21 Haziran 2017 tarihinde Milli Savunma Bakanlığı'ndaki bir brifing odasında Kuzey Kore insansız hava aracını (İHA) inceleyen basın basın mensupları.

Güney Kore Genel Kurmay Başkanlığı, Kuzey Kore insansız hava araçlarının (İHA) Güney Kore hava sahasına izinsiz girdiğini, Güney ordusunun Seul’e kadar ulaşan bir İHA’yı düşüremediğini açıkladı. 

Genel Kurmay Başkanlığı, sabah 10:25’ten itibaren Gyeonggi Eyaleti üzerinde hava sahasına giren İHA olduğu varsayılan çok sayıda “tanımlanamayan nesne” tespit etti.

Beş İHA’nın iki Kore’yi ayıran Askeri Sınır Çizgisini (MDL) geçtiğini söyledi. Bunlardan biri Seul’ün kuzey kısmına ulaştı ve diğer dördü Batı Denizi’ndeki Ganghwa Adası yakınlarına uçtuğu tespit edildi. Yetkililer Ganghwa Adası uçan dört iHA’nın dikkati dağıtmak için kullanıldığını varsaydıklarını söyledi.

Genel Kurmay yekilileri İHA’lardan biri Seul’ün kuzey kısmına ulaştığını ve Kuzey’e dönmek için Askeri Sınır Çizgisini üzerinden tekrar uçtuğunu söyledi. Diğerleri Güney Kore radarlarından kayboldu.

Ordu, Seul’e ulaşan İHA’nın yaklaşık 2 metre kanat açıklığına sahip planör tipi olduğunu söyledi. Güney Kore ordusu İHA’lara müdahale etmek için savaş uçakları ve saldırı helikopterleri gönderdi, fakat hedefleri düşürmede başarasız oldu.

Genel Kurmay yetkilisi “Uçağımız İHA’ya yaklaştı ve görsel temas sağladı. Fakat sivil bir alan üzerinde uçtuklarından olası tali hasar nedeniyle vuramadık” dedi.

Bir helikopterin Batı Denizi’ndeki ıssız Gyodong Adası yakınlarındaki İHA’ları imha etmek için yaklaşık 100 adet 20 milimetrelik mermi ateşlediğini, ancak helikopterin belirli bir hedefe değil  İHA’nın uçtuğu tahmin edilen yöne ateş ettiği bildirildi.

İHA’LARI ÖNLEME OPERASYONUNDA BİR KA-1 UÇAĞI DÜŞTÜ


Seul’ün yaklaşık 140 kilometre doğusundaki Hoengseong İlçesine düşen Güney Kore askeri uçağına Seul itfaiyesi müdahale ediyor. Kaynak: Yonhap

Ordu ayrıca İHA’yı önleme operasyonuna yardımcı olmak için bir KA-1 hafif taarruz uçağı konuşlandırdı. Ancak uçak bilinmeyen bir nedenle sabah 11:39’da Hoengseong İlçesine düştü. KA-1’deki iki pilot fırlatma koltuğu ile atlayarak sağ kurtuldu.  

Ayrıca Ordu karşı önlemin bir parçası olarak MDL yakınlarına ve Kuzey sınırı boyunca insanlı ve insansız keşif varlıkları konuşlandırdığını da söyledi.

İHA’ların uçuşu nedeniyle Gimpo ve Incheon uluslararası havalimanlarında sivil uçuşlara 44 dakika ara verildi.

Kuzey Kore İHA’ları 2017 yılında sınırında uçmuş, Kuzey Gyeongsang Eyaleti, Seongju’daki bir ABD Terminali Yüksek İrtifa Alan Savunma bataryasının fotoğraflarını çektikten sonra dönüş sırasında düşmüştü. 

Kuzey Kore sınırın yakınında bir çok sefer İHA uçuşları gerçekleştirdi. 2014 yılında sınırda çok sayıda Kuzey Kore İHA’sı bulundu. Mart ayında, Batı Denizi’ndeki Paju, Gyeonggi Eyaleti ve Baekryeong Adası’nda iki İHA, Nisan ayında Gangwon Eyaleti, Samcheok’ta bir İHA ve Eylül ayında aynı adada bir başka İHA bulundu. 

Ordu, Pazartesi günü tespit edilen İHA’nın 2014 yılında bulunan 1,9 ila 2,5 metre kanat açıklığına ve 1,2 ila 2 metre uzunluğa sahip olanlara benzer olduğunu varsayıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here