele geçiremeyeceğini anladığını söyledi.

Rus askeri komutanlığı, doğu Donetsk Oblastı’ndaki Ukrayna kara iletişim hatlarını bozmak için Severodonetsk hattına saldırları arttırması bekleniyor. Rus Kuvvetleri Severodonetsk şehrini kuzeyden ve güneyden ele geçirmek için koordineli saldırlarına devam ediyor.

Rusya’nın Kreminna yakınlarındaki Siverskyi Donets Nehri’ni geçmeye yönelik başarısız girişimin ardından Rus kuvvetleri kuşatma operasyonlarını birden fazla eksen boyunca daha geniş alanda yapma yerine daha doğudaki Rubizhne üzerinden Severodonetsk’e doğru yoğunlaşmış görünüyor. Rus kuvvetleri taarruz operasyonunun yavaş temposu nedeniyle İzyum’dan Slovyansk’a olan ilerlemeleri yavaşlıyor.

Rus kuvvetleri 15 Mayıs’ta Slovyansk yönünde başarısız kara saldırıları gerçekleştirdi. Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Rus kuvvetlerinin İzyum’un yaklaşık 18 km güneyindeki Dovhenke ve Bogorodychne’ye taarruz başlattığını bildirdi. Rus yanlısı Telegram kanalları, Rus kuvvetlerinin 14 Mayıs’ta Dovhenke’ye girdiğini iddia etti, ancak büyük olasılıkla yoğun çatışmalar nedeniyle yerleşimi güvence altına alamadıklarını değerlendiriliyor. Ukrayna Hava Kuvvetleri İzyum yakınlarındaki Rus kontrolündeki yerleşimler üzerinde faaliyet göstermeye devam ediyor. İzyum’un yaklaşık 65 km kuzeyinde konumlanan Ukrayna topçuları insansız hava araçlarının desteğiyle Rus zırhlılarını vurmaya devam ediyor.

Rus yanlısı Telegram kanalları Popasna’nın kuzeydoğusunda gözlemlenen kara saldırıları, Rus kuvvetlerinin T1303 otoyolu üzerinden Lysychansk’a ilerlemeye çalışacağını gösteriyor.

Rusya’nın savaşa hazır yedek asker sayısı azaldığından Rus askeri komutası özel askeri şirketler ve vekil milisler de dahil olmak üzere birçok farklı unsurdan düzenli ordu birimleri ve deniz piyadelerine birleştirmeye çalışıyor. Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Ukrayna’daki Rus saldırı operasyonlarını güçlendirmek için yaklaşık 2.500 Rus yedek askerin Belgorod, Voronej ve Rostov oblastlarında eğitim gördüğünü bildirdi.Genelkurmay, bu sayıda yedek askerin kadrosunun yüzde 20’sini kaybetmiş Rus birliklerini yenilemek için yeterli olmadığını belirtti. Ukrayna Askeri İstihbarat Birimi, Rus kuvvetlerinin gizli seferberlik yürüttüğünü ve yetersiz eğitime sahip, savaşmak için çok az motivasyona sahip yeni seferber edilmiş personelle yeni birimler oluşturduğunu belirtti. Ayrıca Rus kuvvetleri Rus rezervlerinin eksikliği nedeniyle, Harkov Şehri çevresinde operasyonları sürdürmek için Donetsk ve Luhansk oblastlarından yeni askerleri Harkov çevresine çektiği belirtildi.

Rus özel askeri şirketlerinin önemli insan gücü kayıpları nedeniyle geriye kalan personel ile seçkin hava birliklerini birleştirme çabaları Rusya’nın mevcut savaşa hazır insan gücü rezervlerini tükettiğinin en açık göstergesi olduğu bildiriliyor. Rus 810. Muhafız Deniz Piyade Tugayının, gemi mürettebatı da dahil olmak üzere Karadeniz Filosu birimlerinden personel aldığı belirtiliyor. Yeni oluşturulmuş veya yeniden gruplandırılmış birimlerin savaşta etkili olmaları pek olası görülmüyor.

Rusya kuvvetleri güney Ukrayna’daki işgal ettiği yerleşim yerlerini elde tutmak için mevzileri güçlendirmeye çalışıyor. Ukraynalı yetkililer, Rus kuvvetlerinin Melitopol yakınlarındaki Mykolaiv ve Kherson Oblastı’nın belirtilmeyen bölgelerinde ve batı Zaporijya Oblastı’nda hendekler kazmaya ve beton duvarlar inşa etmeye başladığını bildirdi.

Zelenski: Ukrayna’nın Rusya sınırına yakın bölgede karşı taarruzu ivme kazandı

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski, Rus kuvvetlerinin kuzeydoğudaki Harkov kentinden geri püskürtüldüğünü ve Ukrayna’nın Rusya sınırına yakın bölgede gerçekleştirdiği karşı taarruzun ivme kazandığını söyledi.

Zelenski, “İşgalciler yavaş yavaş uzaklaştırılıyor” dedi.

Kharkiv bölgesinin valisi Oleg Synegubov, Ukrayna’nın ülkenin ikinci büyük şehrinin kuzeydoğusundaki birkaç köyü geri aldığını doğruladı.

Rus kuvvetleri, Donetsk ve Luhansk oblastlarının idari sınırlarına ulaşma girişimlerini sürdürüyor

Ukrayna Kuvvetleri Harkov’un kuzeydoğusunda gerçekleştirdikleri karşı saldırıda önemli ilerleme kaydetti. Muhtemelen Rusya Ukrayna sınırına kadar ilerleme ihtimali bulunuyor. Rus kuvvetleri Ukrayna saldırıları karşısında taktiksel bir geri çekilme olabilir. Ukrayna taarruzu muhtemelen Rus kuvvetlerini Harkov şehrinin topçu menzilinden çıkarmayı ve Rusya’nın Belgorod Oblastı sınırına sürmeyi amaçlıyor. Ukrayna’nın mevcut ilerleme hızı göz önüne alındığında, Rus kuvvetleri ek takviyelerle bile Ukrayna kuvvetlerinin Rus sınırına ulaşmasını engelleyemeyebilir.Rus birlikleri Ukrayna’nın ilerlemesini yavaşlatmak için üç köprüyü yıktı. Bu da Rus kuvvetlerinin, yakın gelecekte Ukrayna kuvvetleri tarafından kurtarılan Kharkiv’in kuzeydoğu eteklerini geri almak için operasyon başlatması pek mümkün görünmüyor. Rus kuvvetleri kuzeydeki Çernihiv Oblastı’ndan geri çekilirken birkaç köprüyü imha etmişti.

Ukrayna Başbakan Yardımcısı Iryna Vereshchuk, yıkılan liman kenti Mariupol’daki Azovstal çelik fabrikasında mahsur kalan tüm kadın, çocuk ve yaşlı sivillerin tahliye edildiğini söyledi. Vereshchuk sosyal medyadan yaptığı açıklamada, ” Cumhurbaşkanının emri yerine getirildi. Tüm kadınlar, çocuklar ve yaşlılar Azovstal’dan tahliye edildi. Mariupol insani misyonunun bu kısmı tamamlandı “ ifadelerini kullandı.

Rusya, Mariupol ve Kherson’da Rus nüfusu korumak amacıyla cephedeki muharip birlikleri çekerek iki şehirde güvenlik varlıklarını arttırıyor. Donetsk Halk Cumhuriyeti (DNR) Lideri Denis Pushilin, 6 Mayıs’ta Herson ziyareti sırasında, bölgenin ‘Rusya’nın tebaası olması için çalışacağını’ söyledi. Kremlin muhtemelen yasadışı vekil cumhuriyetler kuracak veya işgal altındaki bölgelerini doğrudan ilhak ederek bölgeleri Ukrayna’nın egemenliğinden kalıcı olarak çıkaracak.

Rus kuvvetleri, Donetsk ve Luhansk oblastlarının idari sınırlarına ulaşma girişimlerini sürdürüyor. Rusya 7 Mayıs’ta Popasna’yı ele geçirmesinden bu yana önemli toprak kazanımları elde edemedi.

Rus kuvvetleri 8 Mayıs’ta İzyum’dan herhangi bir yönde teyitli saldırılar düzenlemedi. Ukrayna Genel Kurmay Başkanlığı, Rus kuvvetleri İzyum-Barvinkove ve İzyum-Slovyansk yönlerindeki taarruzları sürdürmek için takviye ve Ukrayna mevzilerini keşfetme faaliyetlerine devam ediyor. Ukrayna Genelkurmayı Popasna’dan çekildiğini ve Rus kuvvetlerinin son birkaç gün içinde şehrin tam kontrolünü sağladığını doğruladı.

Rus kuvvetleri 8 Mayıs’ta Azovstal Çelik Fabrikasında taarruz operasyonlarına devam etti. Azak Alayı Komutanı Denis Prokopenko, tüm sivillerin tahliyesinin ardından Ukrayna savunmasının Azovstal’da kaldığını ve tesisin bölümlerinde çatışmaların devam ettiğini belirtti.

Rus kuvvetleri 8 Mayıs’ta Güney Ekseni’ne herhangi bir teyitli kara saldırısı yapmadı. Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Rus kuvvetlerinin taktik mevzilerini iyileştirmek ve Ukrayna kuvvetlerini yerinde sabitlemek için bir taarruza hazırlanıyor olabileceğini bildirdi. Uydu görüntüleri Rus kuvvetlerinin 27 Nisan ve 5 Mayıs tarihleri ​​arasında Kırım’ın kuzeyindeki Filatovka’da hava savunma kuvvetlerini ve Çok Namlulu Roket Atar sistemlerini (ÇNRA) yoğunlaştırdığını gösteriyor. Rus birliklerinin önümüzdeki günlerde muhtemelen Zaporizhia ve Kryvyi Rih yönünde taarruz operasyonlarını yeniden başlatmaya hazırlandığı anlamına geliyor.

Kaynak:İngiltere Savunma BakanlığıAçık Kaynak İstihbaratı (OSINT), Ukrayna Savunma Bakanlığı, Ukrayna Genel Kurmayı, Rusya Savunma Bakanlığı, ISW, The kyivindependentukrinform.

İsabet alan okulda onlarca kişinin ölmüş olmasından korkuluyor

Ukrayna güçlerinin Rus birlikleri ve ayrılıkçılara karşı savaştığı ülkenin doğusunda bir bombanın bir okula isabet etmesi sonucu 60 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelensky, Bilogorivka köyündeki bir okula sığınan yaklaşık 60 kişinin, Rusya’nın 24 Şubat’ta işgalinden bu yana en ölümcül saldırılarda hayatını kaybettiğini söyledi.

Luhansk bölgesi Valisi Serhiy Gayday, kurtarma ekiplerinin enkazda hayatta kalanları aradığını, ancak binanın “tamamen yıkılmış” olduğu için umutlarının azladığını açıklamıştı.

Vali 90 kişinin binaya sığındığını ve yedisi yaralı 30 kişinin kurtarıldığını belirtti. Gayday bombayı bir Rus savaş uçağının attığını söyledi.

Gayday’ın suçlaması bağımsız kaynaklarca doğrulanmadı ve Rusya’dan herhangi bir açıklama da gelmedi.

Bayraktar TB2 Rus çıkarma gemisini vurdu

Ukrayna Savunma Bakanlığı, Yılan Adası yakınlarında Serna tipi bir çıkarma gemisi Bayraktar TB2 tarafından vurulduğu görüntüleri yayınladı.

Ukrayna Savunma Bakanlığı açıklamasında, “ Ukrayna Bayraktar TB2, bu sefer Rus Serna tipi çıkarma gemisini imha etti. Rus Karadeniz filosu bu yıl 9 Mayıs’taki geleneksel geçit törenini Yılan adası yakınlarında denizin dibinde yapacak..” ifadesini kullandı.

Görüntülerde Yılan adasında bir çok hedefin vurulduğu görülüyor.

UKRAYNA HAVA KUVVETLERİ HALA AKTİF

Bayraktar TB-2 tarafından çekilen dikkat çekici görüntülerde iki Ukraynalı Su-27 Karadeniz’deki Yılan adasınadaki Rus üssünü vurduğu görülüyor.

Doğu Ukrayna’daki Rus operasyonlarında küçük ilerlemeler kaydetti.

Doğu Ukrayna’daki Rus operasyonlarında küçük ilerlemeler kaydetti. İzyum’dan güneybatı yönüne saldıran Rus kuvvetleri, Slovyansk’a giden yolda Ukrayna savunmasını baypas etmeye çalışıyor. Severodonetsk’in batısında sınırlı ilerleme kaydeden Rus birlikleri İzyum’un güneyinde harekata devam etmeye çalışıyor.

Doğu Ukrayna’daki Ukrayna kuvvetleri, Rus ilerlemelerine durdurmak amacıyla mekanize rezervleri yeniden konuşlandırarak ve statik pozisyonları tutarak başarılı bir manevra savunması yürütüyor. Rus topçusunun ateş desteği ile küçük Rus ilerlemeleri mümkün olabiliyor. Ancak Ukrayna mevzileri güçlü kalmaya devam ediyor.

Rus kuvvetleri Doğu Ukrayna’daki temas hattı boyunca bombardıman ve küçük saldırılarına devam etti. İzyum ilerlemesini desteklemek amacıyla Rus takviye birlikleri Belgorod’a gönderiliyor.

Ukrayna Kuvvetleri İzyum’un batısındaki Velyka Komushevkha’ya ve güneybatıya Barvinkove yolunda devam eden Rus saldırılarını püskürttü. Rus kuvvetleri doğrudan güneydoğudaki Slovyansk’a yönelik saldırılarda çok az ilerleme kaydetti ve muhtemelen saldırları daha batıya yönlendirerek Ukrayna savunmasını baypas etmeye çalışıyor.Ukrayna kuvvetleri Harkov şehrinin kuzeybatısında sınırlı bir karşı saldırı düzenleyerek, Kutuzivka kasabasını geri aldı.

Ukrayna’da Rus kuvvetlerinin yoğun topçu ateşi kullanması, savaşın ilk haftalarına kıyasla operasyonlarında yaptığı birkaç büyük değişiklikten biri olarak gösteriliyor. Kara saldırısı başlamadan önce Severodonetsk bölgesindeki Ukrayna mevzilerini büyük ölçüde bombaladı. Rubizhne’ye yönelik kara saldırısı başarısız oldu.

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Rus kuvvetlerinin taktik pozisyonlarını iyileştirmeye ve Rubizhne’nin 55 km batısındaki Lyman’a yönelik taarruz operasyonlarına hazırlanmaya odaklandığını bildirdi. Rus kuvvetleri, Donetsk’in batısında Solodke, Novomykhailivka ve Marinka’da ilerlemeye çalışan birkaç saldırı düzenledi. Ayrıca Mariupol’un kuzeyinde Neskuchne ve Vremivka bölgesinde ilerleme çabalarında önemli bir toprak kazanımı gerçekleştiremedi. Rus kuvvetlerinin 28 Nisan’da Yampil’i (Severodonetsk’in hemen batısında) ele geçirdiği ve muhtemelen doğuda Lyman yönünde başka saldırılar düzenlemeye hazırlandığı bildirildi.

Mariupol’un Azovstal Çelik Fabrikasında kuşatma altındaki Ukrayna kuvvetlerine sığınak tahrip eden bomba saldırıldı. Sahra hastanesinin hedef alındığı çok sayıda askerin öldüğü belirtildi. Rus topçusu ve hava bombardımanına karşı Ukrayna askerleri direnmeye devam ediyor. Mariupol Kent Konseyi ve Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, yedi Rus Tu-22 stratejik bombardıman uçağının nüfuz edici bomba ile sahra hastenesini vurduğunu açıkladı.

Güney ekseninde Rus kuvvetleri Herson’dan Mykolaiv’e doğru gerçekleştirdikleri saldırlarda Tavriyske’nin eteklerini ele geçirdi. Ayrıca Mykolaiv yolu üzerinde yakınlardaki Nova Zorya ve Oleksandrivka yerleşimlerine saldırılar düzenledi. Muhtemelen Rus Kuvvetleri Kherson Oblastı’nın batı sınırını ele geçirmeyi ve Mykolaiv’i tehdit etmeyi planlıyor. Ukrayna kuvvetleri son 24 saat içinde kuzeydeki Kryvyi Rih’e yönelik Rus saldırılarını püskürttü.

Transdinyester’de bulunan Rus Kuvvetleri seferber olmaya devam ediyor. Ukrayna Askeri İstihbaratı (GUR) Ukrayna’nın “Güney” Operasyon Komutanlığı 27-28 Nisan’da Rusya’nın Transdinyester’de “sistematik olarak” provokasyonlar yürüttüğünü ve Ukrayna’dan bir saldırı tehdidi varmış gibi göstermeye çalıştığını bildirdi.

Yerel basın, Rus işgali altındaki Transdinyester’de patlamalar olduğunu açıklamıştı. Rus kontrolündeki medya Perviy Pridnestrovskiy, Transdinyester’deki bir “idari” binada birkaç patlama meydana geldiğini bildirdi. Rusya, Moldova’da Rus işgali altındaki bölge olan Transdinyester’e bir yol açarak, güney Ukrayna’yı ele geçirmeyi planladığını açıklamıştı.

Ukrayna İstihbaratı Transdinyester’deki patlamalar ‘sahte bayrak operasyonu’ olarak niteleyerek patlamalrın arakasında Rusya gizli servisi olduğunu açıkladı.Rusya’nın amacının Moldova bölgesini savaşa çekmek amacıyla bu tür operasyonları sürdürdüğü belirtildi.

Ukrayna haber kuruluşu Defence Express, Rus Genelkurmay Başkanı Valery Gerasimov’un İzyum yönündeki Rus taarruzunun komutasını üstleneceğini bildirdi. İsmi verilmeyen Ukrayna askeri kaynaklarına atıfta bulunan haberde, Gerasimov’un taarruza “operasyonel ve taktik düzeyde” komuta ettiğini belirtti. Ayrıca haberde Rus ordusunun Güney Askeri Bölge Komutanı Alexander Dvornikov’un tek bir komuta yapısı oluşturmayı başaramadığı iddia edildi. İzyum eksenindeki harekata Rus Genelkurmay Başkanı Valery Gerasimov’un katılmasının bu bölgedeki operasyonların ne kadar önemli olduğunu ve Rus ordusunun normal komuta zincirindeki çöküşü gösteriyor.

Kaynak:İngiltere Savunma BakanlığıAçık Kaynak İstihbaratı (OSINT), Ukrayna Savunma Bakanlığı, Ukrayna Genel Kurmayı, Rusya Savunma Bakanlığı, ISW, The kyivindependentukrinform.

Kiev’de büyük patlama; şehir 3 füze ile vuruldu

Ukrayna’nın başkenti Kiev’e Rusya tarafından 3 seyir füze ile hedef alındığı bildirildi.

Belediye Başkanı Vitali Klitschko, şehrin Shevchenkivsky semtindeki iki bölgenin füze ile vurulduğunu söyledi.

Kiev Oblast Askeri İdaresi başkanı Oleksandr Pavlyuk, ” füzeler Kiev Oblastı’ndaki Fastiv kenti yakınlarındaki açıklanmayan altyapı sitelerini vurdu. Henüz can kaybıyla ilgili bir bilgi yok ” dedi.

Saldırıda 6 kişi yaralanırken Rus güçleri harekâtın başladığı 24 Şubat’tan bu yana Kiev’e yönelik bu denli merkezi bir saldırı düzenlememişti.

Saldırı Bağımsızlık Meydanı’na 2-3 kilometre mesafede gerçekleşti.

SALDIRI BM GENEL SEKERETERİ GUTERREZ’İN KİEV’İ ZİYARETİ SIRASINDA GERÇEKLEŞTİ

Saldırı Guterres’in Zelenskiy ile ortak basın toplantısından yaklaşık bir saat sonra gerçekleşti. Saldırıdan hemen önce Guterres’in Buça ve Kiev’in dış mahallelerinde savaşın neden olduğu yıkımı görmek için incelemelerde bulunduğu belirtiliyor.

BM Genel Sekreteri’nin bir sözcüsü Guterres ve ekibinin güvenlik içinde ancak şoke durumda olduğunu söyledi. Guterres Ukrayna’ya gitmeden önce salı günü de Moskova’da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya gelmişti.

Herson’da televizyon istasyonu hedef alındı

Herson’un merkezindeki televizyon istasyonu yakınında üst üste güçlü patlamalar meydana geldi.

Rus medyasında çıkan haberlerde şehre iki Toçka-U balistik füzesi ve birkaç Uragan füzesi (ÇNRA) ile saldırı düzenlendi.

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri tarafından kente doğru ateşlenen üç Toçka-U balistik füzesinden ikisi hava savunma sistemleri tarafından vuruldu.

Güvenlik güçleri, sokağa çıkma yasağı uygulaması nedeniyle saldırı anında sokaklarda kimsenin olmadığı bilgisini paylaştı.

Çarşamba günü yerel makamlar, bölgenin il ve ilçelerinde yeni askeri-sivil yönetimlerin kurulduğunu duyurmuştu.

YILAN ADASI’NDAKİ RUS MEVZİLERİ VURULDU

Ukrayna Birliklerinin Karadeniz’deki Yılan Adası’ndaki Rus mevzilerini vurduğunu açıkladı.

Ukrayna ordusu Salı günü geç saatlerde sosyal medyadan yaptığı açıklamada, bir kontrol noktası ve uçaksavar sistemini vurduğunu iddia ederek, “Güçlerimiz Yılan Adası’ndaki düşman mevzilerine saldırı düzenledi” dedi.

RUSYA SALDIRI HIZINI ARTTIRIYOR

Ukrayna Savunma Balanlığı sözcüsü Oleksandr Motuzianyk, Rusların Slobozhanskyi ve Donetsk yönlerinde saldırı hızını artırdığını söyledi.

Motuzianyk, ” Düşman Doğu Operasyonel Bölgesi’nde bir taarruz operasyonu yürütüyor. Düşmanın asıl amacı, Donetsk ve Luhansk bölgelerinin toprakları üzerinde tam kontrol sağlamak ve işgal altındaki Kırım’a Özerk Cumhuriyetin toprakları ile bir kara koridoru sağlamak hedefine devam ediyor. “ ifadelerini kullandı

AVUSTRALYA UKRAYNA’YA 155 MM ÇEKİLİ M777 OBÜSÜ GÖNDERDİ

Avustralya Savunma Bakanlığı, altı adet 155 mm’lik çekili M777 obüsünün Ukrayna’ya transfer edildiğini duyurdu.

Obüsler Ukrayna’nın Donbas’taki savaşın son aşamasında Ukrayna Ordusu’nun uzun menzilli hassas vuruş kabiliyetini arttıracak.

Avustralya Hükümeti, altı adet 155 mm hafif obüs bataryası ve belirsiz sayıda 155 mm obüs mühimmatı sağlıyor. Hükümet, Avustralya Kraliyet Hava Kuvvetleri’nin Queensland’deki RAAF Üssü Amberley’de C17A Globemaster III’lere yüklenmekte olan silahların görüntüleri yayınlandı.

Hükümetinin bu kararı ABD’nin 90 adet 155 mm obüs ve 184.000 mermi sağlama sözü vermesinin ardından geldi.

Berlin, ‘Gepard’ tipi hava savunma sevkiyatına yeşil ışık yaktı

Alman haber ajansı dpa’nın haberine göre Federal Hükümet Gepard tipi hava savunma tanklarının Ukrayna’ya gönderilmesine yeşil ışık yaktı.

Habere göre hükümet, Krauss-Maffei Wegmann savunma sanayi şirketine Alman ordusunun eski envanterinde yer alan teknik olarak yenilenmiş Gepard tanklarını satma izni verecek.

Dpa izin kararının prensipte alındığını yazdı. 1970’lerde geliştirilen ve üzerinde makineli toplar bulunan Gepard tankları aslen havadan gelen saldırılara karşı tasarlansa da karadaki hedefleri de vurabiliyor. ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin bugün 40’tan fazla ülkenin savunma bakanları ve genelkurmay başkanlarını ABD’nin Ramstein’daki hava üssündeki toplantıya davet etti.

Ukrayna’ya silah desteğinin görüşüleceği konferansa Almanya Savunma Bakanı Christine Lambrecht’in de katılması bekleniyor. Konferansta bir konuşma yapacak olan Lambrecht’in Gepard tipi tankların gönderileceğini kamuoyuyla paylaşacağı ileri sürülüyor.

Almanya’nın ayrıca Ukrayna askerlerinin top sistemleri konusunda eğitilmesinde Hollanda ve ABD’ye destek vereceği belirtiliyor. Alman hükümeti Alman savunma sanayi şirketi Rheinmetall’in Marder tipi 100 eski zırhlı muharebe aracını Ukrayna’ya ihraç etmek için hükümete izin başvurusu yaptığını dün teyit etmişti.

Hükümet sözcüsü Steffen Hebestreit, ihracat izni ile ilgili kararın “kısa süre içinde” verileceğini açıklamıştı. Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Rusya’nın işgali altındaki Ukrayna’ya obüs ve tank gibi ağır silahların gönderilmesi konusunda şimdiye kadar izlediği çekimser duruş nedeniyle hem ülkesinde hem de yurt dışında eleştiriliyordu.

Kaynak: DW

Rusya topraklarında üç bölgede patlamalar meydana geldi

Ukrayna sınırıdan bulunan üç bölgeden biri mühimmat deposu olduğu tahmin edilen patlamalar olduğu bildirildi. Çatışmaların Ukrayna sınırları ötesine taşacağı endişelerini arttırdı.

Ukrayna sınırındaki Rus bölgesindeki yerel yetkililer Çarşamba günü erken saatlerde bir mühimmat deposunun vurulduğunu, saldırının kim tarafından yapıldığını bilinmediğini söyledi.

Rus haber ajansı TASS’a göre, Rusya’nın Belgorod kentinde, Ukrayna sınırına 32 kilometereden daha az mesafede bulunan Kursk ve Voronej kasabalarında patlamalar meydana geldiği bildirildi. Bölge valisi Vyacheslav Gladkov, Telegram kanalında Belgorod’da bir mühimmat deposunun yandığını, sivil yerleşim yerlerinin isabet almadığını ve sivil can kaybı olmadığını söyledi.

Patlamalara neyin neden olduğu belli değil. Sınıra 160 kilometre yakın olan Kursk ve Ukrayna’ya yaklaşık 321 kilometre uzaklıktaki Voronej’de hava savunma sistemlerinin etkinleştirildiği bildirildi.

Rusya, Ukrayna yakınlarındaki büyük petrol deposu yangınını araştırıyor

Rusya’nın kuzeydoğusundaki Ukrayna sınırına 154 km (96 mil) uzaklıktaki Bryansk kentinde bir petrol depolama tesisinde sabahın erken saatlerinde büyük bir yangın çıktığı bildirildi.

Sosyal medya hesaplarında iki patlamanın ardından alev kulesine benzeyen görüntüler görünüyor.

Rusya Acil Durumlar Bakanlığı olayda kimsenin yaralanmadığını söyledi.

Bakanlık açıklamasında, petrol boru hattı şirketi Transneft’e (TRNF_p.MM) ait bir tesiste Moskova saatiyle 02:00’da yangın çıktığı, yaklaşık 400 bin nüfuslu Bryansk şehrinin herhangi bir bölümünün tahliyesine gerek olmadığı belirtildi.

Rusya Enerji Bakanlığı, olaydan sonra Bryansk bölgesinde dizel ve benzin arzına yönelik herhangi bir tehdit olmadığını ve yeterli yakıt stoğunun bulunduğunu açıkladı.

Yangınların Başkan Vladimir Putin’in 24 Şubat’ta özel bir operasyon olarak adlandırdığı Ukrayna’ya asker göndermesinden bu yana Rusya’ya karşı şiddetli bir direniş sergileyen Ukrayna ile ilgili olduğuna dair kanıt olmadığı belirtildi.

Ancak Sosyal medyada yangınların Ukrayna füze saldırısının sonucu olduğuna dair doğrulanmayan spekülasyonlar bulunuyor.

Rus işgalindeki Transdinyester’de patlamalar meydana geldi

Yerel basın, Rus işgali altındaki Transdinyester’de patlamalar olduğunu bildirdi.

Rus kontrolündeki medya Perviy Pridnestrovskiy, Transdinyester’deki bir “idari” binada birkaç patlama meydana geldiğini bildirdi.

Rusya, Moldova’da Rus işgali altındaki bölge olan Transdinyester’e bir yol açarak, güney Ukrayna’yı ele geçirmeyi planladığını açıklamıştı.

Ukrayna İstihbaratı Transdinyester’deki patlamalar ‘sahte bayrak operasyonu’ olarak niteleyerek patlamalrın arakasında Rusya gizli servisi olduğunu açıkladı.

Rusya’nın amacının Moldova bölgesini savaşa çekmek amacıyla bu tür operasyonları sürdürdüğü belirtildi.

İngiltere, Ukrayna’ya Starstreak hava savunma sistemi gönderiyor

Starstreak uçaksavar füzeleri ile donatılmış Stormer zırhlı araçları

İngiltere Starstreak uçaksavar füzeleri ile donatılmış Stormer zırhlı araçlarını Ukrayna’ya gönderecek.

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, İngiltere’nin uçakları ve helikopterleri hedef almak için kullanılan Starstreak uçaksavar füzeleri ile donatılmış bu tür araçlardan “az sayıda” göndereceğini söyledi.

Polonya Başbakanı, Ukrayna’ya tank teslimatını doğruladı

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, Varşova’nın Kiev’e tank teslimatı yaptığını doğruladı.

Polsat televizyonunun canlı yayınında konuşan Morawiecki, Polonya’nın Ukrayna’ya tank teslim edip etmediği sorusuna, “Evet” yanıtını verdi.

Polonya Başbakanı, bu konuda başka herhangi bir ayrıntı vermedi.

HARKOV BÖLGESİNDE SU-34 DÜŞÜRÜLDÜ

Ukrayna Hava Kuvvetleri hava savunma birimleri Harkov bölgesinde Su-34 avcı-bombardıman uçağını düşürdüğünü açıkladı.

Açıklamada, ” Harkov bölgesinde bir düşman uçağı daha imha edildi. İlk gelen bilgilere göre, Hava Kuvvetleri’ne bağlı hava savunma birimleri, iki kişilik bir Su-34 avcı-bombardıman uçağını etkisiz hale getirdi” denildi.

SAHA DEĞERLENDİRMESİ 22-23 NİSAN

Rusya, Doğu ve Güney Ukrayna’da taarruz operasyonlarına devam ediyor

Rusya, Mart başından beri kuşatma altında bulunan Ukrayna’nın liman kentlerinden Mariupol’de zafer ilan etti. Azovstal Demir Çelik Fabrikası olduğu bölge dışında Şehrin tamamen ele geçirdiği açıklandı.Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Mariupol’deki Azovstal fabrikasına baskın yapılmamasını ve burada silah bırakan Ukraynalı güçlere iyi muamelede bulunulmasını istedi.

Yerel kaynaklar, Putin’in açıklamasına rağmen son 24 saat içinde Azovstal fabrikası çevresinde çatışmaların devam ettiğini bildirdi. Ancak Rus kuvvetleri tesise yönelik majör eylemde bulunmadı. Rusya Savunma Bakanlığı, Mariupol’da Ukrayna kuvvetleri “beyaz bayraklar çekip teslim olduğunda” insani bir koridor oluşturabileceklerini açıkladı. Bakanalık, Azovstal fabrikasında iki hafta içinde yiyecek ve erzaklarının tükeneceğini iddia etti.

Kremlin’in Mariupol’deki operasyonların hızını düşürmesiyle, önümüzdeki günlerde ve haftalarda diğer saldırı operasyonlarını desteklemek için önemli muharebe gücü konuşlandırılması pek olası görülmüyor. ABD’li yetkililer, Putin’in iddia ettiği zafere rağmen Rusya’nın Mariupol’dan henüz bir düzine Tabur Taktik Gurubu (TTG – BTG) çıkarmadığını açıkladı. Tahmin adilen 12 BTG’nin tamamını Azovstal tesisi çevresindeki son çatışmalarda kullanmasada, son saldırılara katılan birimlerin başka bir yerde yeniden konuşlanması zaman alacaktır.

Donetsk ve Luhansk Oblastlarında Izyum Slovansk Ekseni üzerindeki harekatı gösteren harita
Kaynak:İngiltere Savunma BakanlığıAçık Kaynak İstihbaratı (OSINT), Ukrayna Savunma Bakanlığı, Ukrayna Genel Kurmayı, Rusya Savunma Bakanlığı, ISW, The kyivindependentukrinform.

Rusya’nın saldırılarını yoğunlaştırdığı diğer eksen Donetsk ve Luhansk Oblastlarında taarruz operasyonları devam etti. Rus kuvvetleri saldırılarını Rubizhne, Severodonetsk ve Popasna’ya odaklamaya devam ediyor. Rubizhne’de yerel ilerlemeler kaydetti. Rusya’nın Rubizhne’nin tamamını ele geçirdiği iddiaları henüz bağımsız kaynaklar tarafından doğrulanmadı.

Ukrayna’nın Luhansk Oblastı valisi, 21 Nisan’da Rus güçlerinin Popasna’nın yaklaşık yarısını kontrol ettiğini ve şehir genelinde sokak çatışmalarının devam ettiğini bildirdi. Rusya Savunma Bakanlığı ayrıca Rubizhne’nin batısındaki Kreminna’yı ele geçirdiğini iddia etti; fakat bu da henüz doğrulanmadı.

Rus kuvvetleri İzyum çevresindeki Ukrayna mevzilerine yönelik saldırılara devam etti. Rus birlikler Lozova kasabasını ele geçirerek Slovyansk çevresinde küçük kazanımlar elde etti. Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, 35. Ordunun Ordu’nun 1. Tank Ordusu ve 68. Kolordu unsurlarının 23 Nisan itibarıyla bölgede aktif muharebeye katıldığını bildirdi. Ayrıca Kuzeyde Kiev yakınlarındaki Bucha şehrinde görev yapan 35.Ordu’ya bağlı 64.Mekanize Piyade Tugayı’na ait unsurlar İzyum yakınlarında faaliyet gösteriyor. 64.Mekanize Piyade Tugayı savaşın başlangıcından bu yana Kiev ekseninde savaşırken çok yüksek kayıplar verdi. Hızlı bir şekilde takviye edilen tugayın, sınırlı bir savaş gücü olduğu tahmin ediliyor.

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, 41. Ordunun (CAA) ( Chernihiv ekseninden çekilmişti) bilinmeyen sayıda unsuru 22 Nisan’da doğu Ukrayna’ya konuşlandırıldığını bildirdi.

Ukrayna Güney Ekseni

Rus kuvvetleri 22 Nisan’da Herson’un batısındaki Ukrayna mevzilerine yerel saldırılar düzenledi, ancak yeni bir toprak elde edemedi. Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Rusya’nın 58. Orduya bağlı 19. Makinize Tümeni’nin Zaporijya cephesinde konuşlandırıldığını bildirdi.

Rus kuvvetleri Zaporijya Oblastı’nda sınırlı taarruza devam etti, ancak 23 Nisan’da kuzey Herson Oblastı’ndaki kara taarruz operasyonlarını durdurdu. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelensky’nin baş danışmanı Oleksiy Arestovych, Rus kuvvetlerinin bölgedeki Ukrayna saldırılarını durdurmak veya N15 otoyolunu güvence altına almak amacıyla Hulyaipole, Zaporizhia Oblastı yönünde birkaç kilometre ilerlediğini söyledi.

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, 58.Ordu’nun 19. Mekanize Piyade Tümeni’nden bir Rus BTG’sinin Zaporizhia yönünde hareket ettiğini bildirdi.Bu birim Mart ayı başlarında Melitopol’a gönderilen 3 BTG’den biriydi. Muhtemelen yeniden donatıldı ve kayıpları telafi etmek için takviye edildi.

Rusya’nın Güney Ukrayna işgal altındaki sınırları korumak için 8. ve 49.Ordu, 22. Kolordu, Karadeniz Kıyı Birlikleri ve hava indirme birliklerini yeniden gruplandırdığı bildiriliyor. Ayrıca Ukrayna Askeri İstihbaratı yeri belli olmayan bir cephede 49. Orduya ait komuta merkezi hedef alındığını, en az iki generalin öldürdüğünü ve karakolun imha edildiğini iddia etti.

Ayrıca Kremlin Zaporizhia ve Herson oblastları üzerindeki kontrolünü pekiştirmek amacıyla Ukraynalı asker çağına gelmiş yetişkinleri askere almaya çalışıyor. Ukrayna Savunma Bakanlığı sözcüsü Albay Oleksandr Motuzyanyk, Rusya’nın Ukrayna vatandaşlarının bölgelerden ayrılmasını engellediğini ve askerlik çağındaki erkekleri Rus Ordusuna almaya hazırlandıklarını bildirdi.

Ukrayna Savaşındaki 23 Nisan itibariye son durum

Kaynak: İngiltere Savunma BakanlığıAçık Kaynak İstihbaratı (OSINT), Ukrayna Savunma Bakanlığı, Ukrayna Genel Kurmayı, Rusya Savunma Bakanlığı, ISW, The kyivindependentukrinform.

Fransa Ukrayna’ya Milan tanksavar füzeleri ve Sezar 155mm/52 top gönderiyor

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Paris’in Ukrayna’ya “Milan” modeli tanksavar füzeleri ve “Sezar” modeli toplar gönderdiğini teyit etti.

Öncesinde daha çok savunma amaçlı miğfer, kurşun geçirmez yelek ve mayın arama tarama cihazları gibi savunma amaçlı mühimmat gönderdiğini açıklayan Fransa, bu açıklamayla ilk defa ağır silah sevkiyatı da yaptığını kabul etti.

Macron, Ouest-France gazetesine verdiği özel röportajda, ülkesinin “Milan” modeli tanksavar füze ve tekerlekli araç üzerine konuşlu “Sezar” modeli toplar sevk ettiğini aktarırken, sayı konusunda detay vermedi.

Le Monde gazetesi, Fransa’nın birkaç düzine 120 milyon euro değerinde “Milan” modeli tanksavar füzesi gönderdiği duyurmuştu. Yine L’Opinion gazetesi, Fransa’nın “Javelin” model tanksavar füzesi ile kısa menzilli taşınabilir ‘Mistral’ model uçaksavar füzesi gönderdiğini yazmıştı.

Fransız Nexter Systems üretimi 6×6 şasili “Sezar” Caesar 155mm/52 kalibre kamyona monteli Kundağı Motorlu Topçu Sistemi (KMT) bir çok ülke tarafından kullanılıyor.

Yaklaşık 40 kilometre menzile ulaşan Sezar topları, daha önce Fransız ordusu tarafından Irak ve Mali’de kullanıldı.

Rusya Savunma Bakanı: ‘Mariupol Rus ordusunun kontrolünde’

Rusya, Mart başından beri kuşatma altında bulunan Ukrayna’nın liman kentlerinden Mariupol’ü, Azovstal Demir Çelik Fabrikası dışında tamamen ele geçirdiğini açıkladı.

Putin, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu’dan Ukrayna’nın Mariupol şehrindeki Rus ordusunun eylemlerine ilişkin bilgi aldı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Mariupol’deki Azovstal fabrikasına baskın yapılmamasını ve burada silah bırakan Ukraynalı güçlere iyi muamelede bulunulmasını istedi.

Rus Interfax ajansının aktardığı habere göre Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bunun bir başarı olduğunu söyledi ve Savunma Bakanı Sergey Şoygu’yu tebrik etti.

Şoygu da kentte durumun sakinleştiğini, sivillerin geri dönebileceğini, geniş bir bölgeye yayılan fabrikada ise 2 bin civarında Ukrayna savaşçısının kaldığını belirtti.

Şoygu, Mariupol’e çok sayıda ağır silah getirildiğini belirterek “11 Mart’taki kuşatma sırasında Ukrayna silahlı kuvvetleri, milliyetçi oluşumlar ve yabancı paralı savaşçıların sayısı 8 bin 100’den fazla idi. Şehrin kurtarılması esnasında 4 binden fazlası yok edildi, 1478’i esir alındı. Kalan 2 binden fazlası ise Azovstal Fabrikası sanayi bölgesinde kuşatılmış halde.” ifadelerini kullandı.

Azerbaycan, Ukrayna’ya 170 tonluk insani yardım gönderdi

Azerbaycan hükümeti Ukrayna halkına ilaç, tıbbi malzeme ve gıda ürünlerini kapsayan 170 tonluk insani yardım malzemeleri gönderdi.

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, değeri 3,37 milyon manat (yaklaşık 2 milyon dolar) olan ilaç ile 1 milyon manat (yaklaşık 600 bin dolar) olan gıda ürünlerinden oluşan 170 tonluk insani yardım malzemelerini taşıyan uçağın öğlen saatlerinde Haydar Aliyev Havalimanı’ndan kalktığı bildirildi.

Yardım uçağı Polonya’nın Varşova Havalimanı’na insani yardımı ulaştıracak.

Azerbaycan Ukrayna’daki kriz sebebiyle bugüne kadar toplam 27,6 milyon manat değerinde (yaklaşık 15 milyon avro) 720 ton insani yardım gönderdi.

Ukrayna, Mariupol’da her türlü insan değişimine hazır olduğunu açıkladı

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel ile Kiev’deki basın toplantısında Mariupol’daki durumun kötüye gittiğini söyledi. Zelenski, Esir alınan Rus askerleri ve öldürülen Rus askerlerinin cesetleri dahil olmak üzere, kısmen işgal altındaki Mariupol’daki sivil Ukraynalılarla değiştirmeye hazır olduğunu açıkladı.

Ukrayna Mariupol kentinde oluşturulması planlanan insani yardım koridoru bugün planlandığı gibi çalışmadığını açıklamıştı. Kuşatma altındaki Mariupol kentinden kadınları, çocukları ve yaşlıları tahliye etmek için bir insani koridoru iki tarafta onaylamıştı.

Mariupol’daki Azak Alayı komutanı Yarbay Denys Prokopenko, dünya liderlerini Mariupol’deki Azovstal fabrikasında kalan sivilleri ve yaralıları tahliye etmek için bir insani koridor düzenlemeye çağırmıştı.

Rus birlikleri Ukrayna Kuvvetlerini kuşatmaya çalışıyor.

Rus ve Ukraynalı yetkililer Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin bir sonraki aşamasının başladığını 19 Nisan’da duyurdular. Rus kuvvetleri, İzyum çevresinden Mykolaiv’e kadar olan cephe hattı boyunca birçok alanda yoğun topçu ve hava bombardımanı gerçekleştirdi. Fakat dikkat çekici kara harekatı ve toprak kazanımı olmadı.

Rusların, Kiev Savaşı’ndan çekilen kuvvetleri yeniden oluşturmak ve doğuda yeni bir taarruza uygun şekilde hazırlamak için yeterli zamanı olmadı.Bu nedenle Rusların geniş çaplı bir taarruz harekatı için koşulları tam olarak belirleyemedi.

Rus kuvvetleri, Popasna’dan batıya ve Severodonetsk’in kuzeyine doğru ilerlerken, İzyum’dan güneydoğuya ve Donetsk Şehrinden kuzey eksenleri boyunca Ukrayna birliklerini kuşatmaya çalışıyor. Son 24 saat içinde Rus kara saldırıları, İzyum, Kreminna (Severodonetsk’in kuzeyi) çevresinde ve Donetsk Şehrinden Avdiivka’ya doğru gerçekleşti.Rus birlikleri sadece Kreminna’da önemli bir ilerleme kaydetti.

Bu ölçekte bir kuşatmanın Ukrayna direnişine karşı tamamlanması uzun zaman alacaktır. Rus birlikleri kuşatmayı tamamlasa bile Ukrayna Kuvvetleri önemli bir süre dayanmaya devam edecek ve kuşatmayı yaracaktır.

Ukrayna kuvvetleri Mariupol’daki Azovstal kompleksinin bazı kısımlarını savunmaya devam ediyor. Rus yetkililer ve medya, muhtemelen önümüzdeki günlerde savaş devam etsin ya da etmesin zafer ilan etmeye hazırlanıyor.

Ukrayna İstihbaratı, Rusya’nın Kherson bölgesindeki Zaporizhzhia’da zorunlu seferberlik ilan etmeyi planladığını açıkladı. Ukrayna Savunma Bakanlığı İstihbarat Müdürülüğü, Rusya’nın işgal altındaki Zaporizhzhia ve Kherson bölgelerinde zorunlu seferberlik yapmayı ve Ukraynalıları kendi ülkelerine karşı savaşmaya göndermeyi planladığını söyledi.

Ukrayna, müttefiklerden yedek parça ve uçak bileşenleri aldığını doğruladı.Fakat yeni savaş uçağı almadığını bildirdi.Pentagon’un daha önce Ukrayna’nın havada daha etkili olması için yeni uçaklar ve yedek parçalar aldığı iddiasına rağmen, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, “ortaklarından yeni uçak almadığını” açıkladı.

Norveç, Ukrayna’ya yaklaşık 100 hava savunma sistemi göndereceğini açıkladı. Norveç Savunma Bakanı Bjørn Arild Gram, ülkesinin Ukrayna’ya, Norveç Silahlı Kuvvetleri tarafından kullanılmayan ancak “Ukrayna’ya büyük fayda sağlayacak modern ve etkili bir silah” olan Fransız yapımı Mistral kısa menzilli füze sistemlerini gönderceğini söyledi.

ABD: Ukrayna’nın artık daha fazla uçağı var

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby

Ukrayna’ya ağır silah tedariğinde Rusya’nın ‘doğrudan müdahale’ yorumuna neden olmamak için kaçınan ABD yönetimi, Kiev’e savaş uçakları sağlandığını açıkladı.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, Ukrayna’ya başka ülkelerin uçak verdiğini, Washington’ın ise uçak parçaları tedarik ettiğini açıkladı.

Günlük basın toplantısında Kirby, Ukrayna’ya silah ve ekipman desteği vermeye devam ettiklerini söyledi.

Ukrayna’nın daha fazla ve gelişmiş silah talebine ilişkin sorulara yanıt veren Kirby, “Ukraynalıların şu anda iki hafta önce olduğundan daha fazla uçağı var. Bu tesadüf değil. Bu, onların bildiği uçak tiplerinden tedarik edebildikleri içindir.” ifadelerini kullandı.

Zelenski, doğu Donbas bölgesinde geniş çaplı taarruzun başladığını açıkladı

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Rusya’nın doğu Donbas bölgesinde geniş çaplı taarruzunu başlattığını duyurdu.

“Donbas’da Savaşı başlıyor” diyen Zelenski, Rusya’nın kuvvetlerinin önemli bir bölümünü Ukrayna’nın doğusundaki büyük bir saldırı için yoğunlaştırdığını söyledi.

Zelenski, “Oraya ne kadar asker çekilirse çekilsin, kendimizi savunacağız, savaşacağız. Ukraynalı hiçbir şeyden vazgeçmeyecek…” dedi.

Ukrayna başkanlık danışmanı Oleksiy Arestovych, Izyum yakınlarında Slavyansk’a doğru ilerlemeye çalışan 25 bin kadar Rus askeri olduğunu söyledi.

Reuters haber ajansının ABD’li üst düzey bir savunma yetkilisine dayandıran haberinde, ABD, Ukraynalı askerlere obüs ve topçu radarları nasıl kullanılacağı konusunda eğitim verecek. ABD askeri uzmanlarının Ukraynalıları Kiev’e sağladığı son yardım grubundan silahları kullanma konusunda eğiteceğini bildirdi.Eğitimler Ukrayna dışında gerçekleşecek.

ABD Savunma Bakanlığı’ndan (Pentagon) üst düzey bir yetkili, Rusya’nın Ukrayna topraklarına takviye olarak 11 Tabur Taktik Grubu (BTG-TTG ) eklediğini söyledi. Gelen yedek birlikler ile Donbas bölgesi ve güneydoğu Ukrayna’da şu anda 76 Tabur Taktik Grubu konuşlanmış durumda, (Geçen hafta bu sayı 65 civarındaydı ) Yetkili, bunların yanı sıra Ukrayna’nın kuzeyinde muhtemelen yeniden tedarik edilen ve donatılan yaklaşık 22 Tabur Taktik Grubu grubu olduğunu söyledi.

Mariupol’daki Ukraynalı Komutan, Dünya liderlerinden sivilleri ve yaralıları tahliye etmek için bir insani koridor talep etti

Azak Alayı komutanı Yarbay Denys Prokopenko

Mariupol’daki Azak Alayı komutanı Yarbay Denys Prokopenko, dünya liderlerini Mariupol’deki Azovstal fabrikasında kalan sivilleri ve yaralıları tahliye etmek için bir insani koridor düzenlemeye çağırdı.

Mariupol’u savunmaya devam eden Ukrayna kuvvetleriyle birlikte tek olası sığınak olarak buraya geldiklerini belirten Prokopenko, düşmanın sığınaklarda sivillerin varlığından haberdar olduğunu kaydetti.

Azovstal fabrikasındaki bodrumlarda yüzlerce sivil sığınmış durumda..

Denys Prokopenko, ” Bu nedenle dünya liderlerine ‘yeşil bir koridor’ düzenlemeye sivilleri, yaralıları ve onurla gömülmesi gereken şehit askerlerin cesetlerini derhal tahliye etmek için güvenlik garantileri sağlamaya çağırıyorum” dedi.

Rus ve DNR birlikleri Azovstal fabrikasının bulunduğu alanda kalan Ukrayna askerlerini teslim olmaya zorlamak için ezici ateş gücünü kullanıyor. Bölge üzerinde Tu-22M Backfire bombardıman uçaklarıyla ‘halı bombardımanı’ yaparak bölgeyi tamen tahrip ediyor.  

Rusya ve Ukrayna, doğuda büyük ölçekli savaşa hazırlanıyor

Ukrayna’nın sancak gemisi Moskova’yı batırmasının ardından Ruysa, hava ve füze saldırılarını giderek arttırdı.Artan hava ve füze saldırıları savaşın sonucu üzerinde belirleyici bir etkisi olaması beklenmiyor. Aynı şekilde Karadeniz Filosu’nun sancak gemisinin batması Ukrayna savaşında belirleyici bir etkisiz yok, asıl savaş doğu Ukrayna’da karada yürütülecek.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky, Ukrayna’nın ülkenin doğusunda beklenen geniş çaplı bir Rus saldırısı karşısında sert bir direniş vermeye hazırlandığının sinyalini verdi. CNN Televizyonuna verdiği röportajda, Rusya’nın Donbas’ı ele geçirebilirse, Kiev’i tekrar ele geçirmeye çalışmayacağının garantisi olmadığını söyledi. Zelensky, “Bu yüzden onlara izin vermememiz, yerimizi almamamız çok önemli, çünkü bu savaş… tüm savaşın gidişatını etkileyebilir.” dedi.

Harekatta hasar gören Rus tankları ve araçları cephe hattında oluşturulan bakım merkezinde tamir edilerek Donetsk ve Luhansk’a transfer ediliyor. Rusya Savunma Bakanlığı, Rus birlikleri tarafından kurulan yeni onarım tesislerinde mühendisler, modern bakım ve onarım ekipmanlarıyla araçları onararak zaman kazandırdığını belirtti.

Rusya, Doğu Ukrayna’da başlayacak büyük taarruz öncesinde İzyum çevresinde askeri toparlanmaya devam ediyor. Ruslar, İzyum, Popasna ve Rubizhne ve Severodonetsk civarındaki bölgelere bazen topçu, bazen de mekanize kuvvetlerle küçük çaplı saldırılara devam etti. Bu saldırılar şu ana kadar önemli kazanımlar sağlamadı

Rusların İzyum, Slovyansk şehrini ele geçirme operasyonu Ukrayna’daki savaşın bir sonraki önemli muharebesi olacak. Slovyansk’ı ele geçirilirse Rubizhne’de savaşan Rus kuvvetleriyle bağlantı kurmak daha kolay olacaktır. Eğer Rus birlikleri Slovyansk’ı alamazsa, Donbas’taki Rus birliklerinin Ukrayna savunmasını kırması olası değildir.

Yukarda sayılan şehirler önemli sayıda nüfus barındırmaktadır. Rus birlikleri Rubizhne’yi alırken karşılaştıkları zorluklar, diğer yerleşim alanlarına hızlı bir şekilde ele geçirmesi zor olacak gibi görünüyor. Kiev’in banliyölerinde küçük nüfuslu yerleşim yerlerini ele geçirmek için zorlanan Rus askerleri, büyük nüfuslu şehirleri ele geçirmede zorlanabilir. Ayrıca bölge çok sayıda küçük su yoları ile kesilmektedir, zeminin çamurlu olması da tank ve zırhlı araçların hareketlerini zorlayacaktır.

Rus kuvvetleri muhtemelen Donbas’ta üç ana ilerleme ekseni boyunca faaliyet gösterecek. İzyum’dan güneye Slovyansk üzerinden Debaltseve yakınlarındaki Rus kontrolündeki Donetsk Oblastı’na; Rubizhne ve Severodonetsk’ten güneybatıya, İzyum-Debaltseve karayoluna doğru; Popasna’nın batısından şu anayola doğru.

Mariupol’da ‘son duruş’

Rus Kuvvetleri 16 Nisan’da Mariupol’da yavaş ilerlemeye devam etti. Donetsk Halk Cumhuriyeti (DNR) kuvvetleri unsurları kuzeyden Mariupol merkez sahiline ulaştı. Rus kuvvetleri Ukrayna Ulusal Muhafızlarının 12. Operasyon Tugayının üssüne girdi ve DNR güçleri Mariupol merkezinde sahile nispeten yakın bir polis karakolunu ele geçirdi. Rus ve DNR birlikleri Azovstal fabrikasının bulunduğu alanda kalan Ukrayna askerlerini teslim olmaya zorlamak için ezici ateş gücünü kullanmayı planlıyor. Bölge üzerinde Tu-22M Backfire bombardıman uçaklarının görülmesi sahada ‘halı bombardımanı’ yaparak bölgeyi tamen tahrip edebilir. Ukrayna askerleri teslim olmayarak, son bir duruş sergiliyor.

Kaynak: İngiltere Savunma BakanlığıAçık Kaynak İstihbaratı (OSINT), Sosyal Medya, Ukrayna Savunma Bakanlığı, Ukrayna Genel Kurmayı, Rusya Savunma Bakanlığı, ISW, The kyivindependentukrinform.

ABD yetkili: Moskova savaş gemisi iki Ukrayna füzesiyle vuruldu

Sosyal Medya hesaplarında yayınlanan fotoğrafta gemide dumanların çıktığı ve geminin yan yattığı görülüyor.

Karadeniz Filosunun sancak gemisi Moskova’nın iki Ukrayna füzesiyle vurulduğu açıklandı.

Reuters haber ajansının ABD’li üst düzey bir yetkiliye dayandırdığı haberde, gemiyi vuran füzelerin Neptün gemisavar füzeler olduğunu belirtti. Yetkili Rusya’nın kayıp verdiğini düşündüklerini ancak sayının belirsiz olduğunu kaydetti.

Ukrayna Ordusu, Rusya’nın Karadeniz Donanması’ndaki tek füze kruvazörü Moskva’yı Neptün füzeleriyle vurduğunu iddia etti. Rusya Savunma Bakanlığı, Moskva’daki yangının kontrol altına alındığını, geminin saldırıya uğradığının kabul edilmediğini açıklamıştı.

Rusya Savunma Bakanlığı, Perşembe günü geç saatlerde ağır hasarlı savaş gemisinin limana çekilirken battığını söyledi. Rus TASS Haber Ajansı, geminin kötü hava şartları sebebiyle battığını duyurmuştu.

Rusya’nın 2014 yılında ilhak ettiği Kırım’da güçlü hava savunma sistemlerinin bulunduğu biliniyor. Ancak Moskva savaş gemisi, yüzen komuta ve kontrol merkezi olarak, Rusya’nın Karadeniz Filosu için uzun menzilli ve mobil hava savunma koruması sağlıyordu.

En son Mısır ile Akdeniz’de ortak tatbikata katıldı. Slava sınıfı Füze Kruvazör Moskova 16 adet P-1000 “Volcano” gemi karşıtı seyir füzeleri, 8X8 64 S-300 hava savunma füzesi ve 2×20 Osa-M yüzeyden havaya füze sistemleri bulunmaktadır

MOSKOVA’NIN BATMASI ARDINDAN KİEV’E SALDIRLAR ARTTI

Rusya’nın Karadeniz filosunun sancak gemisi ‘Moskava’nın batması sonrası Kremlin Kiev’e bombardımanın yoğunlaşacağını açıkladı.

Bu açıklamanın hemen ardından da Kiev’de Moskova’nın gemisavar füzeler üreten ve onaran bir bölge olarak tanımladığı fabrikaya misilleme saldırısında bulunuldu.

Moskova zırhlısının batması hem Rus donanmasına “büyük bir darbe” hem de Ukrayna için kendisinden daha güçlü bir düşmana karşı alınmış “sembolik” bir başarı olarak görülüyor.

Rusya: füze kruvazörü Moskva’nın battığını açıkladı

Rusya, Ukrayna’nın Karadeniz Donanması’ndaki tek füze kruvazörü Moskva’yı Neptün füzeleriyle vurduğu iddia etmesinin ardından, Karadeniz Filosunun sancak gemisi Moskova’nın battığını açıkladı.

Rusya Savunma Bakanlığı, Perşembe günü geç saatlerde ağır hasarlı savaş gemisinin limana çekilirken battığını söyledi. Rus TASS Haber Ajansı, geminin kötü hava şartları sebebiyle battığını duyurdu.

Ukrayna Ordusu, Rusya’nın Karadeniz Donanması’ndaki tek füze kruvazörü Moskva’yı Neptün füzeleriyle vurduğunu iddia etti. Rusya Savunma Bakanlığı, Moskva’daki yangının kontrol altına alındığını, geminin saldırıya uğradığının kabul edilmediğini açıklamıştı.

Odesa bölgesel askeri yönetimi başkanı Maksym Marchenko, Sosyal Medya hesabı Telegram’dan yaptığı duyuruda, “Moskva isimli gemi Yılan Adası’ndaki askerlerimizin defettiği yere gitti. Neptün roketleri Rus gemisine ağır hasarlar verdi. Yaşasın Ukrayna ” ifadelerini kullandı.

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Danışmanı Aleksey Arestovich, “Yılan Adası’nı kuşatan Moskva isimli 510 mürettebatlı gemi vuruldu.” ifadeleri kullanıldı.

TASS haber ajansının Rus Savunma Bakanlığına dayandırdığı haberine göre, Proje 1164 sınıfı Moskva kruvazöründe mühimmatın infilakı sonucu çıkan yangın nedeniyle mürettebatın gemiyi terkettiğini açıkladı.

Rusya Savunma Bakanlığı, Rusya’nın Karadeniz’deki donanmasının sancak gemisi olan Moskva’daki yangının kontrol altına alındığını, ancak geminin büyük hasar gördüğünü bildirdi. 500 denizcinin bulunduğu geminin saldırıya uğradığının kabul edilmediği Rusya Savunma Bakanlığı açıklamasında, yangının nedeninin araştırıldığı kaydedildi.

Amerikalı savunma yetkilisi, gemideki yangını söndürme çalışmalarının devam ettiğini açıkladı. Yetkili, Sovyet dönemine ait kruvazorün batmadığına inandıklarını, Amerika’nın, kruvazörün Sivastopol’a doğru götürüldüğü varsayımı içinde olduğunu belirtti.

Amerika da geminin bir füzeyle vurulduğu sonucuna varmak için yeterli veri bulunmadığını bildirdi.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, “Bağımsız olarak şu anda geminin füzeyle vurulduğunu doğrulama kapasitesine sahip değiliz ama bu olayın meydana geliş biçimi Rusya açısından büyük bir darbe” dedi.

NEPTUN gemi savar kıyı füzesi 280 km mesafedeki 5 bin ton deplasmanda olan yüzey gemileri ve yardımcı gemilere karşı kullanılıyor.Bir batarya 3 kişi tarafından kontrol edilirken, dört adet füze KrAZ 6 × 6 veya 8 x 8 kamyonlarda taşınabiliyor. Füzenin ağırlığı 670 kg , 145 kg savaş başlığı bulunuyor.

Kiev merkezli LUCH tasarım tarafından geliştirilen füze, kıyısal alanlarda stratejik hedefeler ve karasuların korunması amaçlanıyor.

Moskva Karadeniz Filosunun Amiral gemisidir. En son Mısır ile Akadeniz’de ortak tatbikata katıldı. Slava sınıfı Füze Kruvazör Moskova 16 adet P-1000 “Volcano” gemi karşıtı seyir füzeleri, 8X8 64 S-300 hava savunma füzesi ve 2×20 Osa-M karadan havaya füze sistemleri bulunmaktadır

ABD yönetimi Ukrayna’ya 800 milyon dolar değerinde askeri yardım gönderiyor

Ukrayna Ordusu’na yardım amacıyla ilk kez 18 adet 155 mm obüs ve 40.000 topçu mermisi gönderecek.

ABD Başkanı Joe Biden, Ukrayna Ordusu’na ABD stoklarından, bir düzineden fazla ağır topçu obüs, yüzlerce zırhlı araç ve yaklaşık bir düzine helikopter içerecek 800 milyon dolar değerinde silah yardımının yapılacağını açıkladı.

Pentagon, savaşın Doğu Ukrayna’da yeniden şiddetleneceğini ön görerek, Ukrayna Ordusu’na yardım amacıyla ilk kez 18 adet 155 mm obüs ve 40.000 topçu mermisi göndereceklerini belirtti.

Askeri yardım paketinde, 10 adet daha AN/TPQ-36 topçu radarı; iki AN/MPQ-64 Sentinel hava gözetleme radarı; 300 Gezici mühimmat Kamikaze Dron, 500 Javelin tanksavar füzesi; 200 M113 zırhlı personel taşıyıcı ve 100 zırhlı Humvee zırhlı personel aracı gönderecek.

Ayrıca pakette, Afganistan’a verilmesi planlanan sonradan vazgeçilen beş Mi-17 helikopteri ve 11 silahlı Mi-17 helikopteri de yer alıyor.

Listedeki gizemli bir silah daha bulunuyor, ABD Donanmasının sağlayacağı belirsiz sayıda ve türde “insansız kıyı savunma gemileri” olarak tanımlanıyor.

Yardım paketinde, kimyasal, radyolojik ve nükleer kirleticilere karşı koruyucu ekipman, 30 set vücut zırhı ve kask, 2.000’den fazla optik ve lazer telemetre, C-4 ve patlayıcı ekipman ve M18A1 Claymore anti-personel mayınları da dahil olacak.

Biden yönetimi, Ukrayna’ya 3,2 milyar dolarlık askeri yardım taahhüdünde bulundu. Bu yardımın yaklaşık 2,6 milyar doları Rusya’nın Şubat ayındaki işgalinden bu yana Ukrayna’ya gönderildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here