Savunma Sanayii Başkanlığı Uçak Daire Başkanı Abdurrahman Şeref Can, Milli Muharip Uçak (MMU’da) kullanılacak F110 motorlarının Türkiye’ye teslim edildiğini açıkladı.

Bu yıl 9’uncusu düzenlenen Hava ve Aviyonik Sistemleri Semineri  Ankara (Gar) Otelinde başladı. Açılış konuşmalarını Organizasyon komitesi adına Yüksek Mühendis Albay (E) Zafer Betoner, Tuğamiral (E) Berker Tok ve Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) Uçak Daire Başkanı Abdurrahman Şeref Can yaptı.

Seminere katılan Savunma Sanayii Başkanlığı Uçak Daire Başkanı Abdurrahman Şeref Can, Milli Muharip Uçak (MMU’da) kullanılacak F110 motorlarının Türkiye’ye teslim edildiğini açıkladı.

Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir, 7 Mayıs 2020’de yaptığı açıklamada,  “ilk prototipler için biz F110 motoru kullanılsın dedik.F110 motorunun tedarikinde şu anda bir sorun yok ve şu anda 5-6 adet motorun (prototiplerde kullanılacak F110 motorları) tedariki yapılmış durumda.” açıklamasını yapmıştı.

General Electric tarafından geliştirilen F110 Turbofan Motor Sistemleri, Türk Hava Kuvvetleri envanterinde yer alan F-16 Fighting Falcon savaş uçakları tarafından da kullanılıyor. TEI’de çok önemli üretilen bir motor oluğunu vurgulayan İsmail Demir, “kullandığımız, bakımı ve onarımını her şeyini yaptığımız bir motor. Bundan başlamak daha emniyetli geldi bize.” şeklinde konuşmuştu.

İTÜ SAVTEK tarafından düzenlenen Savunma Teknolojileri Günleri etkinliğine katılan  TEI (TUSAŞ Motor Sanayii) Genel Müdürü Mahmut Faruk Akşit, Şu ana kadar Türk Hava Kuvvetleri envanterinde bulunan tüm F-16 savaş uçaklarının 311 adet F110 motorları TEI tarafında üretildiğini, Umman hava Kuvvetleri içinde lisans altında 10 adet motor satıldığını açıklamıştı.

Mart ayında gerçekleştirilen İTÜ SAVTEK Savunma ve Teknoloji Günleri’nde konuşan Savunma Sanayii Başkanlığı Uçak Daire Başkanı Abdurrahman Şeref Can, “MMU’nun yapısal parçalarının üretimi büyük ölçüde tamamlandı. Önümüzdeki birkaç ay içerisinde üretim ve montaj hattına giren prototipin görüntüleri ortaya çıkacak” ifadelerini kullanmıştı..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here