ABD Deniz Piyadeleri Deniz Lojistik Taburları daha hafif ve çevik olan üç ila altı küçük kargo dronuna sahip olacaklar.

Modern Day Marine konferansında konuşan yetkililer, Deniz Piyadeleri’nin 2028 yılına kadar hizmetteki her lojistik tabura küçük lojistik insansız hava araçları (İHA) göndereceğini söyledi.

TRUAS’ın geliştirilmesinde çalışan sistem mühendisi Chuck Stouffer, Deniz Piyadeleri Lojistik taburlarının üç ila altı adet Taktik İkmal İnsansız Hava Aracı Sistemi (TRUAS) dronuna sahip olacağını söyledi.

TRV-150C olarak da bilinen TRUAS insansız hava aracı, dokuz mil mesafeye kadar yaklaşık 150 kilo taşıyabiliyor.

İnsansız hava araçlarının, düşmanın füzelerinin ya da toplarının araç göndermeyi çok riskli hale getirdiği ortamlarda birliklere acil durum erzakı, mühimmat ya da su tedarik etmesi amaçlanıyor. Deniz Piyadeleri şu anda az sayıda bu araçtan kullanıyor.

Sistem mühendisi Chuck Stouffer, TRUAS’ın uzman drone pilotları için değil “denizciler için tasarlandığını” söyledi. Lojistik Deniz Piyadeleri, açık kaynaklı Android tabanlı bir araç olan ordunun ATAK uygulamasında yol noktaları belirlemekten ibaret olan pilotluk ile dronu kullanmayı sadece birkaç gün içinde öğrenebilirler.

Deniz Piyadeleri, geçtiğimiz yaz aylarında testleri yapılan Leidos ve Kaman orta kaldırma dronlarını da sahaya sürmeyi planlıyor. Bu dronlar 25 deniz mili veya daha fazla menzilde 600 kiloya kadar taşıma kapasitesine sahip.

Ukrayna ve Rusya, drone ya da topçu saldırısı riskinin erzakların güvenli bir şekilde ulaştırılmasını zorlaştırdığı bölgelerdeki birliklere ikmal yapmak için otonom araçlar kullanıyor. Hatta Ukrayna, Rusya’nın ambulanslara ve yardım noktalarına yönelik saldırıları karşısında yaralı askerleri tahliye etmek için insansız hava araçlarını kullandı. Deniz Piyadeleri de Afganistan’daki uzak karakollara ikmal yapmak için 50 metrelik rotor açıklığına sahip Kaman insansız helikopterlerini kullanmıştı.

Kaman insansız helikopterleri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here