İspanyol Donanması, Amerikan Lockheed Martin’i İspanyol sanayisiyle ittifakları derinleştirmeye çağırdı

0
41

İspanyol Donanması üst yönetimi ve Amerikan şirketinin temsilcileri, bu yıl içinde iki kez Madrid’de bir araya geldi. Toplantıda, üzerinde birlikte çalıştıkları ana programlar gözden geçirildi.

İspanyol Donanması ve Amerikan şirketi Lockheed Martin, bu hafta Madrid’de, Deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral Antonio Piñeiro Sánchez başkanlığında üst düzey bir toplantı gerçekleştirdi. Bu, yıl içinde yapılan bu tür ikinci toplantıdır. Geçtiğimiz 13 Mart’ta her iki taraf da Donanma karargahında ilk toplantılarını gerçekleştirdi.

Donanma üst yönetimi, Lockheed Martin temsilcilerine, “Savunma sanayimizin ana şirketleri olan Navantia, Indra veya Sener ile ilişkiler kurmanın önemini” vurguladı. Donanmanın kendi sosyal medya hesaplarında açıkladığına göre, aynı mesaj Mart ayında Amerikan firması ile yapılan toplantıda da verilmişti.

Lockheed Martin, bu yıl Ocak ayında Indra ile radarlar, elektronik harp ve simülasyon gibi alanlarda ortak gelişme çabaları için iddialı bir anlaşma imzaladı. Navantia ile olan işbirliği ise, hizmette olan S-80 denizaltısı ve gelecekteki F-110 fırkateyni savaş sistemi üzerine odaklanmaktadır. Amerikan firması ayrıca Grupo Oesía ile anlaşmasını daha da genişletti.

Savunma Bakanlığı, geçen yıl ortasında Lockheed Martin’e, sekiz yeni MH-60R denizaltı savunma helikopteri, ek silahlar ve ilgili ekipmanların tedarikini ihale etti. İlk helikopterler 2025 yılı sonunda Donanmaya ulaşacak.

F-110 fırkateyni, S-80 denizaltısı ve MH-60R Romeo helikopteri, şirketin şu anda İspanya’da dahil olduğu ana deniz programlarıdır.

İspanyol Donanması, Lockheed Martin’in portföyündeki yıldız olan F-35B savaş uçağını, eski Harrier uçaklarını değiştirmek için ilgisini kamuoyuna defalarca dile getirdi. Amerikalı savaş uçağı, son yıllarda Avrupa’da -en son komşu Portekiz’de- siparişler aldı. Ancak İspanya’da Savunma Bakanlığı, olası satın alma hakkında şimdiye kadar bir açıklama yapmaktan kaçındı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here