Navantia tarafından İspanyol Donanması için inşa edilen S-80 serisinin ilk denizaltısı olan S-81 “Isaac Peral “ liman denemeleri kapsamında ‘dizel motorlarının devreye alınması ‘ testini başarıyla geçti.

Cartagena tersanesi rıhtımında gerçekleştirilen test ardından bir sonraki aşama olan bir dizi teknik incelemeyi içine alan Sistem Mühendisliği süreci takip edecek. Dizel motorlarının çalıştırılması, güç verilmesi ve bataryaların gemiye entegrasyon sonrası gemiye güç vermesi gibi testlerin ardından dördüncü güvenlik aşaması geçilmiş oldu.

S-80 sınıfı denizaltılar, akülerinin şarj edilmesini sağlayan ve ana elektrik motoruna doğrudan güç veren dizel alternatör redresörlü dizel motorlara sahiptir. Dizel motorlar Navatia Cartagena motor fabrikası tarafından MTU lisansı altında üretilmektedir.

Testlerin gerçekleştiği gün, İspanyol Donanmasının yarı ömür uzatılması yapılan S-71 Galerna denizaltıların dizel motorları, Donanma müfettişleri huzurunda güvenlik testleri gerçekleştirildi.

S-80 denizaltıları nükleer olmayan en büyük denizaltılarından biri olarak kabul ediliyor, yaklaşık 80 metre uzunluğunda ve 3 bin ton deplasmana sahip.

Sıvı oksijen ve etanol karşımı kullanan “Havadan bağımsız tahrik sistemi” ile donatılan denizaltının, hidrojeni ayrıca depolamak için hidrojen tanklarına ihtiyacı bulunmuyor.

Üç ana silahla donatılabilen platformda, DM2A4 ağır torpido, UGM-84 Sub-Harpoon gemisavar füzesi ve SAES mayını kullanılacak. Denizaltı ayrıca UGM-109 Tomahawk füzelerine de sahip olacak.

2022 yılında deniz testlerine başlaması beklenen S-81’in, 2023’ün başlarında donanmaya teslim edilmesi hedefleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here