F-35 Test Uçağı Düştü: Teknoloji Yenileme Programı Etkilenebilir

0
105

ABD’nin New Mexico eyaletinde bulunan Kirtland Hava Kuvvetleri Üssü yakınlarında bir F-35 savaş uçağı düştü. Düşen Lightning II, çok az sayıdaki F-35 geliştirme test uçağından biriydi ve geçmişte programa gecikmelere yol açan bir sorunu daha da kötüleştirdi.

Lockheed’in Fort Worth, Teksas’taki tesisinden Edwards Hava Kuvvetleri Üssü, Kaliforniya’ya gitmekte olan uçak, New Mexico’daki Kirtland Hava Kuvvetleri Üssü’nde yakıt ikmali yaptıktan sonra düştü. Uçak, F-35 Savunma Sözleşmesi Yönetim Ajansı pilotu tarafından uçuruluyordu. Güvenli bir şekilde fırlatılan pilot, yerel bir hastaneye kaldırıldı ve durumunun stabil olduğu belirtildi.

Uçak, Technology Refresh 2 ile donatılmış bir test jetiydi ve ek test ekipmanı modifikasyonu için Edwards Hava Kuvvetleri Üssü’ne transfer ediliyordu.

F-35 Ortak Program Ofisi tarafından yapılan açıklamada, kaza yapan F-35’in ilk olarak Eylül ayında hükümet tarafından kabul edildiği ve daha fazla test ekipmanı almak için bir modifikasyondan geçtiği belirtildi.

Uçağın düşmesi, Teknoloji Yenileme 3 adı verilen yeni bir donanım ve yazılım paketini tamamlamaya çalışırken zaten kısıtlı olan F-35 programı için kötü bir haber olarak değerlendirildi. Milletvekilleri, yaklaşan Blok 4 güncellemesinin test ve değerlendirmesine yardımcı olmak için Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komitesi’nin 2025 Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası versiyonuna daha fazla test F-35’i eklemişti.

Yeni F-35’lerin teslimatı, TR-3 güncellemesiyle ilgili yazılım sorunları nedeniyle Temmuz ayından bu yana bekletiliyor. Yeni jetler, Lockheed’in tesislerinde TR-3’ün tamamlanmasını bekliyor.

Düşen jet, Deniz Piyadeleri tarafından işletilen, kısa kalkış ve dikey iniş yapabilen bir modeldi. Sosyal medya paylaşımları, uçağın havaalanından havalandığını ve kısa süre sonra bir tepeye çarptığını gösteriyor; ancak kazanın nedeni şu an için bilinmiyor.

Deniz Piyadelerine ait bir başka F-35B, Eylül ayında düşmüştü. Jet, pilotun güvenli bir şekilde fırlatılmasının ardından Güney Carolina’nın Charleston kenti yakınlarında kaybolmuş ve uçak 60 mil boyunca uçmaya devam etmişti. Yetkililer, sonunda jetin enkazını Charleston Ortak Üssü’nün kuzeydoğusunda, iki saatlik mesafede bulmuşlardı.

Joint Program Office’e göre, uçağın tam maliyeti değişmekle birlikte, yeni bir Deniz Piyadeleri F-35’in ortalama uçuş maliyeti 109 milyon dolardır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here