Kraliyet Hava Kuvvetleri’nin 12.Filosuna bağlı Eurofighter Typhoon (Tayfun) savaş uçakları  altı aylık bir konuşlandırma kapsamında Katar’a geldi. Katar Emiri Hava Kuvvetleri 1. Taktik filosunda bulunan Tayfun savaş uçakları ile FIFA Dünya Kupası futbol turnuvası sırasında birlikte görev yapacak. 

İki filo FIFA Dünya Kupası futbol turnuvasını desteklemek amacıyla hava polisliği operasyonlarını birlikte yürütecek. Turnuva 20 Kasım’da başlayacak, final maçı aynı zamanda Katar’ın Ulusal Günü olan 18 Aralık’ta yapılacak.

Kraliyet Hava Kuvvetleri’nin (RAF) 12.Filosuna bağlı ilk dört Tayfun savaş uçağı Eylül ayı sonunda RAF Coningsby üssünde ayrılarak Katar’a geldi. Ardından dört Tayfun savaş uçağı 11 Ekim’de Katar’da konuşlandı. Katar Hava Kuvvetleri’nin ilk Eurofighter Typhoon (Tayfun) savaş uçağı Katar’a 28 Ağustos’ta gelmişti. Futbol turnuvası başlayana kadar en az dört  Katar Hava Kuvvetleri Tayfun savaş uçağının daha gelmesi planlanıyor. 

“Eurofighter hava güvenliği için ideal bir platform” olduğunu söyleyen 12.Filo komutanı Leader Wilkinson, “ Bunu Londra olimpiyatlarında kanıtladık. Ancak biz katmanlı savunmanın parçasıyız. Birleşik Krallık Silahlı Kuvvetleri ve  Katar silahlı kuvvetlerinin savunma ve Dünya Kupası’nı koruma konusunda destekleyen başka birimler de olacak.” dedi. 

Katar hükümeti 2017 yılında İngiliz firması BAE Systems ile yaklaşık 5 milyar Sterlin (6.7 milyar ABD Dolar ) değerinde 24 Eurofighter Tayfun avcı uçağı almak için anlaşma yapmıştı. Anlaşma kapsamında teslimatlar 2022′ de başladı. 

Katar ve Kraliyet pilotları uçuşa hazırlanıyor.

Kraliyet Hava Kuvvetleri’nin (RAF) 12’inci filosu Temmuz 2018’de Katar ile müşterek çalışmak üzere yeniden düzenlendi. İkinci Dünya savaşından bu yana ilk defa RAF’ın bir filosu müşterek çalışma için yeniden oluşturuldu. İngiltere’nin Coningsby hava üssünde RAF personeli Katarlı pilotlara ve yer görevlilerine eğitim veriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here