Millî atış sistemi MÜREN üzerinden gerçekleştirilen atışla birlikte millî imkânlarla üretilen AKYA eğitim torpidosu, hedef gemiye atışını başarıyla tamamladı. Gerçekleştirilen atışla birlikte millî torpido AKYA ile ilk defa gerçek hedefe atış yapılmış oldu.

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ile millî imkânlarla üretilen AKYA eğitim torpidosunun denizaltıdan hedefe gerçekleştirilecek ilk atışına katıldı.

Akar ve beraberindeki heyet “Derinliklerin Efsanesi” parolasıyla görev yapan TCG PREVEZE denizaltısına gitti.Bir süre satıhta seyir gerçekleştiren denizaltı, eğitim sahasına yaklaşırken dalışa geçti. Marmara Denizi’nde İzmit Körfezi’ndeki Denizaltı Eğitim Sahası’na girişinin ardından yapılan hazırlıkların sonrasında Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, TCG PREVEZE’den millî torpido AKYA’nın atışını gerçekleştirdi.

Başarıyla tamamlanan atışın ardından ROKETSAN ve TÜBİTAK başta olmak üzere tüm proje paydaşları ile personeli tebrik eden Bakan Akar, denizaltıları Deniz Kuvvetleri Komutanlığının en önemli unsurlarından biri olarak nitelendirdi.

“Bizim tarihimizde 1880’li yıllardan beri denizaltı kültürü mevcut.” olduğunu belirten Akar, Eğitim, deneme amaçlı da olsa o yıllarda gemiye karşı ilk atışın yapıldığı denizaltı bize aittir.” diye konuştu.

Bu kültürün geliştirilmesinin, güçlü bir denizaltı filosuna sahip olmanın önemine vurgu yapan Bakan Akar, “Bizler başta çevremizdeki Ege, Akdeniz, Karadeniz olmak üzere tüm denizlerde barıştan, huzurdan yanayız. Bütün sorunlara diyalog, barışçıl yol ve yöntemlerle çözüm istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Milli olarak geliştirilen AKYA eğitim torpidosu atış testleri kapsamında ilk kez “MÜREN” savaş yönetim sistemi kullanılarak TCG PREVEZE denizaltısından başarılı bir atış 15 Mart’ta gerçekleştirilmişti.

KYA Milli Ağır Torpido Geliştirme Programı kapsamında TCG GÜR denizaltısından AKYA Talim Torpidosu atışı 25 Ocak 2021’de gerçekleştirildi.

AKYA Torpidosu ile üzerinde harp başlığı ve aktif/pasif akustik sonar sensörü yer almadan ilk atış denemesi, 11 Temmuz 2013’te Marmara Denizi’nde başarıyla icra edilmişti. 

IDEF 2021’de AKYA Milli Ağır Torpido Geliştirme Programı çerçevesinde torpidonun 30 + olan menzili revize edilerek 50+ menzile çıkarıldığı açıklanmıştı.

AKYA Milli Ağır Torpidosu’nun Türk Deniz Kuvvetleri envanterindeki denizaltılarda yer alan ağır torpidoların (Mk14, Mk23, Mk37 Mod 2, Mk37 Mod 3, SST-4 Mod 0 ve Mk24 Mod 2 TigerFish) yerine alternatif olarak kullanılması planlanıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here