İspanya ve Türkiye, Savunma Sanayi Konferansı’nda İşbirliğini Ele Aldı

0
45

İspanya ve Türkiye arasındaki 8. Hükümetlerarası Zirve kapsamında bugün İspanya Savunma Sistemleri Mühendisliği Enstitüsü (ISDEFE) merkezinde düzenlenen Savunma Sanayi Konferansı’na İspanya Savunma Bakanlığı’ndan Devlet Sekreteri Amparo Valcarce ve Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün katıldı.

Türk mevkidaşı Haluk Görgün ve Savunma Bakan Yardımcısı Sami Tüfekçi’nin eşlik ettiği Valcarce, İspanyol ve Türk şirketlerinin yetkilileri ve temsilcilerine, “iki ülke arasındaki mükemmel ilişkilerin, savunma sanayi alanındaki ikili işbirliğinin öncelikli ortaklar olarak sağlam bir olgunluğa ulaştığını gösterdiğini” vurguladı.

Savunma Bakan Yardımcısı, konuşması sırasında ortak projelere ve iki ülke arasında ortaya çıkan yeni işbirliği fırsatlarına dikkat çekti ve katılan şirketleri anlaşmaya varılmasını sağlayacak formüller bulmaya teşvik etti.

Valcarce, kurumsal desteğe örnek olarak hükümetin kamu şirketi Navantia’ya verdiği desteği gösterdi ve İspanyol endüstrisinin havacılık ve uzay sektörüne yönelik uygulamalarla yüksek teknolojik niteliklerinin altını çizdi.

İspanya ile bugüne kadar savunma sanayii alanında geliştirdiğimiz iş birliktelikleri vesilesi ile TCG Anadolu ve A400M nakliye uçağı projelerimiz başta olmak üzere birçok stratejik ortaklığımız bulunduğunu belirten Haluk Görgün, “Gerçekleştirdiğimiz ikili görüşmelerimiz vesilesi ile mevcutta devam eden bu iş birlikteliklerini karşılıklı olarak geliştirme yönünde hemfikir olarak yeni bir dönemin temellerini attık” dedi.

Görgün, “Savunma sanayimiz artık sadece kendi coğrafyasında değil, küresel boyutta da güçlü bir otorite haline geliyor. İcra ettiğimiz her bir uluslararası toplantıda bu gerçeği görmek bizler için son derece mutluluk verici.” ifadelerini kullandı.

Anahtar Kelimeler:

  • İspanya Savunma Sistemleri Mühendisliği Enstitüsü (ISDEFE), Savunma Sanayi Konferans, Amparo Valcarce, Haluk Görgün, Savunma Bakan Yardımcısı, Sami Tüfekçi, Navantia, TCG Anadolu, A400M Nakliye Uçağı, İkili İşbirliği, Stratejik Ortaklıklar, Savunma Sanayii

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here