Milli Muharip Uçak (MMU) iniş takımları üzerindeki fotoğrafı yayımlandı. AirTürk Haber tarafından yapılan paylaşımda #MMU iniş takımları üzerinde durduğu görülüyor.

TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil geçen hafta katıldığı bir konferansta, “Milli Muharip Uçak (MMU) projesinin çok hızlı yol aldığını şu anda dün itibariyle ‘iniş takımları’ geldi, takılıyor.. ayın 20’si itibariyle uçak iniş takımları üzerine oturacak ve motoruda takılacak..18 Mart’ta aviyonikleri içine konmuş, kokpiti bitmiş, kanopisi takılmış, iniş takımları ve yakıt tankları olmak üzere her şeyi üzerinde olacak..” İfadelerini kullanmıştı.

Kanopisi bir Türk firması olan VOLO tarafından yapıldığını söyleyen Kotil,  “ savaş uçakları Kanopisini yapmak zordur. Optik olarak çok güzel yapmak zorundasınız. Pilotlar kafalarını çevirdiğinde hiç bir kırılmanın olmaması gerekiyor. Kuş çarpmalarına mukavemetli olması gerekiyor. Elektro manyetik dalgaları geçirmemsi gerekiyor.”  diye konuştu.

Aviyonik sistemler hakkında bilgi veren Kotil, uçuş bilgisayarını TÜBİTAK BİLGEM, sensörleri ise ASELSAN tarafından yapılıyor.  

Motoru için çalışmaların başladığını belirten Kotil, şimdilik F-16’nın motoruyla ilk çalıştırma gerçekleştirilecek. 2028 yılında Türk motoru geldiği zaman motoruda yüzde yüz yerli olacak. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here