İnsansız Hava Araçları sektörünün önde gelen firması General Atomics Aeronautical Systems (GA-ASI) kısa kalkış ve iniş (STOL) yapabilen MQ-9B İnsansız Hava Aracı’nı geliştirmeye başlayacağını açıkladı. MQ-9B STOL bir uçak gemisinde veya büyük güverteli amfibi saldırı gemisinden mancınık ihtiyacı olmadan kalkıp inebilecek.

Firma, halihazırda Kraliyet Hava Kuvvetleri, Belçika Savunma Bakanlığı ve Japonya Sahil Güvenlik tarafından seçilmiş bir platform olan MQ-9B üzerinde STOL yeteneğini geliştirmeyi planlıyor.

MQ-9B STOL konfigürasyonu kısa sürede kurulabilen isteğe bağlı bir kanat ve kuyruk kitinden oluşacak. Operatörler, modifikasyonu bir hangarda veya bir uçuş hattında gerçekleştirebilecek. İHA’nın tüm alt sistemleri MQ-9B ile aynı olacak.

GA-ASI Başkanı David R. Alexander, ” hayal edin bir jeep marka aracınız var. Aracın üstünü çıkarın ve garaja koyun. Artık üstü açık bir aracınız oldu. Yağmur yağarsa garajınızdaki üstü tekrara monte edin, artık aracınız eski haline almış oldu. Aynı bunu gibi standart bir MQ-9B satın alındığında STOL kitini takın ve uçmaya başlayın.. “ ifadelerini kullandı.

Mojave insansız uçak serisinin bir parçası olan MQ-9B STOL bir uçak gemisinde veya büyük güverteli amfibi saldırı gemisinde gelecekteki operasyonlar için bir fırsat sunuyor.Kanatları katlanabilen MQ-9B STOL diğer deniz uçakları gibi güverteye veya hangar bölmesine rahatlıkla park edebilecek. Kalkış zamanı geldiğinde operatörler uçağı çalıştıracak, kanatları açacak ve mancınıklara ihtiyaç duymadan pruvadan havalanabilecek.

General Atomics firması ‘Mojave’ adlı yeni bir İnsansız Hava Aracı’nı Aralık 2021’de tanıtmıştı. Mojave’nin en büyük özelliği kısa pistlere kalkış ve iniş gerçekleştirebiliyor olması.Firmanın ABD ordusu için geliştirilen MQ-1C Gray Eagle tasaramına dayanan yeni İHA, yarı geliştirilmiş yüzeylerden kısa kalkış ve iniş için optimize edildi. Şirket İHA’nın kısa alandan kalkış için mancınığa ve iniş sırasında kurtarma teçhizatlarına gerek kalmadan çalışabileceğini belirtti.

Firma yetkilileri uzun menzilli İstihbarat, Gözetleme ve Keşif (ISR) operasyonlarına kapı açan MQ-9B STOL İHA’sını ABD Deniz Kuvvetleri ve Deniz Piyadeleri’nin dikkate alacağına inanıyor.

Kaynak: General Atomics Aeronautical Systems (GA-ASI)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here