Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) düzenlenen IDEX 2023 fuarında ROKETSAN ile TAWAZUN COUNCIL arasında “Gelişmiş Füze Sistemleri ve Teknolojilerini Ortaklaşa Geliştirmek” niyetiyle mutabakat zaptı (Memorandum of Understanding / MOU) imzalandı.

MOU Roketsan Genel Müdür Murat İkinci ve Tawazun Savunma ve Güvenlik Sanayi İşleri Sektör Şefi  Muammar Abdulla Abushehab tarafından iki tarafın yetkilileri huzurunda imzalandı.

Mutabakat Zaptı, yüksek hassasiyetli ve yüksek hızlı füze sistemleri geliştirilmesi için iki şirketin kaynak ayırmasını hedefliyor.

Murat İkinci, “ Bu ortaklığımız önemli bir başarıya işaret ediyor ve Tawazun Council’in yeni görevine uygun olarak stratejik programları yönetme konusundaki kararlılığını gösteriyor.” ifadelerini kullandı. 

Tawazun Konseyi Savunma ve Güvenlik Sanayi İşleri Sektör Şefi  Muammar Abdulla Abushehab, “ROKETSAN ile ortaklık bir kilometre taşıdır. Tawazun Council’in başarılı ve ciddi ortaklıklar kurma konusundaki kararlılığının kanıtıdır.” dedi.

Ayrıca Birleşik Arap Emirlikleri ile Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB)  arasında  Savunma Sanayii İşbirliği Toplantılarının Başlatılmasına İlişkin Niyet Mektubu 14 Şubat 2022’de imzalanmıştı. 

BAE Silahlı Kuvvetleri ve Abu Dabi Polisinin satın alma ve sözleşmeleri  Tawazun Ekonomik Konseyi tarafından yönetilmektedir. 

Roketsan, IDEX’e Mini Akıllı Mühimmatlar MAM-L, MAM-C ve MAM-T’yi, Kısa Menzilli Tanksavar Silahı KARAOK’u, Orta Menzilli Tanksavar Silah Sistemi OMTAS ve Lazer Güdümlü Uzun Menzilli Tanksavar Silah Sistemi LUMTAS’ SUNGUR Hava Savunma Füze Sistemi’ni, hava, kara ve deniz platformlarından atılabilen seyir füzesi ÇAKIR’ı, genel maksat bombalarını akıllı hale getiren TEBER Güdüm Kiti’ni, yüksek isabet ve tahrip gücüne sahip TRG-300 Füzesi’ni, nokta vuruş kabiliyeti ve tahrip gücüyle fark yaratan TRLG-230 füzesini ve yeni geliştirilen LEVENT Yakın Hava Savunma Sistemi’ni sergiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here