Japonya Deniz-Yer Bilimi ve Teknolojisi Ajansı'na ait AUV-Next, 4.000 metre derinliğe kadar keşif yapabiliyor.

Japon hükümeti, otonom su altı araçları (AUV) veya su altı insansız araçlarının yerli üretimini teşvik etmek için bir konsey kurmayı planlıyor. 

Bu karar sualtı insansız araçların  performansını artırmaya ve istikrarlı bir tedarik sağlamak için yerli imkanlar ile üretimlerini teşvik etmeye yönelik bir stratejinin parçasıdır.

İlk etapta Kamu-özel kurumların talep ve arz ile ilgili sorunları ve gelecekte su altı insansız araçlarının nasıl kullanılacağını incelemeside bekleniyor. Japonya bu araçları deniz tabanı topografyasının gözlemlenmesi ve araştırılması gibi çeşitli amaçlar için kullanıyor. Hükümet, deniz kaynaklarının geliştirilmesi ve güvenliğinde bu araçların daha da önemli roller oynayacaklarına inanıyor.

Şu anda Japonya’da kullanılan su altı araçları çoğu yabancı yapımdır. Amerika Birleşik Devletleri, küresel AUV pazarında en büyük paya sahiptir. Ancak Çin, İngiltere ve diğer ülkeler de bu tür araçları geliştirmeye başladı.

Hükümetin AUV’lerin yerli üretimini teşvik etmek için bir konsey kurma planı, ekonomik güvenliği sağlama ve istikrarlı bir AUV tedariki sağlama yolunda önemli bir adım olarak gösteriliyor. 

Otonom su altı araçların yerli üretimi, küçük pazar boyutu ve karlılıklarına yönelik net beklentilerin olmaması nedeniyle yavaş ilerleme kaydetti. 

Hükümetin ara planında, konseye AUV’leri geliştirmeye ve kullanmaya hevesli yerel işletmeler ve üniversitelerin yanı sıra ilgili hükümet kurumlarının, işletmelerin güvende hissetmelerine yardımcı olacak bir ortam oluşturmak.  

Japon hükümeti, Okyanus Politikası Genel Merkezi tarafından bu yılın sonuna kadar AUV stratejisinin benimsenmesi bekliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here