Malezya Kraliyet Hava Kuvvetleri (RMAF) her biri 18 uçaktan oluşan iki aşamada alınacak 36 yeni Eğitim ve Hafif Muharebe Uçağı (FLIT-LCA) projesi kapsamında Kore Havacılık ve Uzay Sanayii (KAI) yapımı FA-50 Golden Eagle hafif savaş uçağını seçme olasılığının yüksek olduğu bildirildi. 

Singapur merkezli Global Business Press savunma portalı ismi açıklanmayan bir yetkiliye dayandırdığı haberde,  Hava Kuvvetleri Komutanı  Gen Asghar Khan Goriman Khan’ın diğer rakip uçaklara kıyasla FA-50’ye büyük ilgi gösterdiği belirtildi.  Yetikili, FA-50’nin fiyat açısından ve verimli bir süpersonik  hafif saldırı platformu olduğunu söyledi. Mevcut hükümet önümüzdeki seçimlerde tekrar iktidara gelmesi durumunda anlaşmanın gerçekleşmesi bekleniyor. 

Malezya’nın FLIT Hafif Muharebe Uçağı ihalesine Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) HÜRJET ile Hindistan ise yerli yapımı Hafif Muharebe Uçağı (LCA) Tejas MK-I uçağı ile katılıyor. 

TUSAŞ Malezya ile savunma sanayii ve havacılık alanında ortak yeni proje çalışmaları kapsamında Malezya’nın ticaret başkenti Selangor’da yer alan Cyberview Futurise yerleşkesinde yeni bir ofis açmıştı.

Güney Kore Savunma Bakanı Suh Wook, Nisan ayında Malezyalı mevkidaşı Hishammuddin Bin Tun Hüseyin ile bir araya gelerek savunma işbirliği konusunda bir mutabakat zaptı imzalamıştı.Güney Koreli Bakan Suh Wook, mevkidaşına FA-50 uçağının tanıtımını yapma fırsatı bulmuştu. 

Yerli olarak geliştirilen KAI FA-50 hafif saldırı uçağı, ROKAF’ın eskiyen F-5E/F ve A-37 uçak filosunun yerini aldı.  Uçak 1990’ların sonlarında Lockheed Martin ile işbirliği içinde geliştirildi ve ilk olarak 2005’te hizmete girdi. Bir General Electric F404 turbofan motor tarafından destekleniyor, Mach 1.5 hıza ulaşabiliyor ve 1.850 kilometre (1.150 mil) uçuş menziline sahip.

T-50 süpersonik gelişmiş eğitim platformunu temel alan FA-50, uygun fiyatlı ve verimli bir süpersonik hafif saldırı platformu olarak sunulmaktadır.  Yakın zamanda Kolombiya Hava Kuvvetleri, bir sonraki jet eğitim uçağı olarak TA-50 ve FA-50 karışımını seçti.  Asya Pasifik bölgesinde Tayland, 2015 yılında aldığı dört uçağa ek olarak sekiz KAI T-50 avcı eğitim uçağı satın aldı.

Güney Kore’nin tek uçak üretici firması Korea Aerospace Industries Co. (KAI), Endonezya ile gelişmiş eğitim jetleri tedarik etmek için 240 milyon dolarlık anlaşma imzaladığını açıkladı. Anlaşma kapsamında Endonezya Hava Kuvvetleri’ne (IAF) altı adet T-50i gelişmiş eğitim jeti tedarik edilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here