İsrail merkezli savunma şirketi Rafael, Iron Dome hava savunma sisteminin yeni bir ihracat konsept sürümünü tanıttı. Bu yeni sürüm, Boxer 8×8 piyade savaş aracı platformuna dayanıyor ve NATO pazarını hedefliyor, özellikle de İngiltere ve Almanya.

Rafael, Iron Dome füze savunma sisteminin yeni versiyonunu DSEI 2023 fuarında Avrupa ve NATO pazarına sunarak dikkat çekti. Sergilenen maketler, Boxer 8×8 tabanlı kara aracı üzerinde Iron Dome fırlatıcısı bulunduruyor ve İsrail için üretilen seri versiyonunun aksine 10 önleyici füze taşıdığı görülüyor. İsrail için üretilen versiyonda 20 Tamir önleyici füze bulunmaktadır.

Ayrıca, ikinci bir Boxer kara aracı şasesi üzerine C2 ve sensörler monte edildiğinde sistem 360 derece radar ve elektro-optik görüş sağlayabilecek.

Iron Dome’un gelen füze tehditlerine bağlı olarak balistik ve aerodinamik hedefleri 70 km’ye kadar mesafede engelleme yeteneğine sahip olduğu biliniyor.

Rafael yetkilileri, Iron Dome’un bu yeni sürümünün henüz erken pazarlama aşamasında olduğunu ve İngiltere silahlı kuvvetleri gibi potansiyel müşterilerle fikir alışverişleri yaptıklarını söylediler.

Iron Dome’u Boxer platformuna entegre etme fikri, İngiltere’nin büyük ölçekli Zırhlı Muharebe Aracı (IFV) tedariki planlarıyla bağlantılı olarak ortaya çıktı. Aynı zamanda, daha hafif ve taşınabilir bir Iron Dome sürümünün birçok ülkenin ihtiyaçlarına daha uygun olduğu düşünülüyor. İsrail yerel versiyonları ülke tehditlerine daha fazla odaklanmış durumda.

Son dönemde Rafael, hava savunma sistemlerine artan bir ilgi gözlemliyor. Firma, Iron Dome ihracat sözleşmesi için ABD Deniz Kuvvetleri ile anlaşma aşamasında bulunuyor. Sözleşme, 44 fırlatıcı ve 1,840 önleyici füze içeren üç batarya sistemini içeriyor. Sözleşmenin değeri henüz açıklanmadı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here