Güney Kore yerli sanayii imkanları ile geliştirdiği KF-21 Boramae (”Falcon”) savaş uçağının ilk uçuşunu gerçekleştirmesinin ardından, yeni hedefi insanlı savaş uçaklarıyla birlikte çalışabilecek otonom insansız hava aracı (İHA) geliştirmek.

Havacılık web sitesi FlightGlobal, Güney Kore’nin geçtiğimiz hafta, insanlı savaş uçaklarıyla birlikte otonom sürüler halinde çalışabilecek, Loyal Wingman’ benzeri bir insansız savaş uçağı için Korean Air tercih ettiğini bildirdi.

Haberde, projenin gizli İnsansız Hava Aracı (İHA) filolarının geliştirilmesini öngördüğüne dikkat çekilirken, Güney Kore Savunma Geliştirme Ajansı’nın (ADD) geçen yıl konsepti geliştirmeye başladığı ve temel tasarımı tamamladığı belirtildi.

ADD ve Korean Air’in, bir insanlı uçağın ve üç ila dört gizli İHA’nın aynı anda görev gerçekleştirdiği bir ‘insanlı-insansız’ ekip oluşturma sistemi üzerinde çalışmayı planladığı yazılan haberde, Yeni İHA’nın gözetleme, elektronik harp ve kinetik saldırılar gibi görevleri kendi başına gerçekleştirebileceği belirtiliyor.

Güney Kore hükümeti ile Korean Air arasında Güney Kore’nin gizli teknolojisini ilerletmek ve yeni bir İHA geliştirmek için imzalana sözleşmenin Ekim ayında sonuçlandığı da bildirildi.

Sitenin haberinde, Güney Kore’nin yeni gizli İHA’sı kendi geliştirdiği KF-21 Boramae avcı uçağıyla birlikte çalışabilecek şekilde planlandığı vurgulandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here