Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD’den tedarik süreci devam eden F-16 uçaklarına ilişkin, ABD’nin bu konuda Türkiye’nin bu ihtiyacını karşılayacağına inandıklarını söyledi. Akar, ” ABD’ye giden heyetin kongre üyeleriyle yaptıkları temaslar olumlu ” dedi.

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türk Hava Kuvvetlerinin 111’inci Kuruluş Yıl Dönümü dolayısıyla Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ve beraberindeki Hava Kuvvetleri Komutanlığı personelini kabul etti.

Dünyanın en eski, köklü unsurları arasında yer alan Türk Hava Kuvvetlerinin çağına ayak uyduran önemli bir güç olduğunu belirten Bakan Akar, ABD’den tedarik süreci devam eden F-16 uçaklarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Blok 70 Viper’ların tedariki ve diğer uçaklarımızın modernizasyonu için belli bir prosedür içinde çalışmalarımızı tamaladıklarını söyleyen Akar, Müttefikimiz ABD’nin de bu konuda Türkiye’nin bu ihtiyacını karşılayacağına inanıyoruz. Kolektif savunma ve birlikte çalışabilirlik bakımından bunun ABD yönetimi tarafından göz ardı edilmeyeceğine inanıyorum.” dedi.

Akar, Çünkü bununla ilgili gerek Türkiye’ye gelen ABD heyetleriyle yapılan toplantılar gerekse ABD’ye giden heyetin kongre üyeleriyle yaptıkları temaslar olumlu bir havada geçmiş ve temasların devamı için bir zemin de oluşmuştur.” ifadelerini kullandı.

Bu konunun sadece Türk Hava Kuvvetlerinin değil aynı zaman NATO’nun, Avrupa’nın da konusu olduğunu belirten Akar konuşmasına şöyle devam etti: “NATO’nun güçlü olması için üyelerinin tek tek güçlü olması gerekir. Bu güç kavramı içinde de en önemli unsur hava unsuru. Bu hava unsurunun da mutlaka güçlenmesi lazım. Bunun da ABD yönetimi tarafından göz ardı edilmeyeceğine inanıyorum.”

Kaynak: MSB

C SAVUNMA DERGİ 13’ÜNCÜ SAYI

+Ukrayna üzerinde düşen Rus Hava Kuvveti ..!

+Rus Ordusu Ukrayna’da neden tıkandı?

+Tank kayıpları neden yüksek?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here