Kraliyet Donanması, muharebe sahasında İHA’ların ne kadar faydalı olabileceklerini görmek için iki farklı dron tasarımını zorlu testlerden geçirdiklerini açıkladı.

Malloy Aeronautics T-600 quadcopte ve indracers Autonomous Systems’in Ultra dronları 100kg’lık ağır yükleri uzun mesafelerde ve 250kg’lık yükler ile kısa mesafelerde taşıma yeteneklerini başarıyla kanıtladıkları belirtildi.

Gerçekleştirlen son testlerde Malloy T-600’ün 250 kg’lık bir yük ile kısa mesafe uçtu, Windracers Ultra’nın sabit kanatlı İnsansız Hava Aracı 100 kg’lık yükü, 1.000 km uzakta Queen Elizabeth sınıfı uçak gemisi uçuş güvertesini benzeyen bir platforma başarıyla bıraktığı açıklandı.

İki tasarım cephe hattına insani yardım malzemeleri, ilk yardım, mühimmat ve yedek parça gibi malzemeleri teslim etmek görevinde kullanılacak.

Malloy ve Windracers’a dronlarını daha da geliştirmeleri için 300.000 sterlinlik bir sözleşme imzalandı.

Kraliyet Donanması İnsansız sistemleri sayılarını arttırmayı planlıyor. ‘Project Vixen’ adı verilen bir proje kapsamında İnsansız Hava Araçları’nı muharebe, havadan yakıt ikmali ve havadan erken uyarı dahil olmak üzere bir dizi görev için düşünülüyor.

Future Maritime Aviation Force başlıklı resmi Kraliyet Donanması yayınında, Kraliyet Donanması helikopter tabanlı havadan erken uyarı (AEW) platformu Merlin HM2 Crowsnest’i sabit kanatlı bir insansız sistemle değiştirmeyi planlıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here