Dağıstan’da Koordineli Saldırılar: 15 Emniyet Görevlisi ve Bir Rahip Öldürüldü

0
31

Rusya’nın en güneyindeki Dağıstan eyaletinde silahlı kişiler tarafından düzenlenen ve koordineli olduğu anlaşılan saldırılarda 15 emniyet görevlisi ve bir rahibin öldürüldüğü bildirildi.

Saldırıların Derbent kentindeki bir kilise ve sinagogda, ayrıca Mahaçkale kentindeki bir polis noktasında gerçekleştiği bildirildi. Bölgesel yetkililer, hangi şehirde olduğu belli olmamakla birlikte 12 güvenlik görevlisinin de yaralandığını açıkladı.

RIA Novosti’nin Pazar günü Dağıstan İçişleri Bakanlığı’na dayandırarak verdiği habere göre, saldırıların ardından iki “militan” da öldürüldü.

Dağıstan Kamu İzleme Komisyonu Başkanı Shamil Khadulaev’e göre, Derbent’teki kiliseye düzenlenen saldırıda bir rahip öldürüldü. Khadulaev, “Aldığım bilgilere göre Peder Nikolay Derbent’teki kilisede öldürülmüş, boğazını kesmişler. Kendisi 66 yaşındaydı ve çok hastaydı” dedi.

Ayrıca kilisede sadece tabancası olan bir güvenlik görevlisinin de vurulduğunu söyledi. Khadulaev, diğer rahiplerin de kendilerini kiliseye kilitlediklerini ve yardım beklediklerini belirtti. Bu arada, sinagogda yangın çıktı ve yapının en az bir katındaki pencereden büyük alevler ve yoğun dumanlar yükseldi.

Kilise ve sinagoga yapılan saldırılarla aynı saatlerde gerçekleşen ve koordineli başka bir saldırıda, Dağıstan’ın Mahaçkale kentindeki bir polis noktasına ateş açıldı. İçişleri Bakanlığı’na göre, Mahaçkale’deki saldırıda en az bir polis memuru yaralandı.

Dağıstan Cumhuriyeti Başkanı Sergey Melikov, Telegram üzerinden yayınladığı mesajda “kimliği belirsiz kişiler sosyal durumu istikrarsızlaştırmaya yönelik girişimlerde bulundu. Dağıstan polis memurları onlara engel oldu. İlk bilgilere göre aralarında kurbanlar da var” dedi.

Melikov, saldırganların kimliklerinin tespit edildiğini, bir operasyon karargahı kurulduğunu ve “Interception” adlı karşı operasyon için bir plan hazırlandığını söyledi.

Halkı sakin olmaya çağıran Melikov, “Panik ve korku onların güvendikleri şey… Dağıstanlılardan bunu alamayacaklar!” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here