ABD Dışişleri Bakanlığı’nın tahmini 450 milyon dolar değerinde anlaşmayla Pakistan’nın F-16 uçaklarını modernize etmesinden Hindistan’ın “endişeli” olduğu bildirildi.

Hindistan Savunma Bakanı Rajnath Singh, Çarşamba günü geç saatlerde ABD Savunma Bakanı Loyd Austin ile yaptığı telefon görüşmesinde endişelerini dile getirdi.

Singh Twitter paylaşımında,” ABD’nin Pakistan’ın F-16 filosunu modernize etme kararına ilişkin Hindistan’ın endişesini ilettim” ifadelerini kullandı.

Savunma Bakanı Singh, “Hindistan-ABD ortaklığını daha da pekiştirmek için Sekreter Austin ile diyaloğu sürdürmeyi dört gözle bekliyoruz.” sözlerini ekledi.

Geçen hafta ABD Dışişleri Bakanlığı, tahmini 450 milyon dolar değerinde bir anlaşmayla Pakistan’a F-16 uçaklarını modernize etmek için ekipman satışını onayladığını açıklamıştı.

ABD Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı (DSCA) planlanan modernizasyonun bölgesel askeri dengeyi değiştirmeyeceğini ve herhangi bir yeni yetenek, silah veya mühimmat içermediğini bildirdi. Fakat Çin’i dengeleme stratejisinde önemli bir ABD ortağı olan Yeni Delhi’de alarm zilleri çalmaya başladı.

Pakistan Hava Kuvvetleri F-16 bakım destek paketi yanı sıra Mart ayında Çin yapımı J-10C uçaklarını teslim almıştı.

ABD’nin Akdeniz bölgesindeki güvenlik endişeleri nedeniyle Türkiye’ye F-16 satışının netleşmemesi Pakistan anlaşmasını daha da ilgi çekici kılıyor.

Hintli askeri uzmanlar ABD tarafından sağlanan bakım destek paketinin, PAF F-16’larının daha gelişmiş silahlar ve sensörler taşımasına izin veren yükseltmeleri içermesi muhtemel olduğunu söyledi. Paketin güç dengesini önemli ölçüde değiştirmeyeceğini belirten uzmanlar, ” PAF’ın IAF’a karşı caydırıcılık yeteneğini sürdürmesine izin verecektir.” ifadelerini kullandı.

Hindistan’ın Rafale savaş uçaklarını satın alınması Pakistan’da F-16’nın gücüne meydan okuma ve PAF’ı caydırma girişimi olarak görüldü.

Rafale savaş uçağı kara üslerinden veya uçak gemilerinden hareket edebilen, çift motorlu, 4.5. nesil bir savaş uçağıdır. ABD merkezli Lockheed Martin tek motorlu süpersonik çok amaçlı savaş uçağı olan yeni F-16 Viper ‘ı geliştirdi. İki uçak uzunluk boyutu açısından neredeyse benzer. Rafale uçakları, F-16’ların 4220 kilometre menziline karşı 3700 kilometre menzile sahiptir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here