20 Sırp'tan oluşan grup, Merdare'deki sınır noktasını kapattı.

Sırbistan, Kosova’nın kuzeyinde yaşayan sırp azınlıkla Kosova hükümeti arasında gerginliğin artması üzerine Sırp ordusunu teyakkuza geçirdi. 

Sırbistan Savunma Bakanı Milos Vucevic, Kosova ile yaşanan gerginlik yüzünden ordunun her an çatışmaya girmeye hazır hale getirildiğini söyledi. 

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç,  dün gece sınıra yakın Sırp askeri birimlerini ziyaret etti; ardından Kosova Sırp temsilcileriyle görüşme gerçekleştirdi.

Kosova Başbakanı Albin Kurti,  Bosna Hersek Televizyonuna verdiği bir demecinde, kuzeydeki barikatların Belgrat hükümeti tarafından yönetildiğini söyledi.

Başbakan Kurti, KFOR eğer barikatları kaldırmazsa o zaman  Kosova kurumlarının bunu yapabileceğini ifade etti.

Kosova İçişleri Bakanı Xhelal Sveçla, Kosova’nın savaş için hazırlık durumu ilan ettiği açıklamaların gerçek olmadığını söyledi. Sveçla, bunun Sırbistan-Rusya ikilisinin propagandası olduğunu belirtti.

Sosyal medya paylaşımında Sveçla,  Kosova’nın, Sırbistan gibi saldırgan ve işgalci emelleri olmadığını ifade ederek, Kosova’nın amacının barış ve istikrar, Sırbistan’ın ise  istikrarsızlık ve savaş olduğunu kaydetti.

Öte yandan NATO’nun Kosova’daki barış gücü KFOR da son haftalarda bölgedeki varlığını artırdı.

Kosova yönetiminin Sırbistan plakalı aracı bulunan Kosovalı Sırplara Kosova plakası zorunluluğu getirmek istemesi gerilimi artırmıştı. Plaka kararıyla ilgili olarak Kasım ayı sonunda Avrupa Birliği’nin arabuluculuğunda anlaşma yapılmış; Kosova yönetimi plakalarını değiştirmeyenlere ceza verilmesi planından geri adım atmıştı.

Kosova’nın yaklaşık 1,8 milyonluk nüfusunun yüzde 92’si Arnavut, yüzde 6’sı Sırp. Ülkede Türk nüfus da bulunuyor.

Kosova, 100’den fazla ülke tarafından bağımsız bir devlet olarak tanınıyor, bu ülkeler arasında Sırbistan, Rusya ve Çin yok.

Türkiye, Kosova’nın bağımsızlığını ilk tanıyan ülke olmuştu.

Kaynak: Ajanslar, BBC, Kosova Haber,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here