Türk Deniz Kuvvetleri’nin Karadeniz, Ege Denizi ve Doğu Akdeniz’de icra edilecek Mavi Vatan-2022 Tatbikatı başladı. Tatbikat 11-21 Nisan 2022 tarihleri arasında gerçekleşecek.

Milli Savunma Bakanlığı açıklamasında, ” Tatbikata; 122 gemi, 41 hava unsuru, amfibi deniz piyade birlikleri ve amfibi hücum timleri, SAT ve SAS görev timleri ile kıyı birlikleri, diğer Kuvvet Komutanlıkları, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve çeşitli kamu kurum ve kuruluşları katılıyor. “ ifadelerini kullandı.

Tatbikat kapsamında, karargahların ve harekat merkezlerinin sevk ve idare etkinliği gözlenmesi, tatbikata katılan unsurların çok tehditli ortamda karar verme yeteneklerinin değerlendirmesi, diğer Kuvvet Komutanlıkları ve Kamu Kurumları ile müşterek çalışabilirlik usullerinin geliştirilmesi hedefleniyor.

Tatbikata 10 fırkateyn, 17 Hücumbot, 8 Mayın Avlama Gemisi, 12 Karakol Gemisi, 6 Korvet, 11 Denizaltı, 32 Yardımcı Sınıf Gemisi ve 25 Çıkarma Gemisi katılıyor. Ayrıca Test ve Eğitim Gemisi TCG UFUK (A-591) gemisi ilk defa bir tatbikatta görev almış olacak.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı hava unsurlarından 17 Helikopter, 10 Deniz Karakol Uçağı ve 14 İHA Katılıyor. Türk Deniz Kuvvetleri envanterinde bulunan AKSUNGUR SİHA, Roketsan MAM-L mühimmatı atışı Seçkin Gözlemci Günü’nde gerçekleşecek. Envantere MELTEM-3 Projesi ile yeni giren P-72 Deniz Karakol Uçaklarıda tatbikatta görev alacak.

Ayrıca 4 SAT ve 2 SAS Görev Timi, Amfibi D.P. Birliği ve Amfibi Hücum Timleride tatbikata katılacak.

Kara Kuvvetleri’nden CH-47 Chinook, Genel Maksat ve Taarruz helikopterleri katılırken, Hava Kuvvetleri’nden taarruz uçakları, Havadan İhbar ve Kontrol (HİK) Uçakları, hedef çekme uçakları ve KBRN timleri katılıyor.

İçişleri Bakanlığı’ndan arama kurtarma helikopteri, arama kurtarma timi ve Sahil Güvenlik Botları katılacak.

Tatbikat harekata hazırlık safhası 11-14 Nisan’da, Çok tehditli ortam safhası 15-18 Nisan’da ve Liman Ziyaretleri ve Seçkin Gözlem Günü 19-21 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek.

11-14 Nisan 2022 tarihleri arasında temel deniz hareket nevilerine yönelik, su üstü harbi, deniz altı savunma harbi, mayın harbi, hava savunma harbi, elektronik harp, denizde denetim harekatı ve denizaltı kurtarma harekatını içeren, harekata hazırlık eğitimleriyle yüksek süratli gelişmiş insansız su üstü ve hava hedeflerine fiili silah atışları, Kara ve Hava Kuvvetleri Komutanlıkları ile müşterek eğitimlerin icra edilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here