İspanyol Hava Kuvvetleri’nden Pasifik’e Tarihi Görev

0
40

İspanyol Hava ve Uzay Kuvvetleri, modern tarihinin en büyük operasyonel ve lojistik meydan okumalarından birine hazırlanmaktadır. Haziran sonundan Ağustos ortasına kadar sürecek bir buçuk aylık bu görev, dört Eurofighter savaş uçağı ve iki A400M nakliye uçağını, Fransa ve Almanya’dan gelen uçaklarla birlikte, Alaska’dan Avustralya’ya kadar Pasifik boyunca uçurarak Hindistan’a ulaştırmayı hedefliyor.

Bu kapsamlı ve zorlu görev, İspanyol Hava Kuvvetleri’nin uzun menzilli operasyonel kabiliyetlerini sergilemek ve Avrupa hava kuvvetlerinin projeksiyon yeteneğini dünyanın herhangi bir köşesinde göstermek amacıyla düzenleniyor.

1926’da İspanya ile Arjantin arasında ilk kez uçan efsanevi deniz uçağı “Plus Ultra” adı, bu misyon için İspanyol hava gücüne verildi. Bu görev kapsamında, dört Eurofighter savaş uçağı, iki A400M ve bir A330 olmak üzere toplam yedi uçak ve 240 havacı (her biri 120 kişilik iki rotasyon halinde) konuşlandırılacak.

Uçaklar, 56 gün içinde 58.000 kilometre kat ederek Ağustos ayında İspanya’ya dönecek ve dünya turunu tamamlayacak. İspanyol Hava Gücü, 26 Haziran’da İspanya’daki Albacete hava üssünden Almanya’ya doğru yola çıkacak. Almanya’nın Noverning (Köln) hava üssü, İspanyol ve Alman birlikleri için başlangıç noktası olacak ve üç ülke için son durak Hindistan’daki Sulur üssü olacak. Uçaklar, Arctic Defender (Alaska, ABD), Pitch Black (Avustralya) ve Tarang Shakti (Hindistan) tatbikatlarına katılacaklar.

Hava gücü, Filipinler ve Malezya gibi bölgedeki bazı ülkelerde lojistik duraklar gerçekleştirecek. Hindistan’daki son duraktan sonra, İspanyol birliği Birleşik Arap Emirlikleri’nde bir durak yapacak ve ardından İspanya’ya dönecek.

Tatbikat, öncelikle Hint-Pasifik bölgesini kapsayacak ve ana hedefi, bir Avrupa hava kuvvetinin dünyanın herhangi bir köşesinde projeksiyon yeteneğini göstermektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here