Alman HENSOLDT firması Ukrayna’nın hava savunmasını güçlendirmek amacıyla yeni sipariş iki TRML-4D yüksek performanslı radar tedariki için sözleşme imzaladığını duyurdu. 

İki radar sisteminin teslimatının önümüzdeki üç ay içinde gerçekleşmesi bekleniyor.Yüksek performanslı radar sistemlerinin, Rusya’ya karşı savaşta Ukrayna birliklerinin savunma yeteneklerini güçlendirmesi bekleniyor.

Yıl başında HENSOLDT, Ukrayna için IRIS-T SLM hava savunma sisteminin bir parçası olarak dört adet TRML-4D radarı için sözleşme imzalamıştı. Geçen Ekim ayında Hensoldt, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri için geliştirilen IRIS-T satıhtan fırlatılan orta menzilli (SLM) hava savunma sistemini donatmak üzere bu radar sistemlerinden ilkini Diehl Defence’ye teslim etmişti.

TRML-4D Aktif Elektronik Taramalı Dizi Radarı (AESA) teknolojisini kullanıyor. Radar Küçük, hızlı ve alçaktan uçan veya manevra yapan seyir füzeleri, uçaklar, helikopterler çeşitli hava hedeflerini tespit etme, izleme ve sınıflandırma yeteneğine sahip. Yaklaşık 250 km’ye kadar bir yarıçapta yaklaşık 1.500 hedefin hızlı tespitini ve takibini sağlayabiliyor.

HENSOLDT, hava savunma radar sistemleri konusunda onlarca yıllık deneyime sahip ve bu alandaki kilit teknolojileri geliştirilmesini aktif olarak sürdürmektedir. Şirketin portföyünde Twinvis pasif radarı, Spexer ürün ailesi gemi ve hava trafiği radarları da içeriyor. 

HENSOLDT, Alman Donanmasının yeni firkateynleri ve korvetlerine hava sahası gözetimi ve Alman Silahlı Kuvvetlerinin hava meydanlarına yaklaşma radarları sağlıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here