Gazze şehrinde bulunan Şifa Hastanesi’ne İsrail güçleri tarafından gerçekleştirilen bir operasyon duyuruldu. İsrail ordusu, Hamas’a karşı gerçekleştirilen bu operasyonun Gazze’deki en büyük hastane kompleksinde gerçekleştiğini belirtti.

Operasyonla ilgili yapılan açıklamada, İsrail ordusunun istihbarat bilgileri ve operasyonel bir zorunluluk temelinde hareket ettiği ifade edildi.

Silahlı kuvvetlerin, Şifa Hastanesi içerisinde belirli bir alanda Hamas’a karşı hassas ve hedefe yönelik bir operasyon düzenlediği belirtildi.

Açıklamada, operasyona katılan güçlerin tıbbi ekipleri ve Arapça konuşan personeli içerdiği vurgulandı. Bu personelin, karmaşık ve duyarlı bir ortama hazırlık için özel eğitim aldığı, sivillere zarar vermemek amacıyla hareket ettikleri belirtildi.

İsrail ordusu, operasyonun hastane, tıbbi ekip veya sivillere zarar verme amacı taşımadığını vurgulayarak, hastanedeki tüm Hamas militanlarının teslim olmaya çağırdı. Operasyon öncesinde hastanenin boşaltılması için çaba harcandığı ve bu amaçla özel bir güvenli geçiş açıldığı ifade edildi.

Ayrıca, hastane yönetiminin operasyon öncesinde bilgilendirildiği ve operasyonun ilerleyen aşamalarında, kuvözler, tıbbi ekipman ve bebekler için yiyecek transferi yapılacağı belirtildi.

Bir görgü tanığı, yüzlerce askerin hastaneyi “bastığını” ve arazide tankların bulunduğunu söyledi.

Al Jazeera Arapça’ya göre, İsrail ordusu El Şifa Hastanesi’ne baskın düzenledi ve tıbbi personeli sorguluyor. İddialara göre askerler hastane içinde arama yapıyor.

Hasta, doktor ve hastanenin içinde bulunanlar ağır ateş altında hastaneden ayrılmaları konusunda uyarıldı. Birçok doktor, yalnız bırakılırlarsa ölecekleri için yaralı hastalarla içeride kalmaya karar verdiklerini ifade etti.

Binanın çeşitli girişlerinde kontrol noktaları kuruldu ve içeri giren veya çıkan herkes durdurularak sorgulanıyor.

İsrail’in Gazze’deki Şifa hastanesine düzenlediği baskınla ilgili olarak Beyaz Saray’dan ilk açıklama geldi. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü, “Havadan bir hastaneye saldırıyı desteklemiyoruz ve masum, çaresiz, tıbbi bakım almaya çalışan hastaların çatışmanın ortasında kaldığı bir hastanede çatışma görmek istemiyoruz” dedi.

Beyaz Saray yetkilisi, Salı günü Başkan Biden’ın daha önce yaptığı açıklamaları tekrarlayarak hastanelerin ve hastaların korunması gerektiğini vurguladı.

İsrail sürekli olarak hastanenin Hamas tarafından bir üs olarak kullanıldığını ve grubun hastanenin altında bir operasyon üssüne sahip olduğunu iddia etti. Salı günü ABD de ilk kez kendi istihbaratıyla bu iddiaları doğruladığını söyledi. Hamas’ın yanı sıra başka bir Filistinli militan grup olan İslam Cihad’ın da Şifa hastanesinden komuta ve kontrol merkezi olduğu ve orada “silahlar depoladığını” belirtti.

Hamas, bu iddiaları sürekli olarak reddetti ve Beyaz Saray’ın bu doğrulamayla İsrail’e hastaneye baskın düzenlemeye “yeşil ışık yaktığını” söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here