İtalyan Hava Kuvvetleri envanterindeki C-27J Spartan filosunun modernizasyonu kapsamında Havacılık Silahlanma ve Uçuşa Elverişlilik Müdürlüğü (ARMAEREO) ile Leonardo arasından sözleşme imzalandı.

Sözleşmeyle C-27J Spartan uçaklarının aviyonik konfigürasyonun geliştirilmesi, entegrasyon kalifikasyonu ve sertifikasyonu, bir dizi genel sistemin yükseltilmesi, kendini koruma sistemi ve uçuş simülatörü modernize edilecek.

Leonarda firması İtalyan Hava Kuvvetleri’nden önce, Avustralya Hava Kuvvetleri filosu modernizasyonu için anlaşma imzaladı. Ayrıca Romanya ve ABD’nin SOCOM ve ABD Sahil Güvenlik birimlerinde kullanılan C-27J uçak filolarının aviyonik modernizasyonu için seçildi.

Bir “taktik hava nakliyecisi” olarak tanımlanan  C-27J Spartan uçakları birlik ve kargonun havadan nakliyesi, tıbbi tahliyede, VIP taşımacılığı, insani yardım ve doğal afet müdahalesinde ve yangınla mücadele  görevlerinde kullanılabiliyor. 

Ayrıca C-27J uçakları Deniz Devriyesi (MPA), Denizaltı Savunma Harbi (ASW) ve Komuta-Kontrol-Haberleşme, İstihbarat, Gözetleme ve Keşif (C3ISR) versiyonlarında yapılandırılabiliyor. 

İtalyan ordusunda nakliye filosunda 10, elektronik Harp konfigürasyonunda 2 olmak üzere toplam 12 C-27J uçakları kullanılıyor. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here