İngiltere’nin en uzun süre tahtta kalan hükümdarı Kraliçe 2. Elizabeth 96 yaşında hayatını kaybetti.

Buckingham Sarayı’ndan yapılan açıklamada, “Kraliçe bugün öğleden sonra Balmoral’da huzur içinde hayatını kaybetti” denildi.

Başbakan Liz Truss, Başbakanlık Konutu önünde yaptığı açıklamada, Kraliçe 2. Elizabeth’in ölümünün hem İngiltere’de hem de dünyada şok etkisi yarattığını söyledi.

Truss, “Kraliçe 2. Elizabeth modern Britanya’nın üzerine inşa edildiği bir kaya gibiydi. Britanya bugün büyük bir ülkeyse, onun sayesindedir” diye konuştu.

Kraliçe 2. Elizabeth’in ölümüyle, en büyük oğlu eski Galler Prensi Charles Birleşik Krallık’ın yeni kralı ve devlet başkanı oldu. Prensi Charles Kraliçe’nin vefat ettiği günün akşamı ulusa hitap edecek.

kraliyet mensupları kendilerine verilen adlardan herhangi birini seçebildikleri için Galler Prensi tahta çıktıktan sonra adını değiştirmeyi seçebilir. Dolayısıyla ismi Kral Arthur, Philip veya George olabilir.

Kendi ismiyle devam etmeyi seçerse Kral III. Charles olacak ve taç giyme töreni Kraliçe’nin cenazesinden birkaç ay sonra gerçekleşecek.

Ayrıca Cambridge Dükü de muhtemelen Galler Prensi olacak.

Kraliçenin tabutu halkın saygılarını sunabilmesi için 4 gün boyunca Westminster Hall’de katafalkta duracak.

Ana Kraliçe’nin naaşının katafalkta beklediği üç gün boyunca 200 binden fazla insan saygılarını sunmaya gelmişti, Kraliçe için bu sayının daha yüksek olması bekleniyor.

Bundan sonra naaşın hem babası Kral VI. George’un hem de hem Kraliçe Ana’nın gömüldüğü Windsor Kalesi’ndeki St. George Şapeli’ne defnedilmesi bekleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here